شنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۴ ۱۰:۰۵ ۱۹۲
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
نقش مسجد محله در حل مسائل محله

نقش مسجد محله در حل مسائل محله

مسجد نه تنها به عنوان جایگاه عبادت و نیایش دینی مطرح بوده بلکه همواره به عنوان یکی از نهادها و پایگاه های اجتماعی مردمی در جامعه ایرانی فعال بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اجتماعی محلات مشهد ، هم چنین در طول تاریخ اسلام همواره مرکزی برای یکی بودن و یکی شدن و نمادی برای وحدت بوده است.مسجد نخستین و اثرگذارترین پایگاه درفرهنگ و مکتب اسلام است و علی رغم توسعه امروز جهان، نقش مسجد بی بدیل و اثرگذاری آن در اصلاح جامعه، نقشی بدون رقیب است لذا توجه به مسجد به عنوان یک امر لازم در شرایط امروز زندگی ما ضروری است.حضور افراد از هر صنف، قشر، طبقه و فکر مختلف کودک تا کهن سال و بی سواد، کم سواد تا عالم و دانشمند، همه و همه وقتی در محیط مسجد قرار می گیرند نماد شعار اسلام و ارکعوا مع الراکعین و والسجدوا مع الساجدینند و قیام و قعود و اعمالشان همه یکی و هماهنگ است. این در حالی است کهد مساجد در ایران به عنوان مهم ترین و مؤثرترین مرکز آگاهی بخش و سنگرهای انقلاب اسلامی، نقش چشمگیری در ایجاد وحدت داشته است و برخلاف عبادتگاههای دیگر ادیان تنها جایگاه عبادت و نیایش دینی نبوده بلکه مکانی است با کارکردهای متعدد که علاوه بر فعالیت های عبادی در آن به عنوان کانون هدایت و ارشاد و مرکز تعاون اجتماعی از آن استفاده می شود. بنابراین مساجد نقش محوری در حل مسائل محله و ایجاد وحدت و تعامل میان اقشار مختلف ساکن در آن بازی می کند.

به همین سبب با شناخت راه های اثرگذاری ین مکان مقدس  در زندگی شهری و در محلات، می توان کارکردهای مساجد را بیش از پیش ارتقاء داد.مسجد محله، محل اجتماع و زمینه ساز وحدت و همبستگی اقشار مختلف ساکنین محله است. مسجد محله حتی می تواند به عنوان مجلس شورا و نماینده اجتماع مسلمین در محله محسوب شود و این واحد اجتماعی با برنامه ریزی اصولی می تواند تأثیرات شگرفی در پیشبرد محله و رفع معضلات آن داشته باشد. یکی از عوامل کلیدی در دست‏یابی به موفقیت‏ها و چشیدن طعم کام‏یابی، مشورت است.

این کارکرد در مسجد بیش از هر مکان و موقعیت دیگری امکان پذیر است چرا که در مساجد می توان از راه مشورت با مسلمانان بهترین تصمیم‏گیری و تشخیص را انجام داد.همچنین مسجد در ایجاد وفاق و همدلی برای فراهم سازی فضای کار و تعامل در سطح محله نقش زیادی ایفا می کند. در واقع همت عمومی در سطح محلات نیازمند فضای وحدت رویه و همفکری در پذیرش اصل موضوع و هماهنگی و همکاری در عمل و اجرای برنامه ها و انجام امور می باشد. این در حالی است که بهترین جایگاه برای ایجاد و تقویت این امر مهم در سطح محلی مساجد می باشد.که در واقع مسجد مهم ترین پایگاهی است که می تواند نسبت به فرهنگ سازی و نهادینه سازی موضوع های نظام اقدامی مستمر و جدی داشته باشد و  تقویت کننده روحیه اجتماعی است و لازم است که در جوامع اسلامی و به ویژه جامعه جوان ما، نگاه به آن، نگاه اجتماعی و مؤثر در حیات و نشاط جامعه باشد. و نهادی است که در اجرای عدالت اجتماعی و توزیع متناسب بیت المال، فقر زدایی تبعیض زدایی نقش مهمی را ایفا می کند.

علاوه بر این ها  در انعکاس نقطه نظر ها و پیشنهادات مردم شهرها و محله ها به مسئولان و تاثیر گذاری بر روند تصمیم می تواند بسیار تاثیر گذار باشد .به طور کلی نقش مساجد در کاهش آسیب پذیری اجتماعی و ارتقای سطح ارزشهای اخلاقی و انسانی و بالا رفتن ضریب امنیت و مشارکتهای مردمی و مسئولیتهای اجتماعی تردید ناپذیر بوده و نقش مهمی را در حل مشکلات اجتماعی ایفا می کند. در مجموع راه حل مشکلات اجتماعی در سطح محله فقط با تکیه بر توان نهادهای دولتی و شهرداری ها شدنی نیست و در این میان مسجد به عنوان پایگاه تبلیغ دین اسلام و تاثیر آن بر بسیاری از آثار اجتماعی مثل اخلاص، تقوی، سامان دهی زندگی و نظم نقش مهمی را در حل مشکلات اجتماعی بازی می کند. چنانچه این منابع به خوبی شناسایی و به کار گرفته شوند نهه تنها رشد و توسعه محله را در پی خواهد داشت بلکه زمینه های ارتقاء جامعه را نیز فراهم می کند.

به بیانی دیگر مسجد محله به عنوان مرکز محله می تواند نقش تعیین کننده ای در ارتباط بین مردم محله و گروه های فعال اجتماعی یا اجتماعات محلی مانند شورای اجتماعی محله داشته باشد و هم چنین می تواند مرکز فعالیت کارگروه های تخصصی و موضوعی نیز باشد تا از ظرفیت حضور نمازگزاران که معمولا از اقشار و طبقات مختلف اجتماعی هستند، به بهترین وجه بهره برداری شود.

نویسنده: پروانه رضازاده
نوع: