سه شنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۴ ۱۲:۰۶ ۲۲۰
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2LHYp9mH2YPYp9ix2YfYp9mKINmD2KfYsdio2LHYr9mKINio2LHYp9mKINi02YbYp9iz2KfZitmKINmF2LPYp9im2YQg2IzZgdix2LXYqiDZh9inINmIINmG2YrYp9iy2YfYp9mKINmF2K3ZhNmH

راهکارهای کاربردی برای شناسایی مسائل ،فرصت ها و نیازهای محله

اگر اصلی ترین و ضروری ترین کار شوراهای اجتماعی محلات را شناسایی مسائل وفرصت های اجتماعی محله بدانیم، روش پیش رو نه آن که بی اشکال و بی عیب است ؛ اما می تواند راهکار ساده اما مناسبی برای اعضای شورای اجتماعی محله در جهت ترسیم نمایی از محله باشد.

1- مساله ی اجتماعی چیست؟اول آن که به طور کلی در خصوص مسائل اجتماعی توافقی وجود ندارد.اگر از چند نفر سوال کنید که مهم ترین مساله اجتماعی امروز محله شما چیست ممکن است در پاسخ شما مسائل متنوعی بیان شود.مثلا ممکن است هر کسی متناسب با شغلی که دارد ، چند مساله اجتماعی را بر شمارد.مدیر یک مدرسه در محله معتقد است سطح تحصیلی دانش آموزان پائین آمده است.یا کارمند اداره بهداشت محله از شیوع بیماری های عفونی یا بیماری های روانی و روحی مانند استرس واضطراب در محله نکات یا آمار قابل تاملی را ارائه نماید.مساله ی اجتماعی بیشتر نکات منفی در محله است.وقتی شما از وضعیت یک محله سوال می کنید بیشتر در مورد نکات منفی گفت و گو می شود.مساله ی اجتماعی موقعی است که تعداد زیادی از مردم ساکن در محله از وجود آن ناراحت هستند.مثلا در بخشی هایی از منطقه 9 شیوع سالک در برخی از محله ها آن قدر مساله ی اولویت داری به شمار می رود که حتی کسانی که در معرض نیش پشه قرار نگرفته اند از آن هراس دارند.

2- مساله ی اجتماعی ، مساله ایست که قابل درمان است.می شود آن را کنترل کرد.بنابراین اول باید باور کنیم که امید برای تغییر هست و با دخالت انسان قابل حل است.وحتما برای آن راهکار وجود دارد.از این منظر اولین اولویت کاری نهادها یا گروه های اجتماعی مانند شورای اجتماعی محله شناسایی مسائل محله است.وسعت مسائل محله بیشتر از آسیب های اجتماعی است.بنابراین درک وشناخت موقعیت اجتماعی ، بافت فرهنگی ، وضعیت امکانات و نحوه ارائه خدمات ، میزان تعلق اجتماعی ، روحیه مشارکت پذیری ، آسیب های اجتماعی رایج وشایع محله ، نگرش مردم محله نسبت به محیط اطراف و شهر تا حدود زیادی در برنامه ریزی ها ، شناسایی فرصت ها و ارائه راهکارهای مبتنی بر ظرفیت های محله موثر است.

3- برای نیل به دستیابی اهداف مهم شورای اجتماعی محله فهرستی از مسائل اجتماعی یک محله  که می تواند مورد سنجش قرار گیرد در ادامه آمده است.البته ممکن است مسائل بسیار خاصی در هر محله باشد که می توان آن در انتهای فهرست مسائل ارائه کرد.

4- در مرحله ی اول پیشنهاد می شود از بین  سوالات بومی گزینی شود.شاید نیازی نباشد همه سوالات در محله ی شما پرسیده شود. یعنی ممکن است برخی مسائل مبتلابه محله ما نباشد. بنابراین دستیابی به سوالات بومی هر محله بسیار حائز اهمیت است. می توان با نظر و موافقت جمعی تعدادی از سوالات را گزینش کنیم و سپس برای پرسیدن از مردم ساکن در محله نظر خواهی کنیم.

5- در مرحله‌ی بعد پیشنهاد می شود28 یا 30 نفر از ساکنین محله به عنوان جامعه ی آماری انتخاب شوند تا به سوالات منتخب از طرح پرسش نامه پاسخگویی نمایند. شامل: 1- بانوان خانه دار2-  کسبه ی محله – 3- اولیا دانش آموزان محله– 4- مراجعین به مرکز بهداشت یا کلانتری – 5- نمازگزاران مسجد-6- اعضای (ساکن محله )تشکل های مردمی  -7- گروه های مرجع مانند صاحب نظران ، معتمدین و...

6- مرحله سوم ، تحلیل داده های آماری است که باید توسط یک پژوهشگر متخصص تحلیل شود.پس از تحلیل پاسخ ها شما دستاوردهایی خواهد داشت:
-        اول: محله تان را بیشتر می شناسید.نمایی از محله برای شما بازشناسی می شود.
-        دوم : دلیل اصلی و واقعی کمبودها و نقاط ضعف محله را می توانید تحلیل کنید.
-        سوم:با نیازها و در خواست های واقعی و جمعی بیشتر آشنا می شوید واز اظهار نظرهای شخصی و سلیقه ای پرهیز می شود.
-        چهارم:در اولویت بندی مسائل اجتماعی محله راحت تر برنامه ریزی می کنید.
-        پنجم:در شناسایی فرصت ها و ظرفیت های محله هدفمندتر به گردآوری اطلاعات می پردازید
7- برای اجرای دقیق تر شناسایی مسائل محله مناسب است از مشورت های پژوهشگران اجتماعی خصوصا پژوهشگران اجتماعی ساکن در محله از ابتدا تا انتهای طرح پرسشنامه مسائل محله بهره گیری نمایید.البته دانشجویان یا فارغ التحصیلان ساکن محله بهتر از هر کسی می توانند به شما کمک کنند.در ارائه پاسخنامه به پاسخ دهندگان دقت شود که به سوالات با صبر و حوصله پاسخگویی شود.
 
 

 

نویسنده: تدوین: شورای مشورتی دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات
نوع:
No Cache
Gt: 4.321521282196
Qt: 5.3936221599579