•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 43
   کد: 88947
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۱۱/۰۴

   ورود شورای اجتماعی محله به ارائه خدمات رایگان پزشکی

   دهمین نشست شورای اجتماعی محله شهید شهریاری با حضور دکتر شکیب مدیرکل سابق بهزیستی استان و مشــاور کنونی معاونت درمان دانشــگاه علوم پزشکی و اعضای این شورا برگزار گردید.
   ورود شورای اجتماعی محله به ارائه خدمات رایگان پزشکی

   به گزارش پایگاه همدلی، هشدار برای مقابله با رواج کاردستی ای که عادی سازی روابط دختر و پسر را از دوران دبستان، هدف قرار داده است از مباحث مطرح شده در نشست اخیر شورای اجتماعی محله شهید شهریاری بود. همچنین در دهمین نشست این شورا که در مزار پایین قرقی برگزار شد، به چگونگی پرورش فرزندان پسر پرداخته و طرحی نیز برای ارائه رایگان خدمات پزشکی به بیماران نیازمند تصویب شد.

   در این نشســت، مصطفی عباسی دبیر شورا با اشــاره به کاردستی هایی ساخته شده از کش رنگی هشــدار داد: حتما معاونت اجتماعی ناجا این موضوع را که تبدیل به آســیب اجتماعی شده موردتوجه قرار داده است. متاسفانه مدتی است که ساخت کاردستی هایی با کش رنگی در مدارس رایج شــده؛ مواردی که معمولا به شــکل دســتبند ارائه میشود و هدف ترویج دهندگان آن، عادی ســازی روابط آزاد دختر و پسر از همان کودکی است؛ زیرا دستبندها به دست دانش آموزان ساخته میشود تا به کودکی از جنس مخالف اهدا شود!

   حساسیت های پسران را جدی بگیریم

   وی خاطرنشان کرد: متاســفانه برخی معلمان نیز ناخواسته و ناآگاهانه به دانش آموزان چگونگی بافت این کشها را آموزش میدهند. پیشنهاد میکنم زمینــه ای فراهم شــود تا با حضــور یکی از نیروهــای اجتماعی انتظامی، این زنگ خطر به مدیران و آموزگاران مدارس گوشــزد شود تا در ادامه به آگاه سازی خانواده ها بینجامد.

   دبیر شورا بیان کرد: در این نشست به سبک زندگی اسالمی ایرانی با رویکرد تربیت فرزند پسر خواهیم پرداخت. دراین باره نکاتی تربیتی مطرح است که پدر و مادر باید درنظر بگیرند. برای نمونه نباید هرگز پسر را با دختر مقایسه کرد؛ چون باعث خواهد شد به مرور به جنس مخالف خود احساس نفرت پیدا کند؛ یا انتقاد بیش از حد از پسران، تاثیر منفی بر رفتارهای آنها به جا میگذارد.

   وی توصیه های تربیتی مربوطبه پســران را اینگونه ادامه داد: اجازه دهیم پسران گریه کنند؛ چون بروزندادن احساسات باعث انزوا و بروز ویژگی های شخصیتی مخرب همچون پرخاشگری میشود. عباسی با بیان اینکه بهترین زمان ممکن برای ارتباط برقرار کردن با پسر در اوج بازیهای پسرانه است، افزود: شایسته است که فرزندانمان را تشویق کنیم جامه های مرتب بپوشند و همچنین اجازه دهیم تا اندازه ای شیطنت کنند.

   وی مهمترین مســئله در تربیت فرزند را احترام پدر و مادر به یکدیگر دانست و تصریح کرد: پدران همیشه برای پسران سرمشق هستند. خوب است که پدران و مادران حتی برای تربیت فرزند خود تئاتر بازی کنند.کارشــناس فرهنگی ناحیه4 شهرداری منطقه3 اجرای برنامه های ویژه پسران مانند جنگ یا جشن تکلیف را در پرورش درست پسران، موثر به شمار آورد و گفت: در این برنامه ها میتوان بحثهای دینی و قرآنی مانند مباحث محرم و نامحرم را مطرح کرد. همچنین می شود برنامه ای با محوریت هشدارهای انتظامی و پیام های پلیسی در مدارس برگزار کرد تا پسران احساس اعتماد و دوستی با پلیس پیدا کنند و بتوانند مشکلات اجتماعی را با پلیس درمیان بگذارند.

   نقش کلیدی پدر در تربیت پسر

   مرتضی قدری، نماینده کالنتری نیز اظهار کرد: باید ســعی شود پسران از سه سالگی به بعد بیشــتر با پدران باشند؛ مادر نیز بیشتر از جایگاه پدر برای پسر صحبت کند تا فرزندش بتواند رفتارهای پدرانه را یاد بگیرد.
   زهرا بابری، نماینده بانوان از برگزاری کلاسهای قرائت نماز و اذان و اقامه در مسجد ابوذرغفاری خبر داد و افزود: این کلاسها ویژه پسران 10 تا 15سال است که میتوانیم در پایان آن، مسابقه ای نیز در همین زمینه برگزار کنیم.

   آغاز طرح ارائه خدمات رایگان پزشکی از محله شهریاری

   دکتر تهمینه شکیب، مشــاور معاونت درمان دانشــگاه علوم پزشکی که به عنوان میهمان در نشســت شورا حاضر شده بود، گفت: ما برای اجرای سند تحول سلامت قصد داریم کاری را به انجام برسانیم که مردم از آن سود ببرند. در حوزه درمان، پزشکان نیکوکار بسیاری هستند که ساماندهی نشــده اند و ما در طرح مدنظر میخواهیم از این ظرفیت استفاده کنیم. طبق طرح، دو گروه خدمت دهندگان و خدمت گیرندگان تعریف شده اند.

   وی تصریح کرد: حوزه درمان ازجمله پزشکی و دندانپزشکی و فیزیوتراپی و... باید ساماندهی شود که در این طرح در هریک از حوزه های یادشده میتوان شماری از بیماران را رایگان معاینه کرد. دراین باره باید سامانه یا درگاهی داشــته باشیم که نام بیماران و خدمت گیرندگان را در آن ثبت و به خدمت دهندگان و پزشکان معرفی کنیم. برای تحقق این منظور و با هدف افزایش درصد راســتی آزمایی از شــورای اجتماعی محله کمک خواهیم گرفت. لازم است که خدمت گیرنده ها ازطریق شورا شناسایی و ثبت نام و مراکز درمانی محله شناسایی شوند.

   مشاور معاونت درمان دانشگاه علوم پزشــکی خاطرنشان کرد: طی این طرح، برخی از بیماران که به پزشــکان با تخصص ویــژه نیاز دارند، غربال و به متخصصان ارجاع داده میشــوند. بهتر اســت که نظــارت بر اجرای طرح نیز با شــورای اجتماعی محله باشد و جایگاه شورا که از جنس مردم اســت، پررنگ شــود.
   وی ابراز کرد: حاشیه شهر مشهد بســیار گسترده است و آسیبها و مشکالت بیشــتر و برخورداری کمتری دارد؛ به همین سبب طرح پیشگفته را از این محلات کلید خواهیم زد. ما آن را به صورت آزمایشی در محله شهید شهریاری اجرا خواهیم کرد و درصورت موفقیت در محالت دیگر نیز اجرا خواهد شد.

   در ادامــه، احمــد صالح آبادی، کارشــناس دبیرخانه مرکزی شــوراهای اجتماعی محلات و دیگر میهمان شورای محله شهید شهریاری با اشاره به طرح یادشده بیان کرد: لازم است که نیازمندان محله و مراکز درمانی آن شناسایی شوند و از طریق این مراکز و شورا و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی، کارهای سودمندی انجام شود.
   وی یادآور شــد: در دبیرخانه شــوراها از 50محله بــرای اجرای این طرح درخواســت کردیم که این محله به لحاظ فعال بودن و ســند ارتقای محله آن انتخاب شد.

   اتکایمان به کار فرهنگی است

   مجتبی قره باغی، رئیس شورا هم عنوان کرد: ما در این ناحیه که تازه جزو شهر شده است، باور و اتکایمان به کار فرهنگی است. در شورا هم کوشیده ایم از موازیکاری ها بکاهیم و پتانســیل های نهادها را جمع و مدیریت کنیم. در همین راستا از طرح پزشکی مورد بحث استقبال میکنیم. در پایان دهمین نشست شورای اجتماعی محله شهید شهریاری، طرح ارائه خدمات پزشکی به نیازمندان به تصویب رسید.

   تعداد بازدید: 43
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • اخبار مرتبط
  • گزارش تصویری مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 762,075
  تعداد بازدید امروز : 78
  تعداد بازدید دیروز : 1,121
  آخرین به روزرسانی : 1398/09/14 12:31
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :
  مشهد- میدان امام حسین (ع)- خواجه ربیع 7 - بوستان بهار - سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد - طبقه +1  - اداره شوراهای اجتماعی محلات
  تلفن :05131297336
  فاکس :
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد می باشد.