شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ۱۰:۲۳ ۹۹
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2YbZgti0INiy2YbYp9mGINiu2KfZhtmHINiv2KfYsSDZhdit2YTZhyDYr9ixINit2YQg2YXYs9in2KbZhCDZhdit2YTZhw==

نقش زنان خانه دار محله در حل مسائل محله

نقش تربیتی و اجتماعی خانواده در رشد و تکامل ابعاد مختلف شخصیت و زندگی افراد، نقشی پررنگ و غیر قابل انکار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اجتماعی محلات مشهد، در این میان این مادر خانواده است که بیشترین بار تربیتی و مسئولیتی فرزندان را در خانواده به دوش می کشد، زنانی که وظیفه حمایت و نگهداری از همسر و فرزندان را برای خود مقدم بر کار کردن بیرون از خانه می دانند و به این وسیله سعی در افزایش اثرگذاری مثبت بر روی خانواده خود هستند.زنان، به عنوان اعضای فعال خانواده، نقش مهمّی در رشد و شکوفایی اعضای خانواده و به همان نسبت ظهور خانواده ای موفق در محله و اجتماع دارند. زنان خانه‌دار گروه بزرگی از جمعیت کشور را به خود اختصاص می‌دهند و امروزه خانه‌داری نیز به عنوان یک شغل در نظر گرفته می‌شود. در تعاریف آمده است که زنان خانه دارزنانی هستند که مشغولیت اصلی آنان فعالیت های خانه است و شغلی در بیرون از منزل ندارند بنابراین اهمیت جایگاه زنان، به ویژه نشاط زنان خانه داربسیار حائز اهمیت است.

باتوجه به نقش زنان در اموری از قبیل رسیدگی به کارهای خانه، فرزندپروری و غیره، زنان به عنوان عنصر کلیدی و اهرم اصلی در ایجاد احساس شادمانی در اعضای خانواده تلقی می شود. به همین سبب اولیا و به ویژه مادران شاداب و سرزنده، می‌توانند با ایجاد فضایی مناسب و نیز راهنمایی‌های لازم، محیطی امن و آرام برای فرزندان ایجاد کنند. رابطه صمیمی و عاطفی، پیوند نا گسستنی باشد که از گرایش فرزندان، به بسیاری از معضلات اجتماعی در محله و نهایتا در اجتماع پیشگیری می¬کند.

زن به طور مداوم در تعامل با همسر و فرزندان است و روحیه شاد او بر همه اعضای خانواده تاثیرگذار بوده و محیطی سراسر مسرت و شادمانی را برای خانواده رقم می زند. در نتیجه اگر زن به عنوان، مدیر خانه، شاد و پر نشاط باشد، این شادی را به سایر اعضای خانواده منتقل می کند و خانواده ای شاد، محصول نشاط و انگیزه زن خانه، خواهد بود.

ارتباط بین مادر و سایر اعضای خانواده بسیار تنگاتنگ است. خلق و خوی مادر به طور مستقیم روی اعضای خانواده تاثیرگذار است به همین نسبت با توجه به اهمیت نقش زنان خانه دار در مقام مادر، همسر و مولد شور و نشاط و سرزندگی آگاه، این زنان هستند که می توانند روحیه مشارکت را در فرزندان خود تقویت کرده و محله نیز از برکات آن استفاده کند.

در تعاونی‌های محلی مسایل معنوی و نقش تصمیمات فردی، جایگاهی خاص دارد. مادران که در بیشتر اوقات شبانه روز کودکان خود را در کنار خود دارند، فعالیتشان در این گونه تعاونی ها کمک خواهد کرد تا فرزندانشان به کارهای شغلی خانواده سوق داده شده و مسؤولیت پذیرتر و مولدتر از نوجوانان دیگر تربیت شوند.

مساجد، کانون های دینی و مذهبی موجود در هیات ها و محافل ارزشی، توان و ظرفیت آن را دارد که بانوان خانه دار را در عرصه های مهمی همچون امور خیریه، فرهنگی و علمی به کار بگیرد و آنان را به سوی این باور حقیقی سوق دهد که اتفاقا زنان خانه دار در بسیاری مواقع می توانند زمان، توان و انگیزه بیشتری برای مشارکت های اجتماعی سالم و نشاط آفرین داشته باشند.

غیر از کانون های دینی و مذهبی در حوزه انجمن های فرهنگی، خانوادگی، ورزشی و مردم نهاد نیز می توان شرایط را به گونه ای فراهم کرد که زنان خانه دار توان و استعدادهای خود را در مشارکت ها و فعالیت های اجتماعی نیز به کار بگیرند و به همین نسبت فرزندان خود را نیز ضمن آشنا کردن از نزدیک با مساجد و فعالیت های مسجدی محله، آنان را در مسیر فعالیت ها و مشارکت ها اجتماعی و محلی قرار دهند.

با توجه به اینکه در بسیاری از جوامع، زنان در خانه هستند و بیشترین نقش تربیتی و اثرگذاری را در ارتاط با آنان انجام می دهند، می توان خانه و محله را با در نظر گرفتن تمهیداتی در راستای اطلاع رسانی و تشویق فرزندان، جمعیت های جوان محلات را تبدیل به کانونی پرتلاش و فرهنگی در راستای ارتقا و حل مشکلات محله کرد.

شناسایی شبکه مشکلات و مسائل زنان خانه دار و هم اندیشی به منظور ارائه راهکارها و حل مسائل اجتماعی به روش های بومی نقشی است که نمایندگان بانوان خانه دار شورای اجتماعی محله می توانند به خوبی ایفا نمایندو سهم بزرگی در تغییر شرایط زندگی در محله ایفا نمایند.

نویسنده: پروانه رضازاده
نوع:
No Cache
Gt: 0.98629999160767
Qt: 0.50582265853882