یکشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۳۶ ۱۰۹
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2LTZiNix2KfZiiDYp9is2KrZhdin2LnZiiDZhdit2YTYp9iqINmIINmF2LPYp9im2YQg2KzZh9in2YbZig==

شورای اجتماعی محلات و مسائل جهانی

شورای اجتماعی محلات و مسائل جهانی
نشست صمیمی منتخبین اعضای شورای اجتماعی محلات منطقه چهار و مناطق دیگر مشهد سه‌شنبه هفته‌گذشته با حضور وحیدجلیلی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری، ابراهیمی مسئول دبیرخانه شورای اجتماعی محلات و معاونان فرهنگی شهرداری مناطق برگزار شد.

از جمله نکات قابل توجه در این نشست عدم وجود حتی یک خبرنگار(به جز شهرآرامحله منطقه 4) برای پوشش مراسم بود. این نکته چندین بار به‌صورت گلایه توسط وحیدجلیلی نیز مطرح شد.


در ابتدای این نشست برخی از اعضای شورای اجتماعی محلات با هدف تبادل تجربیات به ارائه طرح‌های برتر خود در سال گذشته پرداختند. زهره قاسم زاده، رابط بانوان محله میثم از جمله این اعضا بود. او طرح موفق «پاتوق سلامت خردمندان محله» را در سال گذشته با کمک دیگر اعضای شورای محله میثم اجرا کرد.


قاسم‌زاده با اشاره به استقبال دیگر نهادها از طرح خود،گفت: برای اجرای این طرح 250 میلیون ریال بودجه مورد نیاز بود. از سوی شورای اجتماعی محله میثم مبلغی در حدود 35میلیون ریال حمایت گردید. برای تامین بودجه لازم به سراغ دیگر نهادها از جمله مرکز بهداشت شماره دو، جمعیت بهیاران و دیگر سازمان‌های مرتبط رفتیم و در نهایت با جذب اعتبار لازم توانستیم این طرح را در دو نوبت صبح و ظهر ویژه سالمندان محله برگزار کنیم که در آن خدماتی همچون غربالگری، مشاوره حقوقی، مشاوره تغذیه و... به مدت یک ماه ارائه گردید.
رابط بانوان محله میثم در پایان ضمن تشکر از همکاری دیگران در اجرای این طرح یادآورشد: برخی از طرح‌های شورا مقطعی و فراموش‌شدنی هستند اما اعضای شورای اجتماعی محله میثم سعی دارند ارتباط خود را با مخاطبین هدف طرح‌ها حفظ کنند.

هم فرهنگی، هم اجتماعی
در ادامه این مراسم وحید جلیلی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری جهت سخنرانی به جایگاه رفت.
جلیلی در ابتدای گفتگوی خود پیرامون برنامه‌های فرهنگی شهرداری گفت: معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری با تمام قوت به کار خود ادامه می‌دهد. ما از نقدهای منصفانه مسئولان و شهروندان استقبال می‌کنیم و از پیشنهادهای همه در راستای اجرای هرچه بهتر برنامه‌ها استفاده خواهیم کرد.
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب در ادامه بیان کرد: متاسفانه بعضی فرهنگ را محدود تعریف کرده‌اند و به همین دلیل اغلب فعالیت‌های فرهنگی که انجام می شود ویترینی، سمبلیک و از ابعاد اجتماعی تهی است. ما باید نگاه خودمان را در حوزه فرهنگ توسعه بدهیم. برنامه‌های فرهنگی درصورتی موفق خواهد بود که «پیوست اجتماعی» داشته باشد.


ظرفیت‌های محلات با نگاه جهادی فعال شود
معاون فرهنگی و اجتماعی مشهد خاطر نشان کرد: شهرداری با امکاناتی که در اختیار دارد نمی‌تواند پاسخگوی همه نیازهای شهروندان باشد. در این رابطه باید شورای اجتماعی به کمک شهرداری بیاید و با تبدیل برخی از امکانات خصوصی به عمومی ظرفیت‌های مغفول در محلات که به راحتی از کنار آنها عبور می‌کنیم؛ فعال کند و با کار جهادی مشکلات موجود را بدون وابستگی به شهرداری و دولت رفع کند. معلمین بازنشسته، چهره‌های موفق محله، تشکل‌ها و ... تنها برخی از این ظرفیت‌ها هستند.

شورای محلات و مسائل جهانی
وحید جلیلی در ادامه گفت: شورای اجتماعی محلات باید نسبت خود را با جهان حفظ کند و نسبت به وقایع جهانی از جمله مسائلی که در یمن، غزه، عراق و... اتفاق میافتد؛ بی‌تفاوت نباشد. امروز می‌بینیم بسیاری از کودکان، مردان و زنان بی‌گناه در این کشورها به شهادت می‌رسند آیا می‌توانیم به عنوان فعال فرهنگی به این مسائل بی‌توجه باشیم؟ برخی شاید بگویند این مسائل سیاسی است. این‌ها کاملا اشتباه می‌کنند. فعالیت در این زمینه یک کار انسان‌دوستانه است و کارفرهنگی یعنی دامن زدن به روح انسانیت.

تکثیر بین‌المللی طرح های مفید
مسئول سیاست‌گذاری جشنواره فیلم عمار بسیاری از طرح‌های شورای اجتماعی محلات مشهد را مفید خواند و گفت: بسیاری از طرح‌های شورای محلات قابلیت این را دارد که به دیگر کشورها ارائه شود تا به عنوان الگو از این طرح‌ها استفاده کنند.

سند ارتقا محلات را تشکیل دهید
جلیلی در پایان خطاب به اعضای شورای اجتماعی محلات گفت: به سراغ چهره‌های محله بروید و از تجربیات آن‌ها نهایت استفاده را ببرید. چه بسا در برخی افراد عادی کرامات و معارفی نهفته است که در اساتید و نخبگان و ... وجود ندارد. اعضای شورای هر محله بایستی سند رشد و ارتقای محله خود را تشکیل بدهد چرا که خط مقدم معاونت فرهنگی و اجتماعی مشهد همین شورای اجتماعی محلات است.

آدرس کوتاه شده: