دوشنبه, ۱۰ دی ۱۳۹۷ ۱۳:۳۱ ۶۴
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2KfYrNix2KfZiiDYotmK2YrZhiDZhtin2YXZhyDYrNiv2YrYryDYtNmI2LHYp9mH2KfZiiDYp9is2KrZhdin2LnZiiDZhdit2YTYp9iqINiv2LEg2obZhtivINmF2KfZhyDYotmK2YbYr9mH

نایب رییس شورای شهر مشهد مطرح کرد؛

اجرای آیین نامه جدید شوراهای اجتماعی محلات در چند ماه آینده

نایب رییس شورای شهر مشهد مطرح کرد؛ اجرای آیین نامه جدید شوراهای اجتماعی محلات در چند ماه آینده

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد نشست فصلی شوراهای اجتماعی محلات دیشب در حالی در منطقه ۱۱ برگزار شد که اعضای شوراهای اجتماعی محلات با حضور حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب رییس شورای شهر مشهد در زورخانه پاسارگاد به بررسی مسایل این منطقه پرداختند.

 

در این برنامه موحدی‌زاده گفت: اگرچه شورای شهر در دوره قبل نیز زحماتی را برای آبادانی محلات مشهد کشیدند با این حال برای پیشبرد بهتر برنامه‌ها، شورای پنجم در همان ابتدای راه طرح شوراهای اجتماعی را به مرکز پژوهش‌های شورا تحویل داد تا با انجام کارهای مطالعاتی و نظرخواهی از کارشناسان دانشگاهی و مردم محلی مشکلات این طرح را رفع کند.

 

به گفته وی، غلبه وجه انتخابی بر انتصابی در انتخاب اعضای شورای محلات از جمله اقداماتی بود که در این دوره شورا در قالب تدوین آیین نامه‌ای به شهرداری ابلاغ خواهد شد.

 

نایب رییس شورای شهر مشهد با بیان اینکه باید نیازها و خواسته‌های مردم رصد و به شورا انعکاس داده شود، تصریح کرد: با این اقدام مشکلات مردم، اولویت‌بندی و در قالب طرح‌ و لایحه در شورای شهر پیگیری خواهد شد.

 

موحدی‌زاده با تاکید بر سهم بانوان در عضویت شوراهای اجتماعی محلات، افزود: در هسته اصلی این شوراها باید زنان نیز نقش داشته باشند تا بازتاب‌دهنده مشکلات بانوان محله و منطقه خود باشند.

 

به اعتقاد وی، یکی از دلایل مهم تقویت شوراهای محلات این است که اداره شهر بزرگی مانند مشهد بدون مشارکت مردم در فعالیت‌های شهری امکانپذیر نیست بنابراین باید مردم هر منطقه نظرات خود را درباره پارک‌ها، نظافت، چگونگی وضعیت جمع‌آوری زباله‌ها، پرداخت عوارض و هر موضوعی که به رفاه شهروندان منجر می‌شود را بیان کنند.

 

وی اظهار کرد: وقتی تعامل میان شهرداری و مردم زیاد شود به مرور اعتماد جامعه به مدیریت شهری بیشتر می‌شود؛ به عنوان مثال وقتی مردم بدانند با پرداخت عوارض و مالیات رفاه بیشتری در مناطق خود از سوی شهرداری دریافت می‌کنند در پرداخت به موقع‌ آنها ترغیب خواهند شد.

 

موحدی‌زاده با اشاره به اینکه ایجاد احساس تعلق خاطر در شهروندان از دیگر کارکردهای مشارکت بیشتر مردم در امور شهری است، گفت: همبستگی و ایجاد هدف مشترک باعث می‌شود افراد به محله و شهر خود عشق بورزند و حداکثر همکاری را برای بهبود وضعیت جامعه خود داشته باشند.

 

نایب رییس شورای شهر مشهد اعلام گزارش به مردم درباره فعالیت‌ها در قالب چنین جلساتی را در جلب اعتماد و افزایش مشارکت شهروندان مهم ارزیابی کرد و افزود: یکی از انتقادات مردم موازی کاری در مناطق است که این اتفاق موجب تضعیف سرمایه‌های اجتماعی می‌شود.

 

وی با بیان اینکه گزارش عملکرد منطقه 11 در حوزه های فرهنگی و عمرانی هم امیدبخش بود و هم منتقدانه، تصریح کرد: کم بودن روشنایی در معابر برای ایجاد امنیت به ویژه برای بانوان، عادلانه نبودن امکانات تقسیم شده بین تشکل ها و هیات های مذهبی، بها دادن به نیروهای جوان و افزایش مشارکت آنان در فعالیت های شهری و ارتقای سهم فضای سبز هر شهروند از جمله مواردی است که در مورد منطقه 11 از سوی مردم عنوان شده است.

 

وی همچنین به مصوبه باغ کتاب شورای شهر مشهد اشاره کرد و گفت: این پروژه نیز در منطقه 11 و در پارک چهل بازه اجرا خواهد شد.

 

در این نشست، معاون اجتماعی و مشارکت‌های معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد نیز گفت: شورای شهر پنجم مشهد به مشارکت دهی هر چه بیشتر مردم در امور شهری باور دارند و شورای اجتماعی محلات با آیین نامه جدید و با حضور کارشناسان و مردم در این شوراها کار خود را آغاز خواهند کرد.

 

رضا دانایی‌سیج افزود: اعتقاد به مردمی شدن فعالیت ها و زندگی شهروندان با رضایتمندی بیشتر و هویت بخشی به محلات باید ادامه پیدا کند تا از ظرفیت های افراد در محلات به شکل واقعی تر بهره برداری شود.

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.2294386227926
Qt: 0.61576056480408