سه شنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۵۸ ۳۶۳
طبقه بندی: منطقه 1
چچ
2KjYp9mG2YjZiiDYrtiz2Krar9mKINmG2KfZvtiw2YrYsSDZhdiz2KzYryDYtdin2K3YqCDYp9mE2LLZhdin2YYvINiv2YjYs9iqINiv2KfYsdmFINqv2LLYp9ix2LTZhSDYsdinINio2Ycg2K7Yr9inINio2K/Zh9mF

بانوی خستگی ناپذیر مسجد صاحب الزمان/ دوست دارم گزارشم را به خدا بدهم

«علاقه»؛ اگر علاقه نباشد کار فرهنگی واقعا کار طاقت فرسایی است.

ممکن است فکر کنیم در این زمانه شلوغ و پرهیاهو که همه درگیر زندگی و مشکلات خودشان هستند، دیگر کسی پیدا نمی شود که به قول معروف سری را که درد نمی کند دستمال ببندد و دغدغه حل مشکلات دیگران را داشته باشد، یا تصور کنیم جهاد و کار جهادی شرایط و ویژگیهای خاصی را می طلبد اما وجود جهادگران خستگی ناپذیری همچون خانم طیبه خاکی، همه این حدس و گمانها را کنار می زند و ما را با سبک زندگی اصیل ایرانی اسلامی که سابقه ای درخشان در آن داریم و متأسفانه امروزه در جامعه کمرنگ شده است، آشتی می دهد.
خانم خاکی، فرمانده پایگاه بسیج شهید بتول چراغچی در مسجد صاحب الزمان(عج) که بیش از یک دهه مدیریت فعال و توانمند در این پایگاه داشته، دیپلمه و متولد سال 51 در محله سناباد مشهد است. وی همچنین ضمن اشتغال به کار حسابداری، نماینده بانوان محله سناباد در شورای اجتماعی محله و خادم حرم مطهر امام رضا(ع) نیز هست. با خانم خاکی در حالی که دست تنها مشغول جمع آوری نمایشگاهش به مناسبت هفته دفاع مقدس آن هم در پایان یک روز تعطیل است، به گفتگو می نشینیم.
به کارم علاقه دارم
پیش از هر صحبتی، از او می پرسم با این حجم کار خسته نمی شوید؟ می گوید: خیلی ها این سؤال را می پرسند و می گویند چقدر حوصله داری این همه مسؤولیت و دردسر را به جان می خری، خسته نمی شوی؟ پاسخ این سؤال فقط یک کلمه است: «علاقه»؛ اگر علاقه نباشد کار فرهنگی واقعا کار طاقت فرسایی است.
 از نوجوانی علاقه خاصی به حل مشکلات همنوعان داشتم


 

این فعال فرهنگی در ادامه، پیشینه و انگیزه ورودش به فعالیت های فرهنگی اجتماعی را اینگونه شرح می دهد: تا جایی که یادم می آید از دوران دبیرستان خیلی علاقه داشتم به دیگران در هر زمینه ای کمک کنم؛ یادم هست مادربزرگم را می خواستند خانه سالمندان بفرستند گفتم نه خودم رسیدگی می کنم و او هم مدام دعایم می کرد. از همان زمان همیشه کارهای بزرگ فرهنگی در ذهنم بود و در این چند سال اخیر سعی کرده ام آنچه در ذهنم بوده را اجرا کنم. در این مسیر هر چه از دستم می آید دریغ نمی کنم تا جایی که هم مدیران شورا و هم بسیج می گویند یادمان نمی آید کاری به شما گفته باشیم و نه شنیده باشیم.
گفتند اینجا پا نمی گیرد برگرد/ به جایی رسیده ایم که از مساجد دیگر هم برای عضویت می آیند
وی ادامه می دهد: سال 70 همزمان با اخذ مدرک دیپلم، ازدواج کردم و با اینکه خیلی علاقه داشتم، به دلیل عدم موافقت همسرم، درسم را ادامه ندادم اما با توجه به علاقه خودم و تشویق همسرم، با عضویت در بسیج مسجد سناباد، فعالیت های اجتماعی فرهنگی ام را آغاز کردم. بعد از بررسی ها و تشکیل پرونده به پایگاه مسجد صاحب الزمان آمدم در حالی که حتی یک عضو بسیج هم نداشت؛ هر که آمده بود فرمانده پایگاه شود ناامید شده و رفته بود. یادم هست وقتی کلید  پایگاه را گرفتم، هیأت امنای مسجد گفتند کلید را برگردانی بهتر است چون اینجا پا نمی گیرد. اما این کار را نکردم و گفتم با توکل برخدا کار را شروع می کنیم و شکر خدا پس از ده دوازده سال اکنون پایگاه بسیج مسجد صاحب الزمان(عج) دویست عضو از سنین و اقشار مختلف بانوان دارد از کودک زیر 10 سال تا خانم 70-80 ساله و بی سواد تا استاد دانشگاه. حتی از مساجد دیگر هم برای عضویت می آیند.
دلایل موفقیت در رونق پایگاه بسیج متروک
خانم خاکی با تأکید بر اینکه خواستن توانستن است، خوش برخوردی با مراجعان، برگزاری کلاسها و برنامه های متنوع، پرهیز از کارهای تکراری و کلیشه ای و برنامه های جانبی مانند اردوها را دلیل موفقیتش در رونق دادن به این پایگاه بسیج متروک و جذب اعضا می داند و اضافه می کند: کمک به ازدواج جوانان از طریق معرفی  موارد مناسب به یکدیگر و تهیه جهیزیه و سیسمونی، جذب خیرین، برگزاری برنامه های فرهنگی، آموزشی و تفریحی برای اقشار و سنین مختلف از جمله کارگاه هایی با موضوعات خانواده، ازدواج، همسرداری، تربیت فرزند و طب سنتی، دیدار با خانواده شهدا، بازدید از مراکز بهزیستی و نگهداری ایتام، برپایی نمایشگاه های مناسبتی، دیدار با خانواده شهدا و برگزاری مسابقات و کلاس های ورزشی از فعالیت های پایگاه بسیج شهید بتول چراغچی است که امسال پایگاه برتر میان مناطق مشهد شناخته شده است.
از ظرفیت پایگاه برای حل مشکلات مردم حداکثر استفاده را می کنیم
فرمانده پایگاه بسیج خواهران در مسجد صاحب الزمان(عج) ادامه می دهد: با توجه به اینکه صبح ها تا ساعت دو در شرکت مشغول به کار هستم، روزهای شنبه و دوشنبه دوساعت پیش از نماز مغرب و عشا به پایگاه می آیم؛ خیریه رسمی نداریم اما از ظرفیت پایگاه برای امور خیر و حل مشکلات مردم حداکثر استفاده را می کنیم. از جمله تهیه جهیزیه که سه سال است به همت خیرین و خانمهای مسجدی انجام می شود و تاکنون حدود شش هفت سری جهیزیه کامل به نیازمندان حتی خارج از منطقه خودمان اهدا شده و تلاشمان این است که به منظور تقویت تولید داخلی اغلب اجناس و وسایلی که تهیه می کنیم، ایرانی باشد. ازدواج خودم هم بسیار ساده و ارزان بود؛ هنگام خرید، هر چه ارزان تر بود انتخاب می کردم و به تمسخر و حرف دیگران هم بی توجه بودم.
وی، تهیه و ارسال یک روزه جهیزیه به یکی از زوجهای نیازمند را به عنوان شیرین ترین خاطره دوران فعالیت خود معرفی و اظهار می کند: با دو میلیون تومان جهیزیه این زوج را از صبح تا شب تهیه کردم و شب درب خانه شان فرستادم؛ انقدر
خوشحال شده بودند که بلافاصله تماس گرفتند؛ گریه از سر شوق و دعاهایشان را هیچ گاه از یاد نمی برم.
معرفی دختران و پسران جوان به خانواده ها
 خانم خاکی اضافه می کند: همچنین چهار پنج سال است که در معرفی دختران و پسران جوان به خانواده ها مشارکت دارم؛ دفتری از شماره تلفن هایشان درست کرده ام و موارد مناسب را به متقاضیان معرفی می کنم. تاکنون حدود بیست مورد ازدواج داشته ایم که معمولا با شیرینی به پایگاه می آیند یا مرا به مراسمشان دعوت می کنند. 
در اجرای کارها از تخصص و هنر اعضا کمک می گیرم 

وی می گوید: از انجا که دوست دارم حضور اعضا در پایگاه مثمرثمر باشد، در اجرای کارها بیشتر از تخصص و هنر خود آنها کمک می گیرم، برای مثال اعضای پایگاه که هنری مانند خیاطی یا آرایشگری بلد هستند به صورت رایگان کارهای افراد نیازمند را انجام می دهند یا کلاس آموزشی برگزار می کنند که چند نفر از هنرآموزان آن ها نیز جذب بازار کار شده اند. همچنین چند نفر از بانوان را به صورت رایگان آموزش با حضور استاد مجرب در زمینه طب سنتی آموزش دادیم که پس از شرکت در آزمون دانشگاه علوم پزشکی و اخذ مدرک، اکنون برای بانوان منطقه به صورت رایگان دوره برگزار می کنند.
 
راه اندازی جلسه دعای ندبه در مسجد

نماینده بانوان در شورای اجتماعی محلات منطقه یک درباره دیگر اقداماتش در پایگاه بسیج مسجد صاحب الزمان(عج) یادآور می شود: باتوجه به اینکه مسجد به نام امام زمان(عج) است، دیدم حیف است از دعای ندبه محروم باشد لذا اخیرا پیشنهاد دادم جلسه دعای ندبه راه اندازی شود که با کمک خیرین و خود مردم این امر انجام شد.  در ماه رمضان هم افزون بر افطاری که به کمک بانی می دهیم، سبدکالا نیز برای نیازمندان تدارک می بینیم. در حال حاضر نیز به پیشنهاد هیأت امنا و با کمک مردم، مسجد در سه طبقه در دست ساخت است و خادم هم در اداره مسجد کمک کارمان است، پیش از این نظافت مسجد و امور دیگر بر عهده خودم و خانمها بود. همچنین با کمک اعضا، تصاویر شهدای محل را گردآوری و به شهرداری دادیم که پلاک افتخار درب منزلشان نصب شد. 


 

تقویت روابط و ایجاد صمیمیت میان همسایه ها مهمترین ثمره فعالیتم در پایگاه است

تقویت روابط و ایجاد صمیمیت میان همسایه ها مهمترین ثمره فعالیت خانم خاکی، تقویت روابط و ایجاد صمیمیت میان همسایه ها را از مهمترین برکات فعالیتش در پایگاه بسیج معرفی و تصریح می کند: سالی یک بار در ولادت امام حسین(ع) یا نیمه شعبان با خانم های پایگاه به عتبات عالیات مشرف می شویم و اگر کسی هزینه سفر را نداشته باشد با دفاتر زیارتی صحبت می کنیم برایشان قسط بندی کنند. همچنین اگر از اعضا کسی بیمار شود به عیادتش یا از زیارت عتبات بیاید، به دیدارش می رویم. یکی از آقایان ساکن این محل نیز با سن بیش از هفتاد سال منزلش را وقف ایتام کرده و از چند دختربچه کوچک نگهداری می کند که خانمهای بسیجی گاهی به منزلش سر می زنند و کمک می کنند. 
ارائه مشاوره های خانوادگی و تربیتی
وی که جهت مشاوره  در زمینه های مختلف از جمله حل مشکلات همسران، جوانان و تربیت فرزند مراجعات بسیار دارد، مربی حلقه های صالحین و امر به معروف و نهی از منکر بوده و اخیرا در جشنواره مفلحون مورد تقدیر قرار گرفته است، ادامه می دهد: برخی از اعضا را برای آموزش در دوره امر به معروف و نهی ازمنکر به سپاه می فرستیم که معمولا در منطقه خودمان و اطراف حرم فعالیت دارند. خودم هم طی صحبتی که با چند نفر از دختران جوان محل داشته ام، به لطف خدا آنها را محجبه کرده ام.
همه کارهایم رایگان و برای خدا است
این فعال فرهنگی اضافه می کند: در پایگاه بسیج یک نفر جانشین دارم اما بیشتر کارها با خودم است؛ گاهی شبها تا صبح نمی خوابم و به برنامه ها فکر می کنم؛ البته هدفم از این کارها، مسائل مادی مانند کسب درآمد، رسیدن به جایگاه یا دیده شدن نیست، فقط برای خدا و اینکه توشه ای برای آخرتم باشد، کار میکنم و همه فعالیت هایم رایگان است؛ اغلب تصور می کنند با این حجم فعالیت چقدر حقوق می گیرم در حالی که به عنوان مثال، در برپایی ایستگاه صلواتی و نمایشگاه هفته دفاع مقدس که اخیرا به صورت خیلی فوری پذیرفتم، نذر کردم اگر خوب انجام شود، حق الزحمه آن هر چه بیش از هزینه کردم بود، برای کمک به ساخت مسجد هدیه کنم.
گاهی هم کم می آورم و با خود می گویم همه چیز را کنار بگذارم اما باز خدا کمکم می کند قوت می گیرم؛ در کارها همیشه از ائمه اطهار(ع) استمداد می گیرم و خودم هم تا حد توان پشتکار دارم لذا هر وقت مسؤولان می پرسند اوضاع چطور است، می گویم کارها ردیف است و مشکلی نیست که باعث تعجبشان می شود.
دوست دارم گزارشم را به خدا بدهم
خانم خاکی ادامه می دهد: از گزارش دادن خوشم نمی آید؛ دوست دارم گزارشم را به خدا بدهم از این رو وقتی تماس می گیرند که برای برنامه تقدیر دعوت کنند، می گویم این کار را نکنید دوست دارم بماند آن دنیا تقدیر شوم اما اصرار می کنند و می گویند با معرفی امثال شما درصدد الگودهی به جامعه هستیم. از این دست تقدیرها طی چند سال اخیر چند بار از سوی بسیج یا شهرداری صورت گرفته است.
هیچ سقف و مرزی برای کارهایم قائل نیستم 
وی در پاسخ این پرسش که آیا این حجم فعالیتهای اجتماعی اش تداخلی با رسیدگی به خانواده ندارد، می گوید: کارهای خانه را هم شبها یا صبح زود انجام می دهم. پسرم ابتدا اعتراض می کرد ولی کم کم عادت کرد البته من هم کم نمی گذاشتم و هیچ گاه خستگی بیرون از خانه را به خانه نمی بردم؛ شب ها که می رسیدم خانه کامل در اختیارش بودم و هر جا می خواست او را می بردم. تا وقتی در توانم باشد فعالیت اجتماعی ام را ادامه می دهم و هیچ سقف و مرزی برای کارهایم قائل نیستم؛ احساس می کنم اگر این کارها را کنار بگذارم دچار افسردگی می شوم. 
از مسیری که آمده ام راضی ام 
این بانوی جهادگر با تأکید بر اینکه از مسیری که آمده ام راضی ام و اگر دوباره برگردم باز هم همین مسیر را در پیش خواهم گرفت، درباره همکاری نهادها و تشکل ها در فعالیتهایش خاطرنشان می کند: شورای اجتماعی محله معمولا با پیشنهاداتم موافقت می کند و در زمینه مالی نیز همکاری خوبی دارد. شهرداری و فرهنگسراها هم معمولا در تأمین هزینه اردوها یا تأمین مربی کارگاه ها و کلاسها مشارکت دارند. رادیو محلات هم گزارشی از فعالیت هایمان تهیه کرده است. 
  معطل بودجه شهرداری نمی ماند 
جواد امیری، دبیر شوراهای اجتماعی محلات و کارشناس اجتماعی منطقه یک نیز خانم خاکی را از پتانسیل های خوب منطقه می داند و می گوید: طی سه چهار سالی که با ایشان آشنایی داریم از بانوان بسیار فعال، توانمند و موفق هستند.
وی، جذب بانوان از رده ها و اقشار سنی مختلف به مسجد و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف را از مهمترین دستاوردهای فعالیت خانم خاکی عنوان و تصریح می کند: اغلب طرح ها و ایده های ایشان ابتکاری است، خودشان پیگیر هستند و به صورت خودجوش کارها را انجام می دهند و معطل بودجه شهرداری نمی مانند در عین حال شورای اجتماعی محله نیز با توجه به سرفصل بودجه های مشارکت های اجتماعی حمایت مالی از فعالیتهای ایشان دارد.


 

آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات
No Cache
Gt: 2.1526333491007
Qt: 2.03786277771