دوشنبه, ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۴۵ ۱۹
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2KfZgdiy2KfZiti0INiz2YTYp9mF2Kog2Ygg2KfZhdmG2YrYqiDYp9is2KrZhdin2LnZiiDZhdit2YTZhyDYr9mIINin2YjZhNmI2YrYqiDZhdmH2YUg2K/YsSDYtNmI2LHYp9mH2KfZiiDYp9is2KrZhdin2LnZiiDZhdit2YTYp9iq

سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد مطرح کرد:

افزایش سلامت و امنیت اجتماعی محله دو اولویت مهم در شوراهای اجتماعی محلات

سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد گفت: از منتخبین شوراهای اجتماعی جدید محلات انتظار می‌رود تا به مسائلی فراتر از نیازهای عمومی بپردازند تا سلامت و امنیت اجتماعی در محله افزایش یابد و ما نیز در شهرداری در این راستا از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، رضا دانایی ظهر روز ۱۸ آبان‌ماه با حضور در فرآیند تشکیل مجامع داوطلبی شورای اجتماعی محله طالقانی واقع در منطقه ۹، با اشاره به این‌که «تجربه نشان داده زمانی که کاری به مردم سپرده شود، به بهترین نحو انجام می‌گیرد و آیین‌نامه جدید شورای اجتماعی محلات نیز بر همین اساس تصویب شده است» اظهار کرد: آیین‌نامه جدید شوراهای اجتماعی محلات که مصوب شورای پنجم شهر مشهد است و تنها به سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد محدود نمی‌شود، بلکه مجموعه مدیریت شهری آن را به رسمیت می‌شناسند و این خود نقطه قوتی برای شوراهای اجتماعی محلات محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در گذشته مردم در انتخاب اعضای شورای اجتماعی محله‌شان به صورت غیرمستقیم نقش‌آفرینی می‌کردند، اما براساس آیین‌نامه جدید، فرآیند عضویت در این شوراها به صورت انتخابی و با رأی مستقیم مردم انجام خواهد گرفت به این صورت که اهالی یک محله در مجامع داوطلبی ساکنین، کسبه، مساجد، مدارس و تشکل‌های مردم‌نهاد این شورا می‌توانند کاندیدا شوند و پس انجام فرآیند رأی‌گیری از میان خودشان افراد اصلح را انتخاب می‌کنند و این امر در جهت بهبود شرایط زیست محلی آنان است.

سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: در دوره جدید شوراهای اجتماعی محلات از منتخبین انتظار می‌رود تا اولویت‌ها، نیازهای اولیه و ضروری که اهالی محله با آن به‌طور مستقیم درگیراند، اعم از مسائل عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی را در دستورکار خود قرار دهند.

دانایی یکی از روش‌هایی که موجب می‌شود تا اعضای شوراهای اجتماعی بتوانند اولویت‌بندی درستی از محله خود داشته باشند، طرح «محله ما» دانست و افزود: این طرح از سال ۹۶ پی‌ریزی شده است و از سال ۹۸ به‌صورت جدی‌تر فعالیت خود را دنبال می‌کند؛ رویکرد اصلی این طرح، رفع مشکلات و مسائل مردم محله با محوریت شورای اجتماعی محلات است. شورای شهر مشهد نیز ۵ درصد از اعتبارات عمرانی خود را به طرح محله ما اختصاص داده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین از اعضای جدید شورای اجتماعی محلات انتظار می‌رود با ایجاد اجماع محلی متشکل از نخبگان، روحانیون و سایر اقشار فرهیخته در جهت توسعه محله و بسترهایی که سبب می‌شود تا محله از نظر اجتماعی، فرهنگی، عمرانی و زیست‌محیطی ارتقاء پیدا کند، تلاش کنند و به مسائلی فراتر از نیازهای عمومی بپردازند که سلامت و امنیت اجتماعی در محله افزایش یابد و ما نیز در شهرداری از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.

سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد اضافه کرد: شورای اجتماعی محلات باید همواره یک گام جلوتر از سایر مجموعه‌های فرهنگی محلی باشد و تنها به مطالباتی نظیر برگزاری جشن و مراسم مختلف بسنده نکند، بلکه جنبه‌های پیشرفت و ارتقای محله را مدنظر قرار دهند تا امنیت اجتماعی را توسعه بخشند و بتوانند به‌جای مهاجرت ساکنین آن محله، بستر ورود اهالی سایر محلات را به آن مکان فراهم کنند.

دانایی با اشاره به برگزاری دوره‌‌های آموزش و توانمندسازی اعضای جدید شوراهای اجتماعی محلات، تأکید کرد: در این دوره‌ها تلاش شده است تا تمام کارکردها، شرح وظایف، اختیارات، دانش‌های عمومی مورد نیاز و توانمندیهای لازم برای عضویت کارآمد در این شوراها با حضور اساتید مجرب و افرادی که دارای تجربه‌های موفق بوده‌اند، به اعضای جدید آموزش داده شود.

وی اضافه کرد: تاکنون برای منتخبین شوراهای اجتماعی 48 محله هدف در گام اول و دوم، دوره‌‌های آموزش و توانمندسازی در جهاددانشگاهی مشهد برگزار شده است و پس از پایان گام سوم فرآیند تشکیل مجامع داوطلبی این شوراها، دوره آموزشی برای منتخبین ۸۳ محله دیگر برگزار و پس از آن فعالیت رسمی این افراد براساس آیین‌نامه جدید آغاز خواهد شد.

سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد تصریح کرد: امیدواریم بستر ورود بخش قابل‌توجهی از افراد دغدغه‌مند در شوراهای اجتماعی محلات فراهم گردد و همه اهالی محله بتوانند در آن مشارکت داشته باشند تا به نیازهای همه ساکنین پاسخ داده شود.

دانایی یادآور شد: صبح امروز در مجموعه شهرداری مشهد سامانه جدید ۱۳۷ که ناظر بر پیگیری و گزارش‌دهی شهروندان در خصوص مسائل مختلف شهر است، رونمایی شد و مردم از این پس می‌توانند دغدغه‌های خود را به‌صورت مستقیم به‌مسئول مورد نظرشان اطلاع دهند.

آدرس کوتاه شده: