پنجشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۴ ۱۲:۲۰ ۱۷۴
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2LTZiNix2KfZiiDYp9is2KrZhdin2LnZiiDZhdit2YTYp9iq2Iwg2YXYrdmE2Yog2KjYsdin2Yog2KrYtdmF2YrZheKAjNiz2KfYstmK

شورای اجتماعی محلات، محلی برای تصمیم‌سازی

شوراهای اجتماعی محلاتی تشکل‌هایی هستند که در آن خواسته‌ها و مشکلات مردم و شهروندان توسط نمایندگان بخش‌های مختلف جامعه و معتمدین محله به مسئولان شهری منتقل می‌شود و از طرفی با توجه به ارتباطی که با مردم دارند دلیل عدم وجود برخی از کمبودها در محلات نیز از سوی شهرداری و از طریق این افراد به شهروندان منتقل می‌شود.

یکی از اقدامات مفید و خوبی که در شورای اجتماعی محلات مشهد رخ داده است دوری این تشکل از هر گونه مسائل سیاسی است و در این مسیر تلاش شده که شوراها به مسائل حزبی و جناحی آلوده نشوند اما اعضای شورای اجتماعی محلات باید به این نکته مهم توجه کنند نباید از جایگاه خود برای منافع شخصی سوء استفاده کنند.

یکی از درخواست‌های شورای اجتماعی محلات در مشهد تخصیص بیشتر بودجه به این تشکل است اما ذکر این نکته نیز مهم است که شوراهای اجتماعی محلات محلی برای تصمیم‌سازی هستند نه تصمیم‌گیری. به گونه‌ای که باید ضرروت‌ها و الزامات محلات برای رئیس ناحیه که رئیس شورای اجتماعی همان محله نیز محسوب می‌شود تبیین شود.

با توجه به اینکه بودجه شهرداری‌ها مشخص شده است و نمی‌توان مصوبه و درخواست اعضای محله عینا اجرایی شود شورای اجتماعی محلات می‌توانند پیشنهاداتی را ارائه کنند تا با انجام کار کارشناسی در صورت لزوم این پیشنهاد اجرایی شود.

شهروندان اطمینان داشته باشند که شهرداری درخواست‌های شورای اجتماعی محلات را پیگیری می‌کنند اما با توجه به اینکه منابع محدود و درخواست‌ها نامحدود است در پاره‌ای از مواقع اجرای برخی از درخواست‌ها امکانپذیر است.

اما توصیه می‌شود شورای اجتماعی محلات به کار اصلی خود یعنی تصمیم‌سازی بپردازند چرا که با این کار قطعا در کار خود موفق خواهند بود.

شوراهای اجتماعی محلات در حال حاضر تشکلی به رسمیت شناخته شده در کشور است به گونه‌ای که اکثر محلات کلانشهرهای ایران دارای تشکل‌هایی مانند شورای اجتماعی محلات مشهد اما با اسم‌های مختلف از جمله شورایارها هستند که هر کدام کارکردهای خاص خود را دنبال می‌کنند اما به منظور استفاده از تجربیات هم در این زمینه در کمیته شهرداری‌های مناطق کلانشهرهای ایران مقرر شد مدل شورای اجتماعی محلات به صورت یک الگوی واحد تبدیل و از این طریق تجربیات شهرهای مختلف به یکدیگر منتقل شود.نویسنده: سیدحسن حسینی
نوع: