چهارشنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۳۲ ۹۴
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2YbZgti0INiy2YbYp9mGINi02YjYsdin2Yog2KfYrNiq2YXYp9i52Yog2YXYrdmE2KfYqiDYr9ixINiq2K3ZiNmEINmF2K/Zitix2YrYqiDYtNmH2LHZiiDYqNmKINio2K/ZitmEINin2LPYqg==

مشاور امور بانوان شهردار مشهد:

نقش زنان شورای اجتماعی محلات در تحول مدیریت شهری بی بدیل است

مشاور امور بانوان شهردار مشهد گفت: متاسفانه همواره زنان در جلسات مختلف از مشکلاتشان و نیاز به کمک مسئولین حرف می‌زنند و این یعنی هنوز به قدرت اجتماعی خود باور ندارند. در تمام کشورهای توسعه یافته جهان مشکل نگاه جنسیتی حل شده و ما برای حل این مشکل در کشور نیاز به یک عدالت اجتماعی در حوزه زنان داریم.

زری جراح صبح‌ چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی با بانوان عضو شوراهای اجتماعی منطقه 11 که در فرهنگسرای ترافیک برگزار شد، افزود: ما باید اثبات کنیم اکنون دوره نگاه جنسیتی به پایان رسیده و شایسته‌ سالاری در محوریت قرار گرفته است. امروز نگاه زنان فقط نباید به حریم خانواده و محله خود باشد چون زنان محور خانواده هستند و خانواده بنیان محله، شهر، استان و کشور است. پس زنان می‌توانند هر تغییر ریشه‌ای را در در جامعه ایجاد کنند.
 
باید از خرد جمعی استفاده کرد
 
جراح ادامه داد: اگر از خرد جمعی استفاده کنید فعالیت شما در محله و منطقه، بازتاب کشوری پیدا خواهد کرد. ما باید به این باور برسیم که وقتی نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهیم باید نصف مسئولیت و مدیریت جامعه بر عهده ما باشد.
 
جراح ادامه داد: این که در کشور ما بخاطر نگاه جنسیتی برخی مسئولین چندان اجازه فعالیت در سطح کلان به زنان داده نشده موجب نمی‌شود دست از فعالیت‌های خود بکشیم چرا که با تنها با زن بودنمان می‌توانیم تغییرات پایه‌ای در جامعه ایجاد کنیم.
 
جلوگیری از ازدواج دختر 9 ساله حاصل جسارت یک مهربانو بود
 
مشاور امور بانوان شهردار مشهد با بیان این که ما نتوانسته‌ایم از استعدادهای زنان جامعه در جایگاه صحیح استفاده کنیم، اظهار کرد: متاسفانه بخاطر عدم آموزش کافی وقت بسیاری از خانم‌ها در فعالیت‌های بیهوده فضای مجازی هدر می‌رود. هفته گذشته یک مهربانو توانست جلوی ازدواج یک دختر 9 ساله را در کمال حفظ حرمت‌ها بگیرد در حالی که گزارش این اتفاق را یک مهربانو دغدغه‌مند به او داده بود.
 
وی افزود: این در حالی است که تاکنون مردان بسیاری وجود داشتند که جلوی چنین اتفاقی را نگرفته‌اند اما این زن مسئول، کاری کرد که خبر آن در رسانه‌های جهانی نیز بازتاب پیدا کرد. اگر این کار را از مردان می‌خواستیم مدت‌ها زمان می‌برد اما جسارت دو زن این اتفاق را در کوتاه‌ترین زمان ممکن رقم زد.
 
منتظر نگاه مسئولین نباشید
 
جراح تصریح کرد: شما نباید منتظر باشد مسئولین ظرفیت‌های زنان را شناسایی کنند، این شما هستید که باید توانایی‌های زنان محلات را شناسایی، اطلاع رسانی و بهره‌برداری کنید. نسبت به محله خود عرق و تعصب داشته و بجای معرفی نقاط ضعف به دنبال نقاط قوت محلات خود باشید و از آن‌ها استفاده کنید.
 
وی ادامه داد: زنان نباید منتظر باشند نهادی برای شما کلاس آموزشی برگزار کند، خودتان زنان تحصیل‌ کرده محله را شناسایی کنید و از آن‌ها برای آموزش زنان در امور مختلف استفده کنید. زمانی که شما این استقلال را پیدا کنید شهرداری مکلف است از محله شما به عنوان یک برند موفق حمایت کند.
 
شهرداری و شورای پنجم نشاط زیادی به شهر تزریق کرده‌اند
 
وی با اشاره به این که ما نباید منتظر باشیم سازمان‌ها نشاط اجتماعی را ایجاد کنند و خودمان باید وارد عمل شویم و از سازمان‌ها مطالبه‌گری کنیم، ابراز کرد: البته شهرداری و شورای پنجم در این مدت توانسته‌اند با اقداماتی وسیع شادی و نشاط زیادی به شهر تزریق کنند و به نوعی بار دیگر سازمان‌ها را نیز به دوش بکشند اما در نهایت این خود مردم هستند که با وجود همه مشکلات باید به فکر نشاط جامعه باشند و به آن دامن بزنند.
 
جراح افزود: باید موارد این چنینی به تمام افراد جامعه آموزش داده شود اما این آموزش را نیز باید نهادهای مرتبط و متخصص انجام دهند. اجازه ندهید نهادهای غیرمتخصص موازی کاری کنند و در محلات و مساجد کلاس‌های آموزشی که در تخصص و وظایف آن‌ها نیست برگزار کنند.
 
مشکلات قسمت بانوان پارک ملت حل می‌شود
 
وی در خصوص مشکلات قسمت مختص به بانوان پارک ملت که از موارد ذکر شده توسط حاضرین بود، گفت: ما در این بحث وارد عمل شده‌ایم و در مذاکراتی با مسئولان پارک ملت داشتیم قرار شد سرویس بهداشتی و بوفه مخصوص در این محیط ایجاد شود.
 
مشاور امور بانوان شهردار مشهد تصریح کرد: البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که کمک به این گونه مکان‌های مخصوص بانوان فقط در جهت آسایش زنان در بحث پوشش است وگرنه ما کاملا با تفکیک جنسیتی در مکان‌های عمومی مخالفیم و معتقدیم زنان نباید از مردان و خانواده‌ها جدا باشند.
 
 
 
 
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.5947461128235
Qt: 1.237122297287