سه شنبه, ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۱۳:۱۸ ۱۴۵
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2K3ZgiDZh9mF2LPYp9mK2q/ZiiDYsdinINmB2LHYp9mF2YjYtCDZg9ix2K/ZhyDYp9mK2YXYnw==

حق همسایگی را فراموش کرده ایم؟

حفظ حرمت همسایه و رعایت حق همسایگی از قدیم الایام در فرهنگ ما وجود داشته و در اسلام نیز بر آن بسیار تاکید و سفارش شده است تا جایی که میوه دل پیامبر اکرم(ص) حضرت فاطمه زهرا(س) می فرمایند: «الجارثم الدار؛ اول همسایه بعد خانه».

اما متاسفانه با گذشت زمان و گسترش شهرها، رعایت حق همسایگی تا حدی کم رنگ شده است. اکنون با گسترش آپارتمان نشینی هر چند فاصله خانه همسایه ها به هم نزدیک تر شده اما افراد از هم دورتر شده اند به طوری که حتی در برخی موارد از سلام کردن به یکدیگر نیز فرار می کنند. در مواردی نیز افراد حق همسایگی را رعایت نمی کنند و با ایجاد آلودگی های صوتی و برخی رفتارهای ناهنجارانه، امنیت روحی و روانی همسایگان خود را بر هم می ریزند.در کنار این مشکلات رعایت نکردن حق و حقوق یکدیگر در استفاده از پارکینگ، آسانسور، راه پله ها و مشارکت نکردن در نگهداری از آن نه تنها رابطه همسایگان ساکن در یک مجتمع را سردتر می کند بلکه در برخی اوقات آن ها را در مقابل یکدیگر قرار می دهد و فاصله همسایه ها را از هم روز به روز بیشتر می کند.

حال سوال این جاست آیا شهروندان که اکنون به دلیل تغییر سبک زندگی مجبور هستند در آپارتمان ها کنار یکدیگر زندگی و از بسیاری از اماکن به صورت مشارکتی استفاده کنند بهتر نیست برای تامین آرامش روحی و روانی خود، روابطشان را با همسایگان بهبود بخشند و حق همسایگی را رعایت کنند؟

نویسنده: خبیری
نوع:
منبع درج : روزنامه خراسان