چهارشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۲۳ ۲۰
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2LTZiNix2KfZh9in2Yog2KfYrNiq2YXYp9i52Yog2YXYrdmE2KfYqiDZg9in2YbZiNmGINqv2YHYquKAjNmI2q/ZiCDZiCDYp9iu2LAg2YbYuNixINmF2YrYp9mGINmF2LHYr9mFINmIINmF2K/Zitix2YrYqiDYtNmH2LHZiiDYqNin2LTZhtiv

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع انسانی شورای شهرمشهد:

شوراهای اجتماعی محلات کانون گفت‌وگو و اخذ نظر میان مردم و مدیریت شهری باشند

رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: نظر مردم را از طریق خود آن‌ها می‌توان گرفت به شرطی که شوراهای اجتماعی محلات به کانون گفت‌وگو و اخذ نظر تبدیل شوند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد، بتول گندمی هشتم خردادماه در نخستین نشست شورای راهبردی شوراهای اجتماعی محلات که در تالار شهدای شهرداری مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: شوراها واسط ارتباط مردم و مدیریت شهری هستند. اما در مدل تعریف شده نمی‌تواند منتقل کننده برنامه‌ها، عملکردها و کارکردهای مدیریت شهری باشد و مردم اینگونه تصور می‌کنند کاری انجام نمی‌شود. در صورتی که کار فوق‌العاده ای در حال شکل‌گیری است. آن هم در شرایطی که کشور دچار مشکلات اقتصادی است و عمدتا پروژه‌های کلان شهرداری‌های کشور معطل مانده است.


وی بیان کرد: مدیریت شهری مشهد پیشتاز حرکت می‌کند. این مهم را باید با زبان و فهم مشترک به مردم منتقل کرد و این ارتباط را برقرار نمود. این جایی است که شورای اجتماعی محلات باید ایفاگر نقش واقعی خود باشد.


رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه بیان کرد: در کارکرد عمرانی که برای شورای اجتماعی محلات در نظر گرفته شده، این شوارها مدل قابل تاملی است. اما آنچه انتظار می‌رود، عملکرد دوگانه شوراها است. شوراها باید بیان کننده نقطه نظرات مردم، هدایت آنها به سمت مدیریت شهری و شرح اقدامات مدیریت شهری در سطح کلان باشد.


گندمی خاطرنشان کرد: شعارهایی در قالب لیست امید برنامه‌ریزی شده که باید به مردم منعکس شود. این موضوعی است که در تحقق آن دچار غفلت و مشکل هستیم.


وی گفت: در واقع هم اکنون به سراغ مردم می‌رویم و مشکلات آنها را بررسی می‌کنیم و اعتبار می‌دهیم تا مشکل برطرف شود. اما باز همان نگاه وجود دارد که شهرداری مجموعه‌ای است که توان مالی دارد و می‌تواند مشکلات محلی که از دید مدیران شهری پنهان می‌ماند، رفع کند.


رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: این مهم خوب است و رضایت مردم حاصل می‌شود. اما بخش دیگر این مساله که ارتباط با مردم است، مغفول می‌ماند.


گندمی با تاکید بر اینکه این نگرش در نگاه کوتاه مدت تاثیرات خاص خود را دارد به شرطی که کارکردهای مدنظر نیز اجرایی شود، گفت: همچنان در حوزه نظارت بر ساخت و سازها دچار مشکلیم و نیروهای نظارت بر ساخت و سازها در محلات با مشکل مواجه‌اند. در زمینه افزایش بهای بلیت اتوبوس مشکل داریم و باید پرسید بالاخره کارکرد این شوراها چه زمانی باید بکار آید.


وی با تاکید بر اینکه نباید سطح مطالبات افزایش یابد، اظهار کرد: به هر حال وعده‌هایی داده‌ایم که باید محقق شود. اما نباید سطح توقعات مردمی افزایش یابد. ما به عنوان نمایندگان مردم پذیرفتیم که اقدامات مدنظر مردم و مورد نیاز شهر را انجام دهیم. اما این افزایش سطح توقعات آفتی است که باید در مدل هایی که در پیش می‌گیریم، مد نظر قرار گیرد.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: فعال کردن شوراهای اجتماعی محلات در یکسری از مسائل شهری نکته‌ای است که باید مدنظر قرار گیرد. در واقع در برخی موارد نخبگان اظهارنظرهایی می‌کنند. درست جایی که شوراها لازم است ورود پیدا کنند. اقدامات صورت گرفته باید در خدمت شهر باشد. ما نیز که خلاف مصالح شهر اقدام نمی‌کنیم.


گندمی در خصوص خواسته‌های مردم، گفت: شوراها می‌توانند منعکس کننده خواسته‌های مردم در سطوح فرهنگی باشند. وعده‌هایی داده‌ایم که به آنها پایبند هستیم. اما گاه برخی شهروندان محلات معتقدند نباید سطوحی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری اجرایی شود و در این حوزه باید شوراهای اجتماعی محلات ورود کنند.


وی ادامه داد: نظر مردم را از طریق خود آنها می‌توان گرفت به شرطی که شوراهای اجتماعی محلات به کانون گفتگو و اخذ نظر تبدیل شوند. در عین حال هماهنگی بین دستگاه‌ها نیز دیگر کارکردی است که باید این شوراها داشته باشند.

آدرس کوتاه شده: