چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ۲۱:۰۸ ۲۸
طبقه بندی: مقالات
چچ
2KjZhyDahtmHINiv2YTZitmEINio2KfZitivINmF2YfYp9ix2Kog2YfYp9mKINit2YQg2K7ZhNin2YLYp9mG2Ycg2YXYs9in2YrZhCDYsdinINiv2LEg2K7ZiNivINiq2YLZiNmK2Kog2YPZhtmK2YXYnw==

به چه دلیل باید مهارت های حل خلاقانه مسایل را در خود تقویت کنیم؟

همگان نیازمند کسب مهارت های تفکر خلاق، قابل انعطاف و دقیق هستند تا علاوه بر رویارویی با چنین مسایلی قادر به یافتن راه حل هایی برای پیشبرد فیزیکی و اجتماعی محیط خود باشند.

 آیا این کار ارزش صرف و انرژی را دارد؟ پس از آنکه ما فواید کسب چنین مهارت ها و استفاده از آن را ارایه کردیم. شما می توانید به سئوال دوم پاسخ دهید.
 
برای جبران نقطه ضعف ها و نقائص آموزشی لازم است از مهارتهای خلاقانه حل مسأله بهره جست. سیستم های مدارس ما، از کلاس اول تا دانشگاه، همگی بر این نکته تأکید دارند که به جای استفاده از قدرت شگفت انگیز مغز برای ایجاد افکار جدید و تبدیل آنها به واقعیت، به ذخیره اطلاعات بپردازیم. همیشه به ما فنون یا روش های دیکته شده حل مسأله را آموخته اند که از آن به عنوان روش «کند و پرزحمت» نیز یاد شده است. لیکن امروزه ما در دنیایی زندگی می کنیم که در حال تغییر و تحول است. دنیایی بسیار پیچیده، دنیایی که با مسایل بسیار دشوار روبروست. بنابراین همگان نیازمند کسب مهارت های تفکر خلاق، قابل انعطاف و دقیق هستند تا علاوه بر رویارویی با چنین مسایلی قادر به یافتن راه حل هایی برای پیشبرد فیزیکی و اجتماعی محیط خود باشند. با بهره گیری از تفکر خلاق، قادر خواهیم بود به آن دسته از تحولات اساسی که مدارس ما برای توسعه آموزش برای تمامی دانش آموزان به آن نیاز دارند، دست یابیم.
 
به علاوه، از آنجا که ماشین حساب و کامپیوتر به طور گسترده در دسترس عموم قرار دارد، مسایل ریاضی به راحتی قابل حل بوده و نیاز چندانی به محاسبه و تفکر ندارد. بسیاری از مردم اشتباهاً بر این باورند که به وسیله کامپیوتر می توان بدون بهره گیری از همان مهارت های حل مسأله، که تا کنون مورد استفاده بوده اند، مبادرت به حل مسایل پیچیده نمود. ولی برای بهره جستن از امکانات کامپیوتر می باید توانایی های حل مسأله را در خود تقویت کنیم. اگر ما مغز خود را در مسیر طرح سئوال، جستجو و تفحص، اختراع و اکتشاف و خلاقیت قرار دهیم، میزان بهره وری خود را افزایش داده ایم. به عبارت دیگر، کامپیوتر ها نمی توانند به جای یک مغز خلاق عمل کنند.

نوع:
منبع درج : پایگاه اطلاع رسانی حوزه