دوشنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۵۰ ۲۹
طبقه بندی: محله ما
چچ
2KfYrNix2KfZiiDYt9ix2K3igIzZh9in2Yog2KfZiNmC2KfYqiDZgdix2KfYutiqINio2KcgwqvYqtiz2YfZitmE2q/YsdmKINin2KzYqtmF2KfYudmKwrs=

در جلسه شورای اجتماعی محله ثامن مطرح شد

اجرای طرح‌های اوقات فراغت با «تسهیلگری اجتماعی»

هفته گذشته کتابخانه فرهنگ‌سرای بهرمان میزبان دومین جلسه شورای اجتماعی محله ثامن بود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد، در این جلسه اعضای شورای اجتماعی به همراه کارشناس ناحیه2 شهرداری منطقه5 به طرح نظرات خود در زمینه تسهیلگری اجتماعی و ارائه طرح‌های پیشنهادی درباره اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان پیش‌رو پرداختند.

 

کارشناس فرهنگی ناحیه2 در ابتدای جلسه ضمن اشاره به اجرای مصوبات جلسه گذشته و دیدار از معلمان منطقه، گفت: در تابستان سال‌های گذشته به همراه فرهنگ‌سرای بهرمان و با همکاری شهرداری منطقه توانستیم کلاس‌ها و برنامه‌های آموزشی متنوعی برای دانش‌آموزان محله اجرایی کنیم. امیدواریم امسال همراه با فرهنگ‌سرا، تشکل‌ها و مساجد محله این برنامه‌ها را پربارتر از گذشته اجرایی کنیم. همچنین می‌توانیم از دیگر سازمان‌ها و نهادهای مختلف برای پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان محله کمک بگیریم. طی صحبتی که با کانون فرهنگی آموزش داشتیم، بنا داریم ثبت‌نام دانش‌آموزان با همکاری مساجد و تشکل‌ها انجام شود و کانون فرهنگی با اعزام ماشین‌های سیار به منطقه آموزش‌های مورد نظر را به دانش‌آموزان در روزهای مشخص شده، ارائه دهد.

 

علیرضا حیدری درباره تسهیلگری نیز گفت: تسهیلگری به معنای ساده کردن کارها با کمک اعضای شورای اجتماعی و پیگیری مصوبات به وسیله آن‌هاست. بنا داریم طرح‌های اوقات فراغت را با تسهیلگری اجتماعی به نتیجه برسانیم. می‌توانید براساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی که دارید پیشنهادهای اجرایی خود را برای اوقات فراغت مطرح کنید.

 

علی صادقی، رابط بهداشت، با اشاره به کلاس‌های سال گذشته گفت: امسال نیز می‌توانیم کلاس آموزشی بیماری‌های شایع را برای دانش‌آموزان داشته باشیم. البته کلاس‌ها برای همه گروه‌های سنی قابلیت برگزاری دارد و در صورت تبلیغات می‌توان کلاس‌ها را با گذاشتن مسابقه و با همکاری فرهنگ‌سرا برای کودکان برگزار کنیم.

 

مسعود سودمند، رابط کسبه، نیز در این جلسه توضیحاتی درباره برگزاری کارگاه‌های هوش مالی، بر مبنای خداحافظ مستأجری داد و گفت: در صورت توافق اعضای شورای اجتماعی می‌توان این کارگاه‌ آموزشی را ابتدا برای اعضای شورای اجتماعی برگزار کرد و با توجه به بازخورد آن برای دیگر شهروندان محله و محلات برگزار کرد. درباره تسهیلگری اجتماعی ابتدا باید بانک اطلاعاتی مؤثر از محله، سازمان‌های مردم نهاد، تشکل‌ها و سازمان‌ها داشت تا براساس آن به ارائه طرح پرداخت و برای اجرای آن اقدام کرد. درباره اوقات فراغت نیز می‌توان دانش‌آموزان را به مکان‌های تفریحی، عمومی و علمی شهر به صورت اردوهای یک روزه برد.

 

امیرحسین شجاعی، رابط تشکل‌ها، در ادامه جلسه با اشاره به ظرفیت مساجد محله گفت: مساجد ظرفیت بالایی در پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان دارند. با توجه به اینکه رفت و آمد دانش‌آموزان در مساجد بالاست، می‌توان از مربیان آموزشی فرهنگ‌سراها در مساجد استفاده کرد.

 

زهرا محمدی، رابط فرهیختگان نیز مهم‌ترین موضوع‌های آموزشی فرهنگ‌سرا را برای اوقات فراغت حول محور فرهنگ شهروندی دانست و گفت: برگزاری این کلاس‌ها بعد از پایان ماه مبارک رمضان در فرهنگ‌سرا آغاز می‌شود. بنا داریم علاوه بر کلاس‌های هنری و کمک درسی، آموزش‌های فرهنگ شهروندی را برای دانش‌آموزان و والدین برگزار کنیم. یکی از مشکلات فرهنگ شهروندی در این محله عبور و مرور بی قاعده موتورسوارهاست. بنا داریم برای آن‌ها نیز کلاس‌های فرهنگ شهروندی و عبور و مرور قانونی برگزار کنیم. در صورت همکاری مساجد و داشتن مخاطب کلاس‌های فرهنگ شهروندی را برای آن‌ها به صورت رایگان برگزار خواهیم کرد.

 

فاطمه نودهی، رابط آپارتمان نشینان، با بیان اینکه شهریه کلاس‌های هنری و آموزش‌هایی که به کارآفرینی منجر می‌شود، بالاست، گفت: با توجه به اینکه ساکنان محله از اقشار مستضعف هستند پرداخت این میزان شهریه برای کلاس‌های فرزندانشان زیاد است. خانواده‌ها تلاش می‌کنند تا از پس هزینه خوراک و پوشاک فرزندانشان بربیایند اگر می‌شد این کلاس‌ها و کلاس‌های ورزشی که در محله برگزار می‌شود، رایگان یا با هزینه بسیار کم باشد، خانواده‌ها امکان ثبت‌نام برای فرزندانشان را به دست می‌آورند. در غیر این صورت دانش‌آموزان مجبور هستند تابستانشان را در کوچه و خیابان بگذرانند.

 

دیگر اعضای شورای اجتماعی شهریه‌ها را اندک دانستند و معتقد بودند اگر شهریه‌ای برای کلاس‌ها گرفته نشود آمدن به کلاس برای مخاطبان جدی نخواهد بود ولی تا جایی که امکان دارد و بشود شهریه را کمتر خواهند گرفت. زهرا محمدی در این‌ باره گفت: با اینکه صحبت خانم نودهی صحیح است اما فرهنگ‌سراها و مکان‌های ورزشی و آموزشی نیز هزینه‌های مختلف زیادی دارند و باید قبض‌های مختلف آب، برق، گاز و حقوق مربیان را نیز پرداخت کنند.

 

معصومه صادقی یار، رابط جوانان نیز در ادامه جلسه گفت: ضمن اینکه دیگر اعضا به نکات اشاره کردند و با آن‌ها موافقم باید بگویم که جوانان محله اوقات فراغت خود را به بطالت می‌گذرانند. درست است که اغلب آن‌ها به دلیل شرایط مالی امکان ثبت‌نام برای کلاس‌های مختلف را ندارند اما اگر شهرداری بتواند اردوهای یک روزه با هزینه پایین برای آن‌ها برگزار کند می‌توان ساعت‌هایی از روز آن‌ها را به این شکل پر کرد.

 

در پایان جلسه از رابط بهداشت محله ثامن، علی صادقی، به پاس تلاش بی‌دریغشان در سال 97 در حوزه سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها در محله تشکر و قدردانی شد.

 

منبع: شهرآرا محله

آدرس کوتاه شده: