شنبه, ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۰۹ ۳۱
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2K7ZhNin2LXZh+KAjNin2Yog2KfYsiDYotmG2obZhyDYp9i52LbYp9mKINi02YjYsdin2YrigIwg2KfYrNiq2YXYp9i52Yog2YXYrdmE2Ycg2KjYpyDYrdi22YjYsSDYr9in2YjYt9mE2KjYp9mG2Ycg2KjYsdin2Yog2b7Yp9mK2YrZhuKAjNiu2YrYp9io2KfZhiDYsdmC2YUg2LLYr9mG2K8=

از اختصاص پارکینگ اتوبوس‌تا احداث پارک

خلاصه‌ای از آنچه اعضای شورای‌ اجتماعی محله با حضور داوطلبانه برای پایین‌خیابان رقم زدند

واکنش‌ها به آغاز فعالیت شورای اجتماعی محله در ابتدای کار چندان مثبت نبود. یکی داوطلبانه کار کردن را بی‌نتیجه می‌خواند و دیگری از سخت‌گیری‌ها در دادن بودجه به طرح‌های مردمی حرف به میان می‌آورد. حال با گذشت حدود 8سال از آغاز فعالیت این نهاد و تمام حرف ‌و حدیث‌هایی که مطرح می‌شد، شورای‌ اجتماعی محله دستاوردهایی داشته است؛ موفقیت‌هایی حاصل از حضور داوطلبانه مردم و پیگیری‌های مستمرشان از شهرداری.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره شوراهای اجتماعی محلات مشهد، شهرآرامحله در هفته‌ جاری قبل از برگزاری انتخابات برای برگزیده شدن اعضای جدید شورای‌ اجتماعی محله پایین‌خیابان (این روزها اهالی این محله با مراجعه به معاونت فرهنگی منطقه ثامن می‌توانند به عنوان نامزد ثبت‌نام کنند)، به آنچه در این شورا در سال‌های گذشته رقم‌خوده، گریزی زده است تا هم از نقش مؤثر این حضور داوطلبانه مردم در جلسات شورای‌ اجتماعی محله بگوید و هم بخشی از مهم‌ترین درخواست‌ها و مشکلاتی را که اعضا مطرح کرده و با پیگیری به سرانجام رسانده‌اند، بازگو کند.

 

جمع‌کردن اتوبوس‌ها از جلو خانه اهالی

سفر با اتوبوس از شهرهای مختلف ایران که چندسالی است نمونه خارجی آن هم (به‌خصوص کشور پاکستان) دیده می‌شود، باعث شده تا معابر منتهی به حرم همیشه پر از اتوبوس باشد. اتوبوس‌هایی که در هر جای خالی پارک می‌شوند. بولوار شهید شوشتری با فاصله کمی که از حرم دارد، یکی از معابر دوست‌داشتنی برای راننده این اتوبوس‌ها بود. اتوبوس‌هایی که سروصدا و آلودگی‌هایشان در زمان پارک کردن و مسافرگیری، ساکنان را به ستوه آورده بود. این مشکل برای نخستین‌بار از طرف اعضای ‌شورای اجتماعی محله مطرح شد و آن‌ها پیشنهاد اختصاص زمین برای پارک اتوبوس‌ها را دادند. پیشنهادی که شهرداری با پاکسازی و آماده‌سازی زمینی در حاشیه شارستان، آن‌ را عملیاتی کرد و برای اولین‌بار در معابر منتهی به حرم پارکینگ مخصوص اتوبوس‌ها را ساخت. با این کار بخش زیادی از اتوبوس‌ها از جلو خانه‌های مردم جمع ‌شد.

 

اختصاص سالن‌ ورزشی ویژه بانوان


 

دیوار فضای ورزشی بانوان ساکن در منطقه ثامن خیلی از اوقات کوتاه بوده ‌است. تا جایی که با آغاز طرح نوسازی و بهسازی که تملک زمین‌های زیادی را به همراه داشت، بخشی از این فضاها تبدیل به زمین ورزشی روباز ویژه مردان شد. کاری که باعث شد تا بانوان در پیگیری خود برای داشتن مکان ورزشی مصرتر شوند. حال این خواسته هم با پادرمیانی و پیگیری‌های بانوان شورای‌ اجتماعی محله پایین‌خیابان بعد از سال‌ها بلاتکلیفی به سرانجام رسیده است. نتیجه آن هم اختصاص سالن‌ ورزشی وحدت به بانوان منطقه ثامن برای چندین ساعت ورزش در هفته بود.

 

پاکسازی خانه‌های خالی و جمع‌آوری معتادان


 

یکی از مشکلاتی که با آغاز طرح نوسازی اطراف حرم سروکله‌اش در این محدوده پیدا شد، وجود خانه‌های خالی و تجمع معتادان در آن‌ها بود. تخریب، تخلیه و دستگیری معتادان در آن‌ها یکی از مهم‌ترین درخواست‌های ساکنان است. تعدادی از این خانه‌ها با شناسایی و پیگیری اعضای شورای‌ اجتماعی محله پایین‌خیابان تخلیه و پاکسازی شد که نمونه آخر آن خانه‌ای در کوچه راد بود که یک هفته پیش معتادان آن جمع‌آوری شدند.

 

نصب دستگاه خودشارژ من‌کارت و ایستگاه بازیافت زباله


 

یکی از کارهایی که اعضای شورای‌ اجتماعی محله پایین‌خیابان از همان ابتدای حضور داوطلبانه خود در این نهاد پیگیری کرده‌اند، برگزاری کلاس‌های آموزش شهروندی بوده‌ است. زباله و تفکیک آن یکی از مهم‌ترین موضوعات آن کلاس‌ها بوده است. با پایان این کلاس‌ها این اعضا تصمیم گرفتند تا آموزش‌ها را عملی کنند. به همین دلیل درخواست و پیشنهادشان را برای راه‌اندازی ایستگاه بازیافت (محل ثابت مبادله پسماند خشک) ارائه کردند. پیگیری‌های یک‌ساله‌شان باعث شد تا مدیریت پسماند مشهد با راه‌اندازی این ایستگاه در خیابان وحدت موافقت کند که به‌زودی سازه آن جاگذاری خواهدشد.

همچنین به درخواست اهالی و با پیگیری داوطلبان شورای‌ اجتماعی محله پایین‌خیابان، شهرداری مشهد برای سهولت دسترسی آن‌ها دستگاه خودشارژ الکترونیکی من‌کارت (کارت‌شهروندی) را بین تقاطع مقدم و میدان شهدای گوهرشاد جاگذاری کرد.

 

بازگشایی فروشگاه «شهرما» در خیابان وحدت


 

فروشگاه شهر‌ما سال‌ها قبل در خیابان وحدت راه‌اندازی شد. این فروشگاه بعد از مدتی به دلیل استقبال نشدن برای همیشه تعطیل و درهای آن بسته شد. از همان زمان تا همین چندماه گذشته اعضای شورای‌ اجتماعی محله پایین‌خیابان پیگیر بازگشایی آن بودند تا اینکه در زمستان سال97 موفق شدند مجوز فعالیت دوباره آن را بگیرند.

 

از احداث فضای‌ سبز تا رفع تاریکی معابر


 

زمین کناری مسجد امام‌هادی(ع) در پایین‌خیابان مدت زیادی است که دیگر از حالت خاکی خارج و سبز شده است. پارکی که به درخواست و با پیگیری‌های اعضای شورای‌ اجتماعی همین محله محقق شد.

از طرف دیگر به دلیل نوسازی بافت اطراف حرم، تخریب‌ها و افزایش خانه‌های خالی باعث شده تا معابر نسبت به گذشته تاریک‌تر شود. باز هم با پیگیری داوطلبانه همین اعضا در پاییز سال‌ گذشته چند ده پروژکتور در این محدوده با همکاری معاونت خدمات‌شهری منطقه ثامن نصب شد.

 

نونوارشدن مساجد


 

شورای‌ اجتماعی محله پایین‌خیابان دربرگزاری برنامه‌ها، تامین نیازها و تعمیرات نیز به کمک مساجد و تشکل‌های مردمی آمده است. به عنوان نمونه در چندسال قبل این شورا مقداری از بودجه خود را به مساجد آل طاها، حاج آخوند و مسجد‌الرضا(ع) اختصاص داد تا دیوارهای داخلی آن رنگ‌آمیزی شود و تعمیرات اساسی در ساختمانشان صورت بگیرد. همچنین آذین‌بندی و سیاه‌پوش کردن محله را با کمک تشکل‌های مردمی به انجام رسانده است.

 

محور راد امن شد


 

اعضای شورای‌ اجتماعی محله پایین‌خیابان که از ساکنان همین محدوده هم به شمار می‌آیند، برخی از نقاط ناامن این محله را شناسایی و طرحی را در جلسات خود مصوب کردند که بر اساس آن شهرداری موظف شد تا محور خیابان راد را با نصب سرعت‌کاه ایمن‌سازی کند.

علاوه بر این موارد، جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای کمک به سیل‌زدگان، برگزاری مسابقات اذان، بازگشایی تعدادی از کوچه‌های بن‌بست، نصب آب‌سردکن و مبلمان‌شهری، فضاآرایی و گل‌آرایی، آسفالت‌ و لکه‌گیری برخی از معابر، نام‌گذاری معابر به نام شهدا، برگزاری پایش سلامت اهالی، دیدار با خانواده شهدا، سالمندان و معلولان، حمایت از برنامه‌های مدارس، نقاشی چهره شهدای محل در چندین نقطه، رنگ‌آمیزی دیوار سالن ورزشی وحدت با همکاری دانش‌آموزان دختر و موارد مشابه دیگر بخشی از فعالیت‌هایی است که اعضای شورای‌ اجتماعی محله با حضور داوطلبانه آن‌ها را پیشنهاد و با پیگیری‌هایشان به سرانجام رسانده‌اند.

 

 

 

منبع: شهرآرا محله

آدرس کوتاه شده: