سه شنبه, ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۳ ۱۰۵
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2KfZhti52YLYp9ivINiq2YHYp9mH2YXigIzZhtin2YXZhyDZh9mF2YPYp9ix2Yog2b7Ziti02q/Zitix2Yog2KfYsiDYrNix2YUg2K/YsSDZhdit2YTYp9iq

تقویت فرهنگ محله‌محوری برای کاهش آسیب های اجتماعی محور تفاهم‌نامه همکاری بین دستگاه قضا و شهرداری مشهد

پیشگیری به محلات رسید

هم‌زمان با فرارسیدن روز خبرنگار، روزنامه شهرآرا میزبان دو مجموعه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی و همچنین معاونت فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد بود تا در این روزهای فرخنده رسانه‌ای، تفاهم‌نامه‌‌ای دو جانبه‌ و البته کاربردی و مهم بین این دو نهاد اثرگذار به امضا برسد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره‌ی شوراهای اجتماعی محلات، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی در این مراسم که به میزبانی مؤسسه فرهنگی شهرآرا برگزار شد، گفت: این تفاهم‌نامه قرار است آغاز فصل جدیدی در ارتباط بین دستگاه قضا و مجموعه مدیریت شهری مشهد در پیگیری و اجرای طرح‌های پیشگیرانه محلی باشد و با استفاده از توان شورای اجتماعی محلات، قدم‌های استواری را در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی بردارد.
سید امیر مرتضوی با ابراز خرسندی از انعقاد تفاهم‌نامه بین مجموعه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی و شهرداری مشهد برای افزایش همکاری‌ها در حوزه محلات، گفت: باید از توان سمن‌ها و تشکل‌های مردمی برای توسعه اقدامات پیشگیرانه در حوزه‌های مختلف استفاده مفید کرد. اگر به بسیاری از مطالباتی که امروز از دستگاه قضایی وجود دارد، توسط دستگاه‌های متولی در زمان خود پاسخ داده می‌شد، شاهد وجود حجم زیادی از پرونده‌های قضایی نبودیم.

 


 
راه‌اندازی خانه گفت‌وگوی مشهد
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار نیز در این نشست از راه‌اندازی «خانه گفت‌وگو مشهد» در شهرداری خبر داد و گفت: با توجه به اینکه امروز گفت‌وگوی سودمند می‌تواند راه حل بسیاری از مسائل جامعه باشد، با این اقدام تلاش می‌کنیم تا از مسائلی که به آن دچار هستیم رهایی یابیم و به آرمان‌هایمان دست پیدا کنیم.
هادی بختیاری بیان کرد: از منظر فرهنگی کمک می‌کنیم تا بستر گفت‌وگو‌ها تقویت شود اما کاملا واضح است که رسانه‌ها هم در این خصوص نقش پررنگی دارند. در این راستا شاید بتوان گفت زمانی که حال خبرنگاران و هنرمندان شهر خوب باشد، حال جامعه هم خوب خواهد شد.
وی تقویت تعاملات اجتماعی را از مهم‌ترین راهبردهای اصلی معاونت فرهنگی شهرداری مشهد برشمرد و تصریح کرد: بسیاری از آسیب‌ها به فقر تعاملات اجتماعی بازمی‌گردد. در این راستا تفاهم نامه‌ای با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی در راستای تقویت اقدامات پیشگیرانه در محلات مشهد امضا شد که می‌تواند نقش مؤثری در تقویت تعاملات اجتماعی، ایجاد حس تعلق در محلات و پیرو آن کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

 

 جزئیات بیشتر درباره تفاهم
رئیس دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد در تشریح جزئیات این تفاهم‌نامه به شهرآرا گفت: افزایش مشارکت‌های اجتماعی برای پیشگیری از وقوع جرم و برقراری امنیت اجتماعی، تقویت هویت محلات و فرهنگ محله‌محوری و افزایش مشارکت‌های اجتماعی در مدیریت شهری، شناسایی آسیب‌های اجتماعی، ارائه راهکار و بهره‌گیری هدفمند از فرصت‌های اجتماعی محلات و فراهم شدن زمینه مشارکت نهادها و سازمان‌های مردم نهاد محلی از جمله اهداف این تفاهم‌نامه است.

 

 

به گفته مجتبی منتظری، عضویت رابطان ستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی، به عنوان عضو رسمی در شورای اجتماعی محلات، ارسال مصوبات این شوراها که به تصویب شورای شهر مشهد می‌رسد به معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، تلاش برای رفع معضلات با ارائه راهکار در شوراهای اجتماعی محلات و اجرای برنامه‌های مشترک با معاونت اجتماعی دادگستری استان در زمره مهم‌ترین تعهدات شهرداری مشهد در روند اجرای این تفاهم‌نامه است و دستگاه قضا نیز باید اقداماتی همچون معرفی رابط و دبیر پیشگیری از وقوع جرم به شورای اجتماعی محلات، رصد گزارش‌های شوراهای اجتماعی محلات و اعزام قضات برای تدریس در کارگاه‌های آموزشی مورد نظر این شوراها را در این زمینه انجام دهد.

 

 

وی ادامه داد: برقراری ارتباطات و هماهنگی‌های لازم با سایر ادارات و سازمان‌های ذی‌ربط در خصوص موضوع تفاهم‌نامه، تهیه و تدوین سرفصل‌های آموزش‌های پیشگیرانه به منظور اجرای برنامه‌های مشترک آموزشی، ترویجی و ارتقایی و حمایت حقوقی از برنامه‌ها، فعالیت‌ها و مداخلات پیشگیرانه شهرداری مشهد در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی از دیگر تعهدات معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی در این زمینه است.

 

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 4.024271329244
Qt: 4.8517649173737