پنجشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۶ ۲۲:۲۷ ۴۷
طبقه بندی: مقالات
چچ
2LHZh9mG2YXZiNiv2YfYp9mK2Yog2KjYsdin2Yog2KfZitis2KfYryDYstmG2K/ar9mKINi12YXZitmF2KfZhtmH

رهنمودهایی برای ایجاد زندگی صمیمانه

داد و ستد عاطفی همسران در ابتدای زندگی و ادامه آن در طول حیات مشترک از بهترین و پرشکوه ترین جلوه های زندگی متعادل است.

آنان که خواهان رسیدن به یک زندگی ایده آل، آرام، شاد و بامعنویت هستند، علاوه بر ابراز عشق و محبت، باید رهنمودهای زیر را به کار بندند:
1. بینش تکاپویی و تحول
 
همیشه نسبت به همسر خویش نگرشی متکی بر این سه عنصر را داشته باشید:
 
الف) او را به عنوان فردی با ارزش و برخوردار از کرامت انسانی بپذیرید.
 
ب) او را فردی مستعد کمال و تحول بپندارید.
 
ج) به پیشرفت و ترقی او علاقه مند باشید.
 
چنین بینشی در شخصیت انسان، عرصه زندگی را بر روی نوآوری می گشاید و کانون خانواده را از زوال و فرسایش تدریجی در امان نگاه می دارد.
2. تبادل عاطفی در برابر انجماد عاطفی
 
داد و ستد عاطفی همسران در ابتدای زندگی و ادامه آن در طول حیات مشترک از بهترین و پرشکوه ترین جلوه های زندگی متعادل است.
 
شیوه های صحیح تبادل عاطفی میان زن و شوهر را می توان چنین برشمرد:
الف) شیوه قلبی
 
قلب، خاستگاه و رویشگاه تمامی ارتباطات و مناسبات انسانی است.
 
قلب، سرچشمه فیاض احساسات و تمایلات است. اگر همسری در کشتزار قلب خود، بذر عشق و محبت به همسرش را کاشت، یک عمر، نشاط، شادابی، بالندگی، نوآوری، پویایی، معنویت، موفقیت و خوشبختی درو خواهد کرد.
ب) شیوه کلامی
 
یکی از توانایی های روحی و جاذبه های شخصیتی آدمی، ابراز محبت نسبت به همسر و شریک زندگی اش است. موانع فراروی ابراز محبت، عبارتند از: معرفت نداشتن، غرور بی جا، حجب و حیای افراطی.
ج) شیوه عملی
 
در این زمینه، پایه های زندگی که پیش تر به وسیله راهکارهای قلبی و کلامی و ابراز محبت استوار شده است، با انجام دادن خدمات خالصانه و عاشقانه برای همسر، استحکام بیشتری می یابد و احساس ارزش شخصی دو طرف، فزونی می گیرد.
3. حفظ طراوت و شادکامی
 
شادکامی، یک احساس درونی است که آثار بیرونی هم دارد و تا به صورت قلبی، خود را آماده خوش رفتاری و خوش رویی نکنیم، در رفتارمان تجلی نخواهد کرد. هر یک از اعضای خانواده، در شادکامی زندگی، نقش برجسته ای دارند، ولی مرد به دلیل مدیریت خانواده، در این زمینه مسئولیت سنگین تری دارد. مردِ شادکام و با نشاط، خانواده را شادکام نگه خواهد داشت. او چون چشمه ای از درون می جوشد و خرمی و زیبایی می آفریند. امام علی علیه السلام می فرماید: «انسان با ایمان، اندوهش را در دل و خوش رویی را بر چهره دارد.» بنابراین،مرد فهیم و خردمند، مشکلات روزانه را وارد حریم خانواده نمی کند و می کوشد طراوت و شادابی اش را همیشه متعادل نگه دارد. آری؛ «همانند، همانند می سازد» و «افسرده دل، افسرده می کند انجمنی را.» به همین ترتیب، مرد با ایمان و خوش رو، خانواده متقی و شاداب را تربیت می کند و برعکس.
 
در این زمینه، به این موارد نیز می توان اشاره کرد: مثبت گرایی در برابر منفی گرایی، هنر خوب شنیدن سخن همسر، در نظر گرفتن علاقه و خواسته های همسر، پرهیز از مقایسه همسر با دیگران، پی ریزی پایه های زندگی با صداقت، رفاقت در برابر لجاجت، رعایت حق همسر در تصمیم گیری، هماهنگ کردن کردار با گفتار، حضور در جمع خانواده، اعتدال در عشق ورزی به همسر، غنی سازی اوقات فراغت در خانه، پشتیبانی از شوهر، درک همسر، ایجاد کانون آرامش و آسایش، تعادل و همکاری.

نوع:
منبع درج : پایگاه اطلاع رسانی حوزه