پنجشنبه, ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۰۹ ۲۰
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
Iti02YjYsdin2YfYp9mKINin2KzYqtmF2KfYudmKINmF2K3ZhNin2Kog2YXYtNmH2K8iINmF2YjZgdmC4oCM2KrYsdmK2YYg2LTZiNix2KfZh9inINiv2LEg2YPYtNmI2LEg2YfYs9iq2YbYrw==

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهرمشهد :

"شوراهای اجتماعی محلات مشهد" موفق‌ترین شوراها در کشور هستند

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهرمشهد گفت: می‌توان شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد را موفق ترین شورا در کشور دانست.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد، احسان اصولی، هشتم اسفندماه در نشست توجیهی "آیین‌نامه جدید شوراهای اجتماعی محلات" که در تالار الماس کوهسنگی مشهد برگزار شد، با اشاره به فلسفه وجودی شوراهای اجتماعی محلات، اظهار کرد: هشت سال پیش شهرداری‌ها‌ احساس نیاز به ایجاد یک حلقه واسط میان خود و مردم کردند، حلقه‌ای که بتواند دستاوردها و اقداماتی که در بدنه شهری صورت می‌گیرد، را به مردم منتقل کند. این حلقه واسط در شهرداری های کلانشهرها تشکیل شد و در تهران با عنوان "شورای یاری" و مشهد مقدس نیز با عنوان "شورای اجتماعی محله" شکل گرفت.

 

 وی افزود: یکی از حوزه هایی که باید به صورت جدی به آن ‌توجه داشت، شورای اجتماعی محلات است تا بتوانیم به اهدافی که در این حوزه داریم، دست یابیم. ابتدا سعی کردیم بر روی تمام کلانشهرهای مطالعاتی داشته باشیم و به این جمع بندی رسیدیم که می‌توان شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد را موفق ترین شورا در کشور دانست.

 

 رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهرمشهد ادامه داد: در برخی از کلانشهرهای کشور تعارضات بین مردم و مدیران و شورای اجتماعی محلات بسیار بالا گرفته است؛ برای مثال در تهران پنج هزار نفر از شهرداری شکایت کرده‌اند، یعنی نه تنها این شوراها نتوانسته اند دستاوردی داشته باشند، بلکه به حجم مشکلات شهرداری ها اضافه کرده اند، لذا با توجه به این موارد شوراهای اجتماعی محلات در مشهد شاید نتوانسته باشند هنوز به تمام اهداف خود برسد، اما نمره منفی هم در کارنامه خود ندارد.

 

اصولی بیان کرد: ما با دو آسیب در ساختار شهرداری مشهد روبه رو هستیم؛ اول اینکه متاسفانه شهرداران مناطق ما هنوز باور ندارند که شوراهای اجتماعی محلات می‌تواند نقش تسهیلگر، حامی و کمک کننده داشته باشند که یکی از نقاط ضعف ما محسوب می‌شود لذا روسای ادارات فرهنگی و اجتماعی مناطق باید در تثبیت و پذیرش این دیدگاه به شهرداران کمک کنند.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: دومین نقطه ضعف ما این است که بعضی از توقعاتی که در شوراهای اجتماعی محلات وجود دارد، توقعات همسطح با بضاعت ما نیست، بنابراین باید به آن‌ها این نکته را گوشزد کرد که تنها نقششان حامی و کمک کننده است و ما بایستی این رشد یافتگی را در ذهن اعضای شورای اجتماعی محلات پرورش دهیم.

 

 اصولی با اعلام اینکه ما سعی کردیم که در آیین نامه جدید شوراهای اجتماعی محلات مشهد اقتضائات زمانی، مکانی و طبقاتی مناطق شهر مشهد دیده شود، تاکید کرد: تلاش خواهیم کرد که مشارکت مردمی را در شوراهای اجتماعی محلات افزایش دهیم.

 

 وی خطاب به روسای ادارات فرهنگی و اجتماعی مناطق شهرداری مشهد، بیان کرد: شما باید در اجرای این آیین نامه توجه کنید که شورای اجتماعی محله تنها یک حلقه واسط  و تسهیل کننده است و به دنبال چیزی بیشتر و یا کمتر برای آن نباشید. زمانی که محلات درحال شکل‌گیری است، مهمترین و قویترین نیروی ما باید شما باشید که نقطه واسط شهرداری با مردم هستید. خواهشمندم که در حوزه فرهنگی و اجتماعی تعصب داشته باشید.

 

 رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهرمشهد افزود: تمرکز بخشی فعالیت‌ها در منطقه با محوریت روسای ادارات فرهنگی و اجتماعی مناطق شهرداری مشهد در اولویت برنامه های سال جدید قرار گرفته است.

 

 اصولی گفت: امروز شهرداری‌ها و مجموعه مدیریت شهری بیش از اینکه در حوزه سخت افزاری فعال باشند باید در حوزه‌های نرم افزاری تلاش کنند.

 

وی یادآور شد: ما از دغدغه‌های شما آگاه هستیم و امیدواریم سال 98، سال متفاوتی را تجربه کنیم و بتوانیم با جریان‌سازی درست فرهنگی درون شهرداری از جایگاه حوزه فرهنگی دفاع کنیم.

آدرس کوتاه شده: