شنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۴۶ ۱۱۷
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
wqvYqNin2LLYotmB2LHZitmG2Yog2LTZh9ix2YrCuyDZiCDCq9iq2LPZh9mK2YTar9ix2Yog2KfYrNiq2YXYp9i52YrCuyDYr9mIINin2YjZhNmI2YrYqiDZhdmH2YUg2K/YsSDYtNmI2LHYp9mKINin2KzYqtmF2KfYudmKINmF2K3ZhNin2Ko=

عضو شورای شهر مشهد مطرح کرد:

«بازآفرینی شهری» و «تسهیلگری اجتماعی» دو اولویت مهم در شورای اجتماعی محلات

رئیس کمیسیون اقتصادی، ‌سرمایه‌گذاری و مشارکتها شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بازآفرینی شهری و تسهیلگری اجتماعی دو اولویت مهم برای شورای اجتماعی محلات محسوب می‌شود.

 مهندس احمد نوروزی در گفت‌وگو با روابط عمومی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد،  با بیان اینکه «محله به مجموعه‌ای از مردم اطلاق می‌شود که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند که می توانند دغدغه های مشترک محله را با یاری یکدیگر حل کنند»، اظهار کرد: محدوده‌ای که مردم در آن بیشترین تعاملات را با یکدیگر دارند، یک محله را تشکیل می‌دهد؛ اما متاسفانه امروز به دلیل کاهش ارتباطات و تعاملات میان مردم، محلات ما کارکرد اجتماعی خود را از دست داده و این خلاء به وضوح در شهر احساس می‌شود.

 

وی افزود: افزایش مشارکت‌های مردمی در شهر نیازمند بسترسازی مناسب در این حوزه است و اگر یک مجموعه بتواند این بستر را به‌درستی مدیریت کند تا از طریق اطلاع رسانی و ایجاد حساسیت حل مشکلات محله به خواست عمومی مردم مبدل شود، طبیعتا می‌تواند زمینه مشارکت ساکنین محله را برای حل مشکلات محله فراهم کند. طبیعتا مشارکت در حوز‌ه‌ای اتفاق می افتد که منافعی برای مشارکت‌کنندگان داشته باشد. که البته منفعت الزاماً اقتصادی نیست می تواند ارتقاء هویت اجتماعی محله باشد.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: گاهی گمان می‌شود مردم باید مجری برنامه مدیران شهری باشند، درصورتی‌که این امر با مفهوم مشارکت در تضاد است و در واقع ما باید تلاش کنیم تا با مشارکت خود مردم، مطالباتشان را پاسخ دهیم.

 

نوروزی تاکید کرد: هدف از تشکیل شورای اسلامی شهرها، مدیریت و نهادینه‌سازی مشارکت مردمی در توسعه و عمران شهرها است، در مقیاس محله نیز شوراهای اجتماعی می‌توانند برای حل مسائل و مشکلات محله برنامه‌ریزی داشته باشد، اما متاسفانه شوراهای اجتماعی محلات در سال‌های گذشته نتوانسته‌ نقش و جایگاه اصلی خود را پیدا کنند، بنظرم ما باید با بکارگیری بهترین متخصصان جامعه‌شناسی و برنامه‌ریزی شهری در کنار شوراهای اجتماعی محلات این جریان را ساماندهی کنند.

 

وی با بیان اینکه «ظرفیت تاثیرگذاری شوراهای اجتماعی محلات بسیار بیشتر از ظرفیت فعلیشان است»، اضافه کرد: من جزو منتقدین وضعیت فعلی شوراهای اجتماعی محلات هستم و معتقدم وضعیت شوراهای اجتماعی محلات باید به لحاظ نوع نگرش و رفتار، تغییر بنیادینی داشته باشد. این نکته را نیز باید درنظر داشت که با تغییر افراد اتفاقی نمی‌افتد، بلکه آموزش، هدایت درست و استفاده از فرصت‌ها است که می‌تواند وضعیت را بهبود ببخشد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی، ‌سرمایه‌گذاری و مشارکتها خاطرنشان کرد: شوراهای اجتماعی محلات باید به گونه‌ای عمل کنند تا مردم خود در جهت عمران و آبادانی، ارتقاء هویت اجتماعی محله‌شان بسیج شوند و تنها به بودجه شهرداری برای یک کار عمرانی کوچک تکیه نداشته باشند؛ از طرفی شهرداری نیز باید در این جریان اجتماعی نقش تسهیل کننده و یاری‌دهنده را ایفا کند.

 

نوروزی با تاکید براینکه «شوراهای اجتماعی محلات می‌توانند بیشترین کمک را به مردم محله و مدیریت شهری داشته باشند»، گفت: بسیج مردمی، انتقال مطالبات توسط شوراهای اجتماعی محلات به مسئولان شهری، را می‌توان مهمترین ثمره برای مدیریت شهری دانست، چراکه با طرح دغدغه‌ها و مسائل مردم می‌توانند مدیریت شهری را در تصمیم‌گیری درست یاری کنند.

 

شورای اجتماعی باید مسائل محله را در تمام ابعاد شهری احصاء کند

 

وی بیان کرد: شورای اجتماعی باید مسائل محله خود را در تمام ابعاد شهری نه صرفا برخی از جنبه‌ها نظیر مسائل عمرانی احصاء کند و برای حل مسائل مختلف محله مانند مسائل فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و اقتصادی و اشتغال برنامهریزی داشته باشد.

 

نوروزی اضافه کرد: برای مثال ما در حوزه بازآفرینی شهری اعلام کردیم که چگونه می‌توانیم به محلات هدف در حوزه اقتصادی کمک کنیم تا ساکنان این محلات، وضعیت اقتصادی بهتری پیدا کنند؛ بدین منظور با اساتید و متخصصان گفت‌وگو کرده‌ایم تا به نتیجه‌ مطلوبی دست یابیم. شوراهای اجتماعی محلات نیز برای مثال باید بیاندیشند که چگونه می‌توانند برای حل معضل بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان محله، برنامه ریزی و کمک کنند.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی، ‌سرمایه‌گذاری و مشارکتها عنوان کرد: در برخی از شهرهای کشور نظیر تهران و شیراز، شوراهای اجتماعی محلات و سازمان بازآفرینی شهری در محلات هدف ایجاد شده و اقدامات بسیار مطلوبی در آن‌ها صورت گرفته است، اما در مجموع به نظر من شوراهای اجتماعی محلات در کشورمان عملکرد چندان موفقی نداشته‌اند.

 

نقش پررنگ شوراهای اجتماعی در بازسازی محلات

 

نوروزی با اشاره به اینکه نقش شوراهای اجتماعی در بازسازی محلات بسیار پررنگ است، خاطرنشان کرد: تسهیل‌گران اجتماعی با مشارکت مردم می‌توانند بازآفرینی را در یک محله رقم بزنند.

 

شورای شهر به دنبال اجرای طرح بازآفرینی شهری در محلات مشهد است

وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح بازآفرینی در محلات شهر مشهد، اظهار کرد: ما از ابتدا شورای پنجم شهر به دنبال اجرای طرح بازآفرینی در سطح شهر مشهد بوده‌ایم به همین منظور شهرداری مشهد را مکلف کردیم که این موضوع را اجرایی کند و امروز سازمان بازآفرینی شهری در شهر مشهد تشکیل شده است، دفاتر تسهیلگری اجتماعی بزودی آغاز بکار خواهند کرد که می تواند در این راستا بسیار موثر باشد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: تنها مشارکت همه جانبه مردمی است که می‌تواند در محلات هدف بازآفرینی شامل مناطق حاشیه‌شهر، سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده اثربخش باشد و شوراهای اجتماعی محلات نیز می‌توانند در این زمینه بسیار کمک کنند.

نوروزی با اشاره به اینکه «روح همکاری که میان مردم و شهرداری شکل می‌گیرد، بسیار با ارزش است، چراکه در حفظ و نگه‌داری شهر طی بلندمدت تاثیرگذار است»، گفت: من در تمام دوره‌های حضورم در مشاغل مدیریتی و شهرداری و شوراهای اسلامی شهر همواره سعی کرده‌ام که اگر مسئولیتی را در شهر مشهد برعهده می‌گیرم، آن مسئولیت ترجیحا در جهت منافع مردم باشد و مردم در آن حضور پررنگی داشته باشند زیرا اگر مردم در هر عرصه‌ای حضور پیدا کنند، هرکار ناشدنی را شدنی می‌کنند.

اتکا مدیران به قدرت مردم، موجب تسریع در توسعه و  عمران شهر می‌شود

وی تصریح کرد: قدرت مردم بی‌نهایت است و تنها کافی است که ما توانایی مدیریت و رهبری این قدرت را داشته باشیم تا این ظرفیت بالقوه را در راستای سازندگی و آبادی شهرمان به‌کار گیریم؛ از طرفی مردم نیز زمانی‌که دریابند در مسیری قرار گرفته‌اند که مسئولین با آنها صادقانه رفتار می‌کنند و می‎توانند مطالبتشان را محقق سازند، از جان و دل مایه خواهند گذاشت.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: اکنون شهر مشهد با بحران‌های زیست محیطی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند، ولی اگر مردم درک درستی از موضوع و تبعات آن برای خودشان داشته باشند و برای حل مشکل پای کار بیایند و برای ارتقاء  محیط زیست با ایجاد آلودگی های کمتر مانند استفاده کمتر از خودرو ، پلاستیک و ... همکاری کنند و یا برای مثال به کاشت گل‌وگیاه در محله خود بپردازند، هوای شهر تغییر خواهد کرد محله شان از نظر زیست محیطی بسیار بهبود خواهد یافت.

نوروزی در پایان با بیان خاطره‌ای از امام راحل (ره) با موضوع قدرت بی‌نهایت مردم، یادآور شد: در دوره‌ای که امام راحل وارد مبارزه با رژیم طاغوتی شدند، شاه پیغامی فرستاد که اگر ایشان دست از مبارزات خود بردارد، 10 میلیون تومان به او پرداخت خواهد کرد، اما امام در پاسخ پیغام دادند  «اگر شاه از مملکت برود، 20 میلیون تومان به او می‌دهیم، و گفتند ملت مسلمان ایران از شاه بیزار است و وقتی مردم به صحنه بیایند و هرکدام 1 تومان بگذارند، با قدرت شاه برابری خواهد کرد». در دوره جنگ تحمیلی نیز مردم به‌ عنوان بسیجی به صحنه نبرد آمدند و سرنوشت جنگ را تغییر دادند، پس می‌توان دریافت سرنوشت یک شهر و محله با خواست و اراده مردم می تواند تغییر می‌کند و تنها به نقش رهبری که مدیران شهری در این زمینه ایفا می‌کنند، بستگی دارد.

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه شده: