شنبه, ۰۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۰ ۳۹
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2LTZiNix2KfZh9in2Yog2KfYrNiq2YXYp9i52Yog2YXYrdmE2KfYqiDYr9ixINmH2YHYqtmH4oCM2KfZiiDZg9mHINqv2LDYtNiq

شوراهای اجتماعی محلات در هفته‌ای که گذشت

مروری بر مهم‌ترین اخبار و رویدادهای شوراهای اجتماعی محلات در هفته‌ای که گذشت.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد، شوراهای اجتماعی محلات در هفته‌ای که گذشت رویدادهای مختلفی را پشت سر گذاشت که در ادامه آن‌ها را  مرور می‌کنیم:


شوراهای اجتماعی، نقش«پارلمان» را در محلات ایفا می‌کنند/ لزوم تسهیل‌سازی بستر مشارکت مردمی توسط مدیریت شهری

 

 رمضانعلی فیضی، رییس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد در گفت‌وگو با روابط عمومی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد، گفت: براساس آیین‌نامه جدید شورای اجتماعی محلات، اقشار مختلف مردم در ترکیب اعضای جدید شورای اجتماعی محله، حضور دارند، لذا این شورا می‌تواند به عنوان یک پارلمان کوچک محلی نظرات مردم را جمع بندی کند، مسائل محله را با شناخت جامع و دقیق اولویت‌بندی کند و به سمع مدیریت شهری و شورای شهر برساند.

 

وی افزود: در گذشته شوراهای اجتماعی محلات در جایگاه مطالبه‌گری صرف ایستاده بودند و انتظار داشتند که تنها مشکلاتشان را مطالبه کنند و شهرداری آن‌ها را حل کند. اما درحال حاضر اصلاح و تدوین آیین‌نامه شوراهای اجتماعی محلات انجام شده و به تصویب شورای شهر رسیده است؛ یکی از نکات بارز در این آیین‌نامه، حضور نمایندگان مردم در شوراهای اجتماعی محلات به صورت انتخابی است، که اکنون در بازه اجرایی قرار دارد و امیدواریم در دوره جدید شوراهای اجتماعی از جایگاه مطالبه‌گری خود فاصله بگیرند و به سایر ظرفیت‌های خود توجه کنند.

 

فیضی با اشاره به اینکه «مسلما تشکیل مجامع داوطلبین شوراهای اجتماعی محلات، کارایی این نهاد را افزایش خواهد داد»، گفت: تدوین انتخابات مجامع داوطلبین شوراهای اجتماعی محلات در آیین نامه جدید به معنای به رسمیت شناختن نقش مردم و احترام به رای و نظر آنان در عالم نظر است و ما نیز موظف هستیم که از این فرایند حمایت و آن را تقویت کنیم و نقایص را برطرف سازیم.

 

نخستین پاتوق «جامعه ایمن» در محله ایمان افتتاح شد

 

اولین پاتوق "محله ایمن" 28 خردادماه با حضور شهردار منطقه 7 و با مشارکت شورای اجتماعی محله ایمان، گروه‌های دوام ثامن و اداره فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه به صورت پایلوت در بوستان محله ایمان افتتاح شد.

 

ایجاد شور و نشاط در جامعه شهری به ویژه مردم محله، برگزاری دوره‌‌های آموزشی با موضوع بهداشت و ایمنی را می‌توان از جمله اهداف ایجاد پاتوق محله ایمن دانست.

 

برگزاری نشست بررسی چالش‌های "طرح خانه بهار 1398"

 

نشست بررسی چالش‌های "طرح خانه بهار 1398" با حضور سرپرستان گروه‌های این طرح 28 خرداد ماه به منظور افزایش کیفیت اجرای آن در سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد برگزار شد.

 

آغاز گام دوم انتخابات مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی در 39 محله شهر

 

سید مجتبی منتظری، رییس اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد،  29 خردادماه در نشست گام دوم تشکیل مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات که در سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد،  از آغاز گام دوم انتخابات مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی در 39 محله از تیرماه جاری خبر داد.

وی افزود: پس از پایان گام اول انتخابات مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات، اکنون 13 شورای اجتماعی محله براساس آیین‌نامه جدید تشکیل شده است و در گام دوم نیز در هر یک از 13 منطقه شهر، مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی در سه‌ محله براساس مر بندی جدید محلات برگزار می‌شود.

 

منتظری با اعلام اینکه در گام دوم، ۳۹ شورای اجتماعی محله تشکیل خواهد شد و در نهایت تا مردادماه ۵۲ محله دارای شورای اجتماعی محله براساس آیین‌نامه جدید می‌شوند، افزود: در گام سوم، مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی تا پایان شهریورماه در تمام ‌محلات مشهد تشکیل می‌شوند.

رییس اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد تصریح کرد: اولین دوره آموزشی اعضای جدید پس از برگزاری گام‌ دوم تشکیل مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات برگزار خواهد شد.

 

در ادامه این نشست، حمیدرضا باقری، معاون توسعه محلی سازمان بازآفرینی فضاهای شهری نیز بر استفاده از ظرفیت شورای اجتماعی محلات در دفاتر توسعه 69 محله هدف بازآفرینی تاکید و  گفت: شوراهای اجتماعی محلات نقش نهاد توسعه محلات هدف را در سازمان بازآفرینی شهری ایفا خواهند کرد.

 

 

 

آدرس کوتاه شده: