•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 84
   کد: 76521
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
   در نشست چهارم شورای اجتماعی محله رسالت عنوان شد؛

   تحقق ازدواج آسان با استفاده از ظرفیت مساجد

   نشست چهارم شورای اجتماعی محله رسالت با محوریت تقویت فرهنگ عفاف و حجاب و همچنین راهکارهای جذب جوانان به مسجد برگزار گردید.
   تحقق ازدواج آسان با استفاده از ظرفیت مساجد

   این نشست با دو موضوع عفاف و حجاب خانواده در سبک زندگی اسلامی و اوقات فراغت تشکیل شد که در آن ظرفیت مساجد در ترویج و تقویت فرهنگ عفاف و حجاب مورد تاکید قرار گرفت.

    

   تحقق ازدواج آسان با استفاده از ظرفیت مساجد
   رئیس شورا با اشاره به موضوع و دستور کار جلسه عنوان کرد: امروز توجه به عفاف و حجاب مسئله ای صد درصد اجتماعی و فراجنسیتی و فراتر از رفتاری دینی است و نیاز به عزم دو طرفه مسئولان و مردم دارد.
    
   مرتضی طهماسبی افزود: عرصه فرهنگ عفاف و حجاب به ساختارهای غیررسمی نیاز دارد که برآمده از بطن مردم انقلابی و معتقد و دغدغه مند باشد و در این میان مهم ترین وظیفه شورای اجتماعی محله نیز حمایت از همین ساختارهای غیررسمی است.
   وی تصریح کرد: ما می توانیم با استفاده از ظرفیت خانواده ها و تشکل ها و مساجد و... برای فرهنگ عفاف و حجاب قدم برداریم که در این باره برگزاری کلاس آموزشی و تبلیغات در سطح محله موثر است.
    
   رئیس اداره ناحیه2 شهرداری منطقه3 در ادامه عنوان کرد: ما باید در مساجد ایجاد جذابیت و جوانان را هر چه بیشتر به آن جذب کنیم. همچنین با استفاده بهینه از مساجد برای تحقق ازدواج آسان گام برداریم. برخی مساجد فضای خالی دارند که می توان آن را با همکاری مردم برای اتاق عقد تجهیز کرد و در اختیار جوانان قرار داد.
    
   به جای برخوردهای افراطی، جایگاه حجاب تبیین شود
   طهماسبی ماهواره را یکی از عوامل رواج بی حجابی خواند و توضیح داد: دیدن برخی برنامه های ماهواره قبح رفتار نابهنجار را از بین می برد و آنچه چشم می بیند به آن عادت می کند و ذهن هم میپذیرد.
   وی با انتقاد از برخوردهای افراطی، بر اهمیت فرهنگسازی و تبیین جایگاه حجاب تاکید کرد.
    
   80درصد زندانیان با مسجد ارتباط نداشته اند
   نماینده کلانتری با بیان اینکه 80درصد زندانیان با مسجد ارتباط نداشته اند اما 80درصد شهیدان با این فضا مرتبط بوده اند، افزود: ما باید مساجد را بیشتر فعال کنیم و با دعوت از خطیبان برجسته و کشاندن جوانان به مسجد در تقویت باورهای دینی جوان ها بکوشیم.
   علی ابراهیمی درباره ارتقای امنیت محله نیز گفت: در مقطعی پلیس محله فعال بود که لباس فرم و اختیارات پلیس ناجا را هم داشتند و فقط حقوقشان از مردم تامین می شد اما اکنون این امکان سودمند برای امنیت حذف شده است.
    
   مساجد به کتابخانه تجهیز شوند
   جواد بابایی نماینده تشکل ها خواهان برپایی کلاس های ازدواج آسان و تربیت فرزندان در مساجد شد و تصریح کرد: شایسته است که چنین کلاس هایی تا پایان سال در مساجد گوناگون تشکیل شود تا نتیجه مناسبی بگیریم.
   نماینده امامان جماعت نیز به لزوم جذب جوانان به مسجد پرداخت و تصریح کرد: هیچ تفکری به اندازه اسلام قابلیت جذب افراد را ندارد و از سویی ارتباط سازنده با افراد فرهنگ سالم را هم ایجاد می کند؛ برای نمونه پسری که در کتابخانه مسجد درس خود را بخواند کم کم اهل نماز شب هم خواهد شد.
   حجت الاسلام حسن علیپور یادآور شد: البته مسجد هم باید کتابخانه داشته باشد.
    
   در برنامه های فرهنگی و ورزشی به بانوان توجه شود
   نماینده پیشکسوت خواستار لحاظ کردن جایگاهی برای دختران و بانوان در برنامه های فرهنگی و ورزشی شد و افزود: متاسفانه در برنامه های مساجد چنان که باید توجهی به خانم ها نمی شود.
   محمود ملائکه وضعیت حجاب را در بسیاری از محلات اسف بار خواند و گفت: وظیفه ما در شورای اجتماعی بهبود وضعیت فرهنگی محله با تاسی به سیره پیامبر(ص) است و با توجه به حضور نمایندهای از امامان جماعت در شورا خوب است که از ظرفیت مساجد به خوبی بهره ببریم. ما می توانیم برنامه هایی را برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب با حضور کارشناسان مربوط تدارک ببینیم.
    
   نخست، فرهنگ سازی
   حسین حیدری مسئول ستاد پیشگیری از وقوع جرم منطقه به عنوان دیگر میهمان نشست بیان کرد: در بحث های فرهنگی جامعه فضاسازی فرهنگی مهم است؛ چنان که در زمان جنگ پیش از هر عملیات مراسم دعاهایی مانند ندبه برگزار می شد. برای عفاف و حجاب هم باید فضاسازی مناسب را درمحلات ایجاد کنیم و تبلیغات مناسب انجام دهیم.
    
   سالن رسالت به اهالی تخفیف می دهد
   حسینی متین مسئول مجموعه ورزشی رسالت نیز از میهمان های شورا بود که اظهار کرد: در رابطه با ورزش و تربیت بدنی در محله رسالت، مجموعه ما آماده ارائه خدمت است و هزینه ها نیز نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نکرده است؛ با این همه متاسفانه در محلات منطقه استقبال بانوان از ورزش خیلی کم است. ما می توانیم برای فعالیت های ورزشی و برگزاری مسابقات سالن در اختیار اهالی بگذاریم و برای تیم هایی که از مسجد محله معرفی نامه بیاورند تخفیف هم درنظر بگیریم.
    
   تبیین مدیریت محله برای خانواده ها
   علی عبدی رابط دادگستری با اشاره به تاثیر فقر در اشاعه فحشا گفت: باید با فقر و فحشا مقابله کرد و شایسته است که در این باره به مدیریت خانواده و محله و مسجد توجه کرد؛ یعنی راهکار درست این است که مدیریت محله را در مساجد برای خانواده ها تبیین و سپس آن را عملیاتی کنیم.
    
   مصوبه ها
   در پایان چهارمین نشست شورای اجتماعی محله رسالت طرح های «سقوط تا عروج»(تشکیل جلسات پرسش و پاسخ با موضوع حجاب برای بانوان و آقایان در مساجد با حضور استادان توانمند) با پیشنهاد محمود ملائکه نماینده پیشکسوت، «فصل رویش پسران»(مشارکت در برگزاری جشن تکلیف برای پسران) با پیشنهاد حجت الاسلام حسن علیپور نماینده امامان جماعت به تصویب رسید.

    


   تعداد بازدید: 84
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • اخبار مرتبط
  • گزارش تصویری مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 762,139
  تعداد بازدید امروز : 142
  تعداد بازدید دیروز : 1,121
  آخرین به روزرسانی : 1398/09/14 12:31
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :
  مشهد- میدان امام حسین (ع)- خواجه ربیع 7 - بوستان بهار - سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد - طبقه +1  - اداره شوراهای اجتماعی محلات
  تلفن :05131297336
  فاکس :
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد می باشد.