دوشنبه, ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۵۸ ۱۱۱
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2LTZiNix2KfZh9in2Yog2KfYrNiq2YXYp9i52Yog2YXYrdmE2KfYqiDYqNmHINmI2KfZgti52Yog2LTYr9mGINmF2LfYp9mE2KjYp9iqINmF2LHYr9mF2Yog2YPZhdmDINiu2YjYp9mH2K8g2YPYsdivIA==

معاون فرهنگی شهردار:

شوراهای اجتماعی محلات به واقعی شدن مطالبات مردمی کمک خواهد کرد

معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد گفت: وجود شوراهای اجتماعی محلات به واقعی شدن مطالبات مردمی بسیار کمک خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد،  مهدی زارعی، 21 اردیبهشت ماه با حضور در فرایند انتخابات مجمع داوطلبی ساکنان محله مهرآباد که در شهرداری منطقه 5 برگزار شد، با اشاره به مشارکت مردم در انتخابات شوراهای اجتماعی محلات، تاکید کرد: ایفای این نقش اجتماعی توسط مردم، اتفاق مبارکی در مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر محسوب می‌شود که بابت آن شکرگذار پروردگار منان هستیم.

 

وی ادامه داد: تصویب آیین ‌نامه اجرایی مجامع داوطلبین شوراهای اجتماعی محلات در دوره پنجم شوراهای اسلامی، اتفاق بسیار مطلوبی محسوب می‌شود چرا که شورای شهر سرانجام توانست به شوراهای اجتماعی محلات چهارچوب و ساختار قانونی ببخشد، درحالی‌که از سال 89 تاکنون چنین فضایی به این شکل وجود نداشته است.

 

رییس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد افزود: از این پس حضور مردم در شورای اجتماعی محله، حضوری با فرایند، مقررات و آیین‌نامه است و هر اتفاقی که در مجامع داوطلبی شورای اجتماعی محلات بیافتد، یک سازوکار قانونی پشت‌سر آن وجود دارد که اهرم اجرایی آن محسوب می‌شود.

 

زارعی با بیان اینکه «وجود شوراهای اجتماعی محلات به واقعی شدن مطالبات مردمی بسیار کمک خواهد کرد»، تاکید کرد:  عضویت مردم در شورای اجتماعی محله این اطمینان را به ما می‌دهد که نظرات و دیدگاه‌های آن‌ها، دیدگاه‌های واقعی مردم است، چراکه اعضای شورای اجتماعی محله با مردم هستند و مطالبات آنان را می‌شنوند.

 

وی اضافه کرد:  اجرایی شدن خواسته‌های مردم، ثمره شوراهای اجتماعی محلات است، یعنی اراده و خواست مردم از طریق شورای اجتماعی محلات به مدیریت شهری انتقال می‌یابد و به منصه ظهور می‌رسد.

 

رییس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، خاطرنشان کرد: شورای اجتماعی محلات، یک نهاد مشورتی و نظارتی است و تصمیمگیری و تصمیم‌سازی در این شورا توسط قانون‌گذار به شکل خاصی دیده شده است، یعنی اعضای شورای اجتماعی محله نظراتشان را ارائه می‌دهند و این موضوع طی فرایندی به تصویب می‌رسد و سپس خود بر روی پیشنهادات خود نظارت می‌کنند، یعنی ابتدا و پایان کار با آن‌ها است.

 

زارعی خطاب به اعضای شورای اجتماعی محلات، اظهار کرد: شما در شورای اجتماعی محله مطالبات و نظرات مردم را نمایندگی می‌کنید و به سمع شورای شهر و مدیران شهرداری می‌رسانید و آنان نیز  با درنظر گرفتن مطالبات مردمی، فضاهای خوبی را فراهم خواهند کرد. بعد از پایان این انتخاب و قانونی شدن این شورا خواهید دید که چگونه می توانید در سرنوشت محله خود ایفای نقش کنید؛ پس قدر جایگاه خود را بدانید و فرایندهای بعد از آن را جدی بگیرید.

 

 

وی گفت: ما معتقد هستیم شورای اجتماعی محله یک پل ارتباطی بین شورای اجتماعی شهر و مدیریت شهرداری مشهد با مردم محسوب می‌شود و نقشی که مردم در این میان ایفا خواهند کرد، بسیار  تاثیرگذار و با اهمیت است.

معاون فرهنگی شهردار، ضمن ابراز خرسندی از مشارکت بانوان در انتخابات مجمع داوطلبی شورای اجتماعی محلات، گفت: بانوان نیمی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند، لذا باید حتما آن‌ها را در اجتماع جدی گرفت تا بتوانند مطالباتشان را مطرح کنند. بنابراین اجازه دهید تا آنان بتوانند در کرسی‌های  شورای اجتماعی محلات حضور یابند، چراکه کمک می‌کند یک محله شادتر و پویاتر داشته باشید.

 

زارعی عنوان کرد: تقاضا می‌شود یک کارگاه آموزشی سراسری برای اعضای جدید شوراهای اجتماعی محلات برگزار شود تا آنان بتوانند در حوزه فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و مبلمان شهری محله خود گام های مطلوبی بردارند.

 

وی با اشاره به برگزاری انتخاباتی مجمع داوطلبی ساکنان محله مهرآباد، تصریح کرد: بسیار خرسندیم که این توفیق حاصل شد در جوار حرم مطهر رضوی در جمع مردم خوب و صمیمی انتخابات مجمع داوطلبی ساکنین محله مهرآباد حضور داشته باشیم. محله مهرآباد، یک نام قدیمی و آشنا است و یکی از فضاهای بسیار تاثیرگذار در اتفاقات این منطقه و این حوزه‌ی جغرافیای شهر از گذشته تاکنون محسوب می‌شود.

 

معاون فرهنگی شهردار با بیان اینکه حضور پررنگ و پر از حس مسئولیت اهالی مهرآباد نشان می‌دهد که این محله پویا و زنده است، یادآور شد:  مشارکت بزرگان، ریش سفیدان، روحانیون، خانواده معظم شهدا، جوانان و بانوان در این مجمع نشان می‌دهد که اهالی دغدغه محله‌شان را دارند. 

 

آدرس کوتاه شده: