پنجشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۷ ۱۹
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2YbZh9in2K/ZitmG2Ycg2YPYsdiv2YYg2LPZhNin2YXYqiDYr9ixINis2KfZhdi52Ycg2KjYpyDYrNmE2Kgg2YXYtNin2LHZg9iqINmF2LHYr9mF2Yo=

معاون شهردار مشهد مطرح کرد:

نهادینه کردن سلامت در جامعه با جلب مشارکت مردمی

معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد گفت: مقوله سلامت، مسئله بسیار مهمی در کشور محسوب می‌شود و در این راستا به دنبال جلب مشارکت مردمی برای نهادینه کردن سلامت در همه‌ ابعاد آن هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد، مهدی زارعی، 31 اردیبهشت ماه در نشست هم‌اندیشی با موضوع «بسیج ملی کنترل فشارخون بالا» که با حضور نمایندگان کانون‌های سلامت محلات و مراکز بهداشت برگزار شد، افزود: شوراهای اجتماعی محلات شهرداری و‌ دانشگاه علوم پزشکی مشهد با جدیت پیگیر موضوع سلامت جسمی و معنوی مردم هستند. در این راستا کانون‌های سلامت با همراهی شوراهای اجتماعی در 171محله شهر نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کنند.

وی، با اشاره به اهمیت وجود کانون‌های سلامت در محلات، تصریح کرد: کانون «سلامت محله» در راستای کمک به افزایش مشارکت موثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه سلامت خانواده و محله تلاش می‌کند.

 

رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد تاکید کرد: تنها عاملی که مردم را دچار مشکل می‌کند، عدم آگاهی نسبت به سلامت است و ‌امروز این معضل تنها در روستاها و مناطق محروم مطرح نیست، بلکه در کلانشهر مشهد نیز این موضوع وجود دارداگر با مشکلی در جامعه روبه‌رو هستیم، دلیل آن این است که به مقوله سلامت جسم بی‌توجه بوده‌ایم و در نتیجه سلامت روح و روانی ما دچار آسیب شده است.

 

زارعی عنوان کرد: اندیشمندان این حوزه، هفت فاکتور را برای سلامت درنظر گرفتند که ما در این میان تنها سلامت جسم را در راس قرار داده‌ایم و به 6 فاکتور دیگر که مسائلی نظیر سلامت عاطفی، کنترل هیجانات، محیط زندگی، مدیریت تعارضات، سلامت معنوی و اتصال انسان‌ها، داشتن معنا و هدف زندگی و سلامت شغلی است به حاشیه رانده شده‌اند.

 

وی با بیان اینکه «به دلیل غفلت‌هایی که در گذشته نسبت به مقوله سلامت داشتیم، امروز شاهد خسران‌ها و آسیب‌های متعددی در جامعه هستیم»، اظهار کرد: متاسفانه ما به وضعیت سلامتمان توجهی نداریم، مگر اینکه اتفاقی سلامتی ما را تهدید کند و خودمان یا اطرافیان در بیمارستان و بستر بیماری ببینیم.

 

معاون شهردار با تاکید براینکه «کنترل سلامت افراد نباید تنها محدود به سنین 40 و 50 سال به بالا باشد، بلکه باید از سنین کودکی دغدغه آن را داشت»، تصریح کرد: در گذشته معلمان بهداشت در مدارس تنها به کنترل بهداشت و نظافت ظاهری مانند ناخن، مو و لباس دانش‌آموزان اهمیت می‌دادند که کافی نبود. زمانی که افراد دوران جوانی را پشت سر می‌گذاشتند، در مرحله میانسالی دچار بیماری‌های ناشی از عدم مراقب می‌شدند. اما امروز یک تغییر رویکرد در جامعه اتفاق افتاده به این موضوع رسیده‌ایم که ضروری است مراقبت از سلامتی را از دوران کودکی آغاز کنیم. چه خوب است که این آموزش‌های از راه‌های مختلف به ویژه بازی به کودکان آموزش دهیم و یک قدم دیگر به سوی جامعه سلامت و توانمند برداریم.

 

 

 

 

آدرس کوتاه شده: