یکشنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۱۳ ۱۵۳
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2YTYstmI2YUg2YHYudin2YTZitiqINi02YjYsdin2Yog2KfYrNiq2YXYp9i52Yog2YXYrdmE2Ycg2K/YsSDYrdmI2LLZh+KAjNmH2KfZiiDZhdiu2KrZhNmBINi02YfYsdmK

لزوم فعالیت شورای اجتماعی محله در حوزه‌های مختلف شهری

دستیابی به تعاملات اجتماعی پویا باید در همه شهرها در نظر گرفته شود و درکنار آن براساس الگوی اداره بومی و اسلامی شهر باید توجه داشت جایگاه مردم در شهر اسلامی جایگاه ویژه و وسیعی است که این خود در محله محوری به خوبی ظهور پیدا می‌کند.

در گذشته احساس تعلق مردم مشهد به شهرشان بیشتر از محله‌شان بود بنابراین با توجه به نقش محله در تعاملات اجتماعی مردم شهرداری مشهد تصمیم گرفت با تشکیل شورای اجتماعی محلات گامی مهم و ارزشمند در جهت دستیابی به محله محوری، تقویت هویت محله و احساس تعلق مردم به محله بردارد.

با توجه به این مهم تعاملات اجتماعی چه در قالب مراسمات محله‌ای مذهبی و سایر جلسات مختلف که به دلیل مناسبت‌های دیگر در سطح محله برگزار می‌شود، در ارتقاء سرمایه اجتماعی نقش کلیدی و اساسی دارد.

ایده تشکیل شورای اجتماعی مجلات در مشهد شکل گرفت تا بتواند با استفاده از تجربیات پیشینه مشهد و سایر شهرها به عنوان یک الگوی واسط ساختار رسمی، اداره شهرها را به یک ساختار مردمی نزدیکتر کند.

از آنجا که اعضای شورای اجتماعی محلات از بین مردم انتخاب می‌شوند به منظور اینکه مصوبات این شورا حاصل و نتیجه‌ای داشته باشد با ساختار رسمی مدیریت شهری در قابل ساختار نواحی در مناطق در ارتباط هستند تا بتوان از توان مدیریت شهری برای تضمین اجرای مصوبات استفاده کرد.

شورای اجتماعی محلات طی سال‌های اخیر روند روبه رشدی را طی کرده است به گونه‌ای که هم‌اکنون 145 محله این شهر دارای شورای اجتماعی است و درصد عمده‌ای از مصوبات آن‌ها توانسته به بستری برای شگل‌گیری ایده‌ای نهایی و مطلوب تبدیل شود اما باید توجه داشت که این بستر زمانی مناسب و مطلوب است که بتواند ایده‌هایی نه صرفا فرهنگی بلکه در کلیه امورات شهر مانند خدمات و محیط زیست شهری، حمل و نقل در مقیاس محله، تعاملات شهروندان با فضای مجازی و ... ارائه دهد.

اما به منظور تقویت شورای اجتماعی محله در مشهد باید اقداماتی انجام شود که یکی از مهم‌ترین‌های آن افزایش اعتبارات موجود در این حوزه طی سال‌های آینده است. در این صورت است که می‌توان انتظار داشت انگیزه و جدیت شهروندان برای مشارکت در امور شهر افزایش پیدا کند چرا که بسیاری از حوزه‌ها مانند افزایش امنیت محله، مسائل تربیتی در محله، جلوگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی در محله تنها با حضور و همکاری مردم امکان‌پذیر است.

مردم محله می‌توانند در دیگر مسائل محله مانند کمک به محرومین و افرادی که توانایی کمتری دارند از سوی جوانان نقش مهمی ایفا کنند. همچنین استفاده از پتانسیل‌های علمی که در هر محله وجود دارد می‌تواند اهرمی قوی برای حل مشکلات محله باشد و در این راستا بستری برای رقابت محلات با هم ایجاد شود.

از دیگر مسائلی که باید برای تقویت شورای اجتماعی محلات به آن توجه کرد گسترده‌تر کردن دامنه فعالیت این شورا است که این خود می‌تواند در قالب تشکیل کمیته‌های مختلف مردمی ظهور و فعال‌تر شود.

در پایان اینکه کارنامه شورای اجتماعی محله مشهد نشان می‌دهد که عملکرد این شورا در مشهد نسبت به سایر کلانشهرها و شهرهای دیگر مثبت و مطلوب است بنابراین این امیدواری وجود دارد که با ادامه فعالیت شورای اجتماعی محلات در مشهد، این پارلمان محلی جایگاه مردمی‌تری پیدا می‌کند و در آینده به استقلال نسبی خواهد رسید.نویسنده: محمد مهدی برادران
نوع: