•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 26
   کد: 75630
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۵/۱۳
   در چهارمین جلسه شورای اجتماعی محله طبرسی مطرح شد؛

   عفاف و حجاب خانواده در سبک زندگی اسلامی

   به گزارش پایگاه همدلی، این چهارمین نشست شورای اجتماعی محله طبرسی بود که طبق سنت هر ماه در یکی از مساجد و یا پایگاه های فرهنگی سطح ناحیه برگزار می گردد و این بار میزبان این نشست مسجد ام البنین بود.
   عفاف و حجاب خانواده در سبک زندگی اسلامی

   محمدرضا علی نیا از اعضای هیات امنای مسجد ام البنین که میزبان این نشست بودریال ضمن خیرمقدم در سخنانی کوتاه گفت: باید موضوع عفاف و حجاب را جدی بگیریم متاسفانه می بینیم در محلات ما چهره هایی دیده می شود که خوشایند اهالی مذهبی محله نیست.

   وی درباره یکی از اقدامات مجموعه مسجد ام البنین در زمینه اشتغال زایی گفت: ما کارگاه اقتصادی راه اندازی کرده ایم که هم اکنون 50 نفر از خانم های بی سرپرست و بدسرپرست را تحت پوشش قرارداده است که بهرحال گرهی از مشکلات محله با این کار باز شده است.
   سرگرد جعفریان جانشین فرمانده طبرسی شمالی که به نمایندگی از پلیس در این نشست حضور یافته بود گفت: حجاب مصونیت است نه محدودیت . پوشش و حجاب تابعی از خانواده است این موضوعی است که در برخوردهای ما با بدحجابان بارها توسط آنان بر آن تاکید شده است.

   وی از ائمه جماعات خواست که در نماز جماعت آموزش عفاف و حجاب را در دستور کار داشته باشند.

   مرتضی طهماسبی رییس شورای اجتماعی محله طبرسی هم به یکی از موضوعات پر بازتاب شهروندان در مورد امنیت اشاره داشت و گفت: همکاری مردم با پلیس متضمن رفع بسیاری از مسائل امنیتی است. اگر مردم گزارش های خوب و به موقعی داشته باشند قطعاً ناجا هم می تواند اقدامات به موقعی داشته باشد.

   وی با دشورا خواندن کار جوانان در مساجد به برخی آسیب های موجود در مساجد پرداخت و گفت: اکثر هیئت امنامساجد افراد مسن هستند و نحوه برخورد با کودکان و جوانان را متاسفانه به خوبی نمی دانند. باید گروه های جوان تر زعیم امور مسجد شوند تا با ایجاد جذابیت برای کودکان در مساجد به جذب حداکثری آنان منجر شود.
   وی ادامه داد: اگر سخت گیری های بی دلیل و بعضاً غیر شرعی در مساجد کم شود می توان بحث ازدواج در مساجد را به گونه ای ترویج داد که مسجد میزبان مجلس عروسی باشد و حتی اتاق عقدی جهت اردواج آسان در آن بنا شود .

   رئیس ناحیه دو منطقه سه با انتقاد از وضع کنونی حجاب در شهر زیارتی مشهد گفت: متاسفانه ما تمرکز خود را بر موضوع حجاب ظاهری بنا کردهی ایم و از موضوعات حجاب باطنی دور شده ایم. امروز مشکلات متاهل ها بسیار بیشتر از مجردهاست و گرنه اینکه شهر مشهد رکورد دار طلاق کشور در سال جاری باشد هیچ گاه واقعیت نمی یافت!

   طیبه شیرخانی نماینده بانوان این محله هم به انتقاد از هجمه وسیع ماهواره و رسانه های مجازی پرداخت و عدم آشنایی شهروندان با استفاده صحیح از آن را یکی از دلایل بروز بی عفتی در جامعه عنوان کرد.

   حسینی هم که از فعالان فرهنگی محله طبرسی شمالی است درباره موضوع جلسه بیان داشت: زکات جمال، عفاف است . درارتباط با عفاف وحجاب فعالیت هایی که انجام می شود نیازمند امر به معروف و نهی از منکر است . اما در تبلیغات رسانه ها و صدا سیما و روزنامه ها هیچ گاه به موضوع تنبیه منکر نمی پردازند و در حالت شعاری به موضوع معروفات پرداخته می شد. به نظربنده تنبیه منکرات موثر است . زشت دیدن منکر باعث نرفتن به سوی منکر می شود. این باید در تبلیعات و فعالیت ها لحاظ شود.
   وی راهکار گریز از شرایط را علاوه بر آگاه سازی شهروندان و اصلاح روند تبلیغاتی، مناظره و مباحثه در مساجد دانست تا با این شیوه این موضوع برای نا آگاهان حل و فصل شود.

   روح الله نوآبادی نماینده جوان نیز آخرین مطالب این نشست را به عفاف در مردان اختصاص داد و گفت: عفاف در کلام فقط پوشش نیست . متانت در آقایان و خانم هاهم وجود دارد . در مورد حجاب آقایان هیچ کس توجهی نکرده است . باید حیا و حجاب درون را حفظ کند. در اعضای خانواده تعامل بین پدر و فرزند و مادر و فرزند، نبایدعفت کلام از بین برودو درجلسات خانگی و جلسات مدارس و مسجد کارشناس دینی و مذهبی و کارشناس روانشناسی روشنگری کنند. این روش ها در نهادینه کردن موضوع عفاف و حجاب بسیار موثر است.

   فاطمه رستمی دبیر شوراهای ناحیه دو منطقه سه نیز در پایان جلسه با جمع بندی مباحث مطرح شده مهمترین عناوین مصوبات جلسه را شامل طرح سقوط تا عروج با هدف تشکیل جلسات پرسش و پاسخ با موضوع حجاب در مساجدبا حضور اساتید توانمند، چهره سازان عفاف برای اصلاح وضعیت تبلیغات محیطی آرایشگاه های زنانه و از حبیب تا محبوب که در پی الزام آور کردن طرح موضوع عفاف و حجاب در خطبه های مساجد توسط ائمه جماعات بود را در بر می گرفت.

   تعداد بازدید: 26
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • اخبار مرتبط
  • گزارش تصویری مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 748,409
  تعداد بازدید امروز : 1,089
  تعداد بازدید دیروز : 763
  آخرین به روزرسانی : 1398/09/01 15:48
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :
  مشهد- میدان امام حسین (ع)- خواجه ربیع 7 - بوستان بهار - سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد - طبقه +1  - اداره شوراهای اجتماعی محلات
  تلفن :05131297336
  فاکس :
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد می باشد.