چهارشنبه, ۰۳ آبان ۱۳۹۶ ۲۱:۰۶ ۴۴
طبقه بندی: مقالات
چچ
2K7Yp9mG2YjYp9iv2Ycg2Ygg2YHZhiDYotmI2LHZig==

خانواده و فن آوری

اگر برنامه آموزشی در قالب این بازی ها ارائه شود، یادگیری را آسان می کند. همچنین این بازی ها تصاویر دو بعدی و موسیقی متن دارند و اگر موضوع بازی جذاب باشد، بچه ها می توانند هر چند بار که بخواهند موضوعی را ببینند.

 بازی های رایانه ای، بد است یا خوب؟
 
امروزه، به موازات رشد سریع علوم رایانه ای، بازی های رایانه ای نیز جای خود را در میان کودکان و نوجوانان جامعه ما باز کرده است. عمر این بازی ها از عمر سینما بیشتر نیست، با این حال، سال هاست که این سرگرمی ها وارد کشور شده اند. این بازی ها به صورت قاچاق وارد ایران می شوند و چون قانون «کپی رایت» در کشور وجود ندارد، به صورت فله ای تکثیر می شوند و بازی ای که در امریکا 80 دلار قیمت دارد و یک سرگرمی گران به شمار می رود، در ایران 000/10 تومان و چه بسا کمتر به فروش می رسد. این موضوع سبب شده است که ایرانیان به راحتی به هر نوع بازی دست رسی داشته باشند و هر کس با هر سنی بتواند انواع بازی های خشونت آمیز را تجربه کند. در حالی که مسئولان این امر در کشورهای غربی، برای فروشنده هایی که بازی را به خریدارانی خارج از گروه سنی مجاز آن بازی بفروشند، جریمه های سنگینی در نظر می گیرند.
 
اما این تمام سخن نیست؛ این بازی ها مانند دیگر ساخته های بشر، دو رو دارد که اگر از آن به شیوه ای درست استفاده شود، زمینه ساز هدایت و رشد فرد می شود و در صورت استفاده نادرست از آن، ناهنجاری ها در جامعه افزایش خواهد یافت.
خوبی های بازی های رایانه ای
 
این بازی ها برای کودکان و نوجوانان، بسیار هیجان انگیز است؛ چون او خود، بازی را اجرا می کند و در محیط بازی قرار می گیرد و در عالم تخیل، خود را قهرمان اصلی ماجرا می پندارد.
 
با توجه به این واقعیت می توان گفت اگر برنامه آموزشی در قالب این بازی ها ارائه شود، یادگیری را آسان می کند. همچنین این بازی ها تصاویر دو بعدی و موسیقی متن دارند و اگر موضوع بازی جذاب باشد، بچه ها می توانند هر چند بار که بخواهند موضوعی را ببینند.
 
یک بازی رایانه ای خوب، می تواند قوه تخیل کودکان را بالا ببرد، به راحتی مفاهیم و مبانی ریاضی را به او آموزش دهد، وسیله کمک آموزشی و راه پر کردن اوقات فراغت باشد و بچه ها نیز به راحتی می توانند به شادی و نشاط برسند.
آسیب های بازی های رایانه ای
 
یک بازی رایانه ای هر چند خوب، می تواند آسیب هایی به کودک و نوجوان وارد کند که در این بحث به آسیب های جسمانی و روانی این بازی ها می پردازیم.
 
فرزندان چنان غرق بازی می شوند که به بینایی خود توجه نمی کنند و چون پیوسته به صفحه نمایش خیره می شوند، تحت فشار نور قرار می گیرند.
 
همچنین، ستون فقرات و استخوان بندی فرد به دلیل ثابت نشستن طولانی آسیب می بیند. ایجاد تهوع و سرگیجه، آسیب پوستی، سوزش و سفت شدن گردن، از دیگر پی آمدهای منفی کار طولانی مدت با رایانه است.
 
بیشتر بازی های رایانه ای حالت جنگی دارند و چون کودک برای رسیدن به مراحل بعدی باید بجنگد، روحیه کودک را پرخاشگر می کند. این دسته از کودکان و نوجوانان که پیوسته و بیشتر وقت ها درگیر این بازی هستند، درون گرا می شوند و در روابط اجتماعی، با دیگران دچار مشکل خواهند شد.
 
همچنین این بازی ها بر روابط خانوادگی تأثیر منفی خواهند گذاشت. در کشور ما زندگی به سمت ماشینی شدن پیش می رود و در اغلب خانواده ها زن و مرد هر دو شاغل هستند. در نتیجه، روابط عاطفی افراد خانواده کم رنگ تر می شود. عده زیادی، وجود تلویزیون را علت اصلی این امر می دانند و حالا جعبه جادویی دیگری به نام رایانه اضافه شده است.
 
این بازی ها در افت تحصیلی کودکان و نوجوانان نقش زیادی دارند؛ چون این بازی ها با داشتن جاذبه فراوان، وقت زیادی از کودک را می گیرند و بدین ترتیب، او را از درس خواندن باز می دارند.

نوع:
منبع درج : پایگاه اطلاع رسانی حوزه