سه شنبه, ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۵۶ ۱۲۰
طبقه بندی: مقالات
چچ
2YXYs9im2YjZhNmK2Kog2K/ZiNmE2Kog2Ygg2KzYp9mF2LnZhyDYr9ixINio2LHYp9io2LHYp9iy2K/ZiNin2Kwg2KzZiNin2YbYp9mG

مسئولیت دولت و جامعه در برابرازدواج جوانان

 ازدواج به موقع جوانان، وظیفه همگانی

 
در خطبه گذشته عرض شد ازدواج به موقع جوانان در اسلام به قدری دارای اهمیت است که فراهم کردن زمینه های آن برای جوانان، در قرآن کریم، وظیفه همگانی معرفی شده است. خداوند می فرماید:
 
«وَ أَنکِحوا الأیامی مِنْکُمْ و الصّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ».
 
معنای «انکحوا» این نیست که خود نکاح کنید، بلکه بدین معنا است که باید وسیله نکاح را برای همه جوانان فراهم نمایید! این کار وظیفه همگانی است و مخاطب آیه همه مردم هستند.
 
اما سه دسته از میان آنان به طور خاص مورد خطاب قرار گرفته اند:
 
والدین و بستگان
 
اول، پدران، مادران و سایر اقوام دختران و پسران، که باید به ازدواج جوانان شان کمک کنند. در خطبه قبل، مطالبی در این باره عرض کردم.
 
دولت
 
امروز به دسته دیگری که به طور خاص مخاطب آیه هستند و در برابر ازدواج جوانان مسئول هستند، اشاره می کنم و آن، عبارت است از دولت اسلامی.
 
دولت اسلامی به اعتبار اینکه مسئولیت حفظ سلامت جامعه (سلامت اخلاقی، اجتماعی و نفسانی جامعه) را بر عهده دارد و به دلیل آنکه ازدواجِ به موقع، از انجام بسیاری از معضلات اجتماعی جلوگیری می کند و سلامت جامعه را در پی دارد، باید در این باره به طور جدی اقدام کند.
 
قانون اساسی چه می گوید؟
 
در این مورد، ابتدا به بخشی از قانون اساسی اشاره می کنم تا ببینیم میزان عنایت و توجه قانون اساسی به این امر تا چه حدی است و عملکرد ما در این باره چه مقداربوده است!در اصل دهم قانون اساسی این عبارت وجود دارد: ـ دقت بفرمایید! ـ
 
از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوطه باید جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن، استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.
 
در این اصل، دولت، مجلس، قوه قضائیه و همه کسانی که در نظام اسلامی به نوعی دخالت دارند، مورد خطاب قرار گرفته اند. اینها وظیفه دارند وسایل آسان کردن ازدواج جوانان را فراهم سازند و هر کدام از آنها به نسبت موقعیت و منصبی که دارند، موظف به اجرای قانون هستند.
 
قوای سه گانه
 
دولت و قوه مجریه باید امکانات لازم را برای این امر فراهم سازند! مجلس و قوه مقننه نیز به تصریح عبارت «امکانات لازم را فراهم کند»، باید قوانین مربوطه را به گونه ای وضع نماید تا امکان ازدواج سهل و آسان برای جوانان فراهم شود. علاوه بر آن، همه قوانین دیگری را نیز که تصویب می کنند، باید به این نکته توجه داشته باشند که این قوانین به تأخیر ازدواج جوانان نینجامد، بلکه به آسان کردن ازدواج آنان کمک کند. قانون اساسی به این مطلب تصریح کرده است!
 
همچنین قوه قضائیه باید برای سلامت خانواده ها برنامه ریزی لازم را انجام دهد. صدا و سیما نیز که نقش مهمی در تشویق جوانان به ازدواج دارد، باید به وظیفه خطیر خود در این زمینه آگاه بوده و در راستای آن حرکت کند.
 
بالاخره همه اینها مسئولند؛ چرا که جزء خانواده بزرگ دولت اسلامی هستند و باید امکان ازدواج به موقع را برای جوانان فراهم کنند.
 
قطعا در طول این مدت، کارهای بزرگی در این زمینه انجام گرفته، امکانات و تسهیلاتی برای ازدواج از سوی دولت در
 
اختیار جوانان قرار گرفته، وام های قرض الحسنه توسط بانک ها پرداخت شده است. نهادهای دیگر دولتی نیز در این باره کم و بیش فعالیت داشته اند؛ صدا و سیما نیز تا حدودی انجام وظیفه کرده است. دستگاه قضایی هم به این امر اهتمام ورزیده که از این جهت، قابل تقدیر است و از همه آنها تشکر می کنیم، اما هنوز یک سؤال باقی است!
 
آیا با وجود همه این مطالب، به ازدواج جوانان و آسان کردن در امر ازدواج، عنایت کافی شده است؟
 
قطعا عنایت شده است! اما آیا این مقدار کافی است؟! آیا قوانین طبق نیاز جامعه به آسان سازی ازدواج، تصویب شده است؟! آیا همان طور که در اصل دهم قانون اساسی ذکر شده، دولت عنایت ویژه ای به این امر داشته است؟! آیا اگر تا کنون به این مسئله عنایت لازم شده بود، باید با چنین وضعی روبه رو می شدیم و تعداد جوانان مجرد این گونه افزایش می یافت؟!
 
اگر به درستی انجام وظیفه کرده بودیم، باید با خیل دختران و پسرانی روبه رو می شدیم که با اینکه به سنین بالا رسیده اند، اما هنوز قادر به ازدواج نیستند؟! متأسفانه سن برخی از آنان به قدری زیاد شده که دیگر امیدی به ازدواج شان نیست و از تشکیل خانواده مأیوس هستند! امیدواریم این کوتاهی در انجام وظایف با توکل به خدا و برنامه ریزی مسئولان و همیاری ملت شریف ایران جبران شود.
 
توصیه به نمایندگان مجلس
 
لازم است تذکری هم خدمت برادران و خواهران در مجلس شورای اسلامی بدهم. از شما خواهشمندم ازدواج به موقع جوانان را به عنوان یک ضرورت تلقی کنید و با توجه به آن، مسائل را بررسی نمایید؛ نه اینکه ازدواج جوانان را در درجه چندم قرار دهید. ازدواج به موقع، یک ضرورت است! همان طوری که مردم به آب، غذا، برق و گاز نیاز دارند، جوانان به ازدواج به موقع احتیاج دارند. باید به این
 
دولت اسلامی به اعتبار اینکه مسئولیت حفظ سلامت جامعه (سلامت اخلاقی، اجتماعی و نفسانی جامعه) را بر عهده دارد و به دلیل آنکه ازدواجِ به موقع، از انجام بسیاری از معضلات اجتماعی جلوگیری می کند و سلامت جامعه را در پی دارد، باید در این باره به طور جدی اقدام کند.
 
ازدواج به موقع، یک ضرورت است! همان طوری که مردم به آب، غذا، برق و گاز نیاز دارند، جوانان به ازدواج به موقع احتیاج دارند. باید به این امر به عنوان یک ضرورت نگاه کرد و بر این اساس، مسائل را بررسی نمود!
 
کاهش مدت سربازی در زمان صلح و شرایط عادی کشور قابل انجام است و برای رونق دادن ازدواج میان جوانان بسیار مؤثر است! خودِ این امر مشوق جوانان است تا برای نجات از سربازی و خدمت کمتر، زودتر ازدواج کنند.
 
امر به عنوان یک ضرورت نگاه کرد و بر این اساس، مسائل را بررسی نمود!
 
امیدواریم در آینده نزدیک قانون جامع و خوبی در مجلس به تصویب برسد و جوانان را از مشکلات فعلی نجات دهد! ان شاءاللّه .
 
چالش فرهنگی
 
مطلب دیگری را که باید خدمت برادران و خواهران عزیز در مجلس شورای اسلامی عرض کنم این است که: در لایحه هایی که از دولت به مجلس آمده بود، بحث فرهنگی غفلت شده و از آن صحبتی به میان نیامده است، در حالی که مسائل اقتصادی، معیشتی و امثال اینها مطرح بود اما مسئله فرهنگی بر مسائل دیگر تقدم دارد، البته مسئله فرهنگی و فرهنگ سازی، بیشتر به صدا و سیما مربوط است که امیدواریم در لایحه جدید برای آسان سازی امر ازدواج، صدا و سیما و دیگر مسئولان فرهنگی بدین مسئله نیز عنایت کنند.
 
خدمت نظام وظیفه
 
لازم می دانم به یکی دیگر از مشکلات جوانان اشاره کنم و آن، سربازی است. اینکه جوان ها باید در سن معیّنی به خدمت سربازی بروند، باعث می شود که نتوانند زودتر از آن ازدواج کنند؛ در هنگام سربازی هم که قادر به ازدواج نیستند و پس از گذراندن سربازی با مشکلات فراوانی روبه رو هستند.
 
خدمت در نزدیک ترین محل
 
در این باره نیز دولت می تواند کارهای مثبتی انجام دهد. دولت و وزارت دفاع می توانند به گونه ای برنامه ریزی کنند که سربازان متأهل را در نزدیک ترین پادگان محل سکونت آنان به خدمت بگیرند تا بتوانند دوران خدمت سربازی خود را در آنجا بگذرانند.
 
این کار باعث می شود سربازانی که به دلیل دور بودن محل خدمت شان، از ازدواج خودداری می ورزند، مانعی برای ازدواج نداشته باشند.
 
کاهش مدت خدمت
 
برنامه دیگری که برای رونق بخشیدن به امر ازدواج میان سربازان می توان داشت، کم کردن مدت زمان سربازی کسانی است که متأهل هستند و یا در طول سربازی ازدواج می کنند. کاهش مدت سربازی در زمان صلح و شرایط عادی کشور قابل انجام است و برای رونق دادن ازدواج میان جوانان بسیار مؤثر است! خودِ این امر مشوق جوانان است تا برای نجات از سربازی و خدمت کمتر، زودتر ازدواج کنند.
 
مرخصی دوره ای
 
علاوه بر این، می توان به سربازان متأهل مرخصی بیشتری داد تا آنان هم انجام خدمت وظیفه کرده باشند و هم اینکه سربازی، مانعی برای ازدواج آنان نباشد. این امر شدنی است! هر پانزده روز یک بار، مرخصی بیست و چهار ساعته ای به او بدهند تا سری به خانواده اش بزند و آرامش روحی یابد.
 
کمک هزینه
 
کار دیگری که جهت رونق دادن و ترویج ازدواج میان سربازان می توان کرد، اختصاص کمک هزینه به سربازان متأهل است. در برابر آن همه هزینه های نابه جا و مبالغ هنگفتی که صرف مسائل سطحی و پیش پا افتاده می شود، رقم این هزینه ها بسیار ناچیز و جزئی است. کمک هزینه صرف کرایه رفت و برگشت و هزینه های جاری سربازان متأهل می شود.
 
با اینکه در نظر اوّل، این طرح و برنامه ها بسیار ساده به چشم می آیند، اما همه آنها می توانند در آسان سازی و رونق دادن ازدواجِ به موقع جوانان بسیار مؤثر باشند. دانشگاهها نیز می توانند برنامه هایی از این قبیل را برای دانشجویان انجام دهند.
 
اولویت استخدام متأهلان
 
در استخدام نیروهای اداری، اولویت را به کسانی بدهند که ازدواج کرده اند. این راهکار می تواند یکی دیگر از برنامه های دولت جهت رونق بخشیدن ازدواج میان جوانان باشد؛ زیرا همین امر باعث ایجاد انگیزه میان جوانان شده و آنها را به سوی ازدواج سوق می دهد. برنامه هایی از این قبیل فراوان است که هزینه چندانی نداشته و به برنامه ریزی های کلان و پیچیده هم نیازمند نیست و در کوتاه مدت نیز قابل انجام است و به تسهیل ازدواج جوانان کمک فراوانی می کند.
 
پروردگارا! به ذات مقدست سوگند! مسئولان ما را در فراهم کردن هر چه بیشتر وسیله ازدواج جوانان موفق بدار.
نوع:
منبع درج : پایگاه اطلاع رسانی حوزه
No Cache
Gt: 2.8222352663676
Qt: 3.0189850330353