چهارشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۱۲ ۴۶
طبقه بندی: محله
چچ
برگزاری کلاس‌های رایگان کارآفرینی در مساجد محله محمدآباد

در دومین نشست شورای اجتماعی جدید محله پیشنهاد شد:

برگزاری کلاس‌های رایگان کارآفرینی در مساجد محله محمدآباد

دومین نشست شورای اجتماعی جدید محله محمدآباد با موضوع بررسی مسائل و مشکلات محله و اولویت‌بندی این مشکلات برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد، در این جلسه که در ساختمان شهرسازی منطقه6 برگزار شد، اعضای شورای اجتماعی محله محمدآباد به بررسی معضلاتی مثل نبود امنیت در دو بوستان این منطقه، منسجم‌نبودن مساجد در برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مشکل اشتغال جوانان پرداختند.

 

جلسات بی‌قاعده


در ابتدای جلسه سیدسجاد جلینی، ایرادات وارده به جلسات شورا را به زعم خود این‌گونه بیان کرد: « در این جلسات معمولا برنامه مشخص و منظمی وجود ندارد و از رویکرد خاصی هم پیروی نمی‌کند. اعضا بدون اولویت‌بندی فقط انبوه مشکلاتی را که در محله احساس می‌کنند، بیان می‌کنند و در آخر نتیجه‌ای هم به دست نمی‌آید. اما اگر هر شخص در حوزه مسئولیت خودش مشکلات محله را آسیب‌شناسی کند، جلسات را جدی بگیرد و یک بررسی علمی و همه‌جانبه داشته باشد و بعد در انتها راه‌حل هم ارائه بدهد، این جلسات نتیجه‌بخش‌تر خواهد بود».


نبود امنیت کافی فضاهای سبز


وی دومین معضل منطقه را نبود امنیت کافی در فضای سبزهای این محله دانست و دلیل این مسئله را نبود روشنایی کافی بیان کرد که همین تاریکی، جرم‌خیزی را در پارک‌ها افزایش می‌دهد.
در ادامه اعضای دیگر حاضر در جلسه هم در تأیید حرف او از سرانه کم فضای سبز در منطقه گفتند و بیان کردند: همین دو پارک محله محمدآباد هم امنیت لازم برای حضور زنان و کودکان را ندارند.
اما زارعی، عضو دیگر شورا، مسئله دیگری را هم در این معضل دخیل دانست و توضیح داد: «مردم هم در ایجاد امنیت سهیم هستند. اگر از همین فضای محدود و امکان ایجادشده در منطقه استفاده کافی را ببرند عرصه را برای مجرمان و معتادان تنگ می‌کنند و این جرایم هم به حداقل می‌رسند


پراکندگی مساجد

در ادامه این نشست، مناسبت هفته آتی یعنی هفته مساجد و به تناسب مشکلات مساجد هم پیش کشیده شد. جلینی معضل دامن‌گیر 7مسجد این محله را پراکندگی در برگزاری برنامه‌ها دانست و گفت: 
« ما در این منطقه 7مسجد داریم که هر کدام بدون یک برنامه واحد و مشورت و گفت‌وگو با مسجد دیگر، برنامه‌ای را تشکیل می‌دهند و کاملا به‌طور پراکنده کار می‌کنند. بهتر است تدبیری اندیشیده شود تا افراد فرهنگی فعال در این مساجد دور هم جمع شوند و به گفت‌وگو بنشینند تا برنامه منسجمی داشته باشند و هرکدام برنامه‌ای خاص و جداگانه برای بحث اوقات فراغت، جلسات مشاوره و خانواده و... داشته باشند تا این برنامه‌ها با هم پوشانی نداشته باشند


کلاس‌های رایگان کارآفرینی در مساجد


در انتهای نشست افسانه قطب‌الدینی، عضو کارآفرین این محله، از مشکل اشتغال جوانان این منطقه گفت. معضلی که به گفته او جدی گرفته نمی‌شود و اگر در راستای رفع آن قدم برداشته شود نیمی از مشکلات دیگر هم خود به خود حل خواهند شد. او در ادامه گفت: « این منطقه پر از جوانان کوشا، جویای کار و بعضا بااستعداد و پر از ایده است که به دلیل زیرساخت‌های اشتباه و فقر اقتصادی تنها کاری که نصیبشان می‌شود کارگری است. خیلی از این جوانان حتی کارگری هم نمی‌کنند و در آخر بر اثر بیکاری در دام اعتیاد، بزهکاری و... می‌افتند.


اما از طرفی مشکل اشتغال افراد در این محله به‌ویژه جوانان یک مشکل قدیمی و زیرساختی است که نمی‌توان آن را با شتاب و سرعت و ارائه چند راهکار کلی و صرفا با برگزاری چند جلسه حل کرد. این موضوع بررسی‌های عمیق و علمی می‌طلبد اما من فکر می‌کنم یکی از راه‌حل‌های مؤثر در این زمینه می‌تواند برگزاری کلاس‌های رایگان کارآفرینی در مساجد و اماکن موجود به هر بهانه‌ای در منطقه باشد.»/ شهرآرامحله

فهرست طبقات