دوشنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ ۱۳:۴۰ ۷۳
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2b7YsdmI2pjZhyDYqNin2LLYs9in2LLZiiDZhdmD2KfZhtmKINiq2YHYsdmK2K3ZiiDZhdio2KrZhtmKINio2LHYr9mK2K/ar9in2Ycg2YXYtNin2LHZg9iqINin2KzYqtmF2KfYudmKINiv2LEg2LTZh9ixINmD2LHZiNiv2YrZiNmFINqG2YM=

پروژه بازسازی مکانی تفریحی مبتنی بردیدگاه مشارکت اجتماعی در شهر کرودیوم چک

شهر کرودیوم یکی از شهرهای کشور چک در قاره اروپا است این شهر تا سال 2009 به مدت 8 سال سابقه عضویت در برنامه شهر سالم سازمان بهداشت جهانی ( WHO) را داشته است همچنین در پروژه دستور کار محلی 21 سابقه عضویت دارد .

توسعه این شهر بطور قانونمند و در هماهنگی کامل با مستندات و استاندارد های پذیرفته شده جهانی می باشد که از جمله عبارتند از: برنامه سلامت 21 مربوط به سازمان بهداشت جهانی، برنامه دستور کار 21 مربوط به توسعه پایدار، برنامه سلامت جهانی و برنامه ریزی محیط زیست. هدف از این پروژه عبارتست از ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان شهر کرودیم و نیزارتقاء معیار های سلامتی در عین رعایت اصول توسعه پایدارشهری، بطوریکه در هماهنگی کامل با برنامه های راهبردی باشد و انتظارات عمومی را برآورده نماید. مسئولین پروژه دوست داشتند با اجرای این طرح شعار " محلی عمل کنید، جهانی بیاندیشید " محقق شود.

معرفی منطقه :
منطقه مورد بررسی به زبان چک و نام محلی " Pod požární zbrojnicí " معروف است که در این متن به طور خلاصه " منطقه مسکونی آتش نشانی" گفته خواهد شد . این منطقه در موقعیت غربی شهر کرودیوم قرار دارد . منطقه مزبور توسط قطعات مسطح و مسیرهای دسترسی جدا شده است. ساختمان ها بتن آرمه و چهار طبقه هستند و درطی سال های دهه 60 و 70 میلادی ساخته شده اند (حدود30 الی 40 سال قبل).

در نتیجه ساخت و سازها شکل محله به این صورت است که چندین آپارتمان مسکونی و یک فضای باز به همراه یک پارک کوچک فرصتی را جهت گذراندن اوقات آزاد همسایه ها درکنار هم فراهم می کند. ورودی های اصلی ساختمان ها غالبا در سمت خیابان اصلی قرار دارند و مشرف به پارک نمی باشند. بدین ترتیب منطقه سبز مورد نظر یک مکان خلوت بوده و بیشتر ساکنان ساختمانها در آن رفت و آمد دارند. مساحت کل منطقه نیز 11هزار متر مربع می باشد.

به مرور زمان، ساکنان محل شروع به شکایت کردند و از اینکه پارک پشت ساختمان ها بسیار تاریک است ناراحت بودند. علت این موضوع هم درختان کاشته شده بودند چون بیشتر درختان از زمان های ساخت اولیه بناها یعنی دهه 60 و 70 میلادی توسط مستاجرین اولیه بدون اینکه فکر کنند درخت مورد نظر در حالت بلوغ به چه ارتفاع و اندازه ای خواهد رسید کاشته شده است و اکنون تاج درختان درون هم فرو رفته و سایه زیادی تولید کرده است. در نهایت اینکه ترکیب فضای سبز منطقه در وضعیت فعلی مناسب نمی باشد. برخی درختان بسیار نزدیک به ساختمان است برخی نیز بیمار و ضعیف می باشند برخی نیاز به هرس دارند و در مجموع وضعیتشان پائین تر از حد متوسط است.

هدف پروژه
هدف از پروژه خلق محیطی دلپذیر است که شرایط یک زندگی با کیفیت را برای مردم مجاور پارک فراهم کند همچنین به آنها این شانس را بدهد که ازطریق ایجاد یک فضای سبز کاربردی و ایمن، از وقت آزادشان بطور مفید استفاده کنند. با اجرای اسن پروژه قرار است مکان هایی برای استراحت بوجود آید که امکان حضور کودکان و بزرگسالان را در کنار هم فراهم نماید. همچنین فضاهایی آرامش بخش برای سالمندان و معلولین بوجود آورد.

گروه های هدف این پروژه
گروهای هدف در این پروژه عبارتند از تمام  افرادی هستند که در "منطقه مسکونی آتش نشانی" زندگی می کنند و نیز کودکانی که در مدرسه نزدیک به محله مزبور رفت و آمد دارند ودر نهایت افرادی که از محل عبور می کنند.


مشارکت کنندگان در پروژه :

1- گام اول ، ملاقات با ساکنان محله و دریافت پیشنهادات و خواسته های آنها

 عموم مشکلات در برنامه بازآفرینی منطقه مورد صحبت قرار می گیرد. مردم در نقش همکار طرح برای طراحان این پروژه خواهند بود. در اولین ملاقات حضوری برروی نقاط قوت و ضعف منطقه صحبت و تمرکز گردید. مردم دوست داشتند درختان و گیاهان سبز در اطراف زمین بازی کودکان بیشتر شود،  از طرفی از تعداد درختان مجاور ساختمان ها نیز کاسته شود. مردم می خواستند مکانی برای استراحت مسن ترها فراهم شود که دارای میز و صندلی مناسب باشد. برای نظافت بیشتر پارک نیز 2 مورد پیشنهاد شد یکی افزودن تعدادی سطل های زباله بزرگتر در محلهای بازی و استراحت بزرگترها  و دوم  جهت جلوگیری از ورود افراد به همراه سگشان تعدادی تابلو ورود سگ ممنوع پیشنهاد گردید تا فضولات سگها محیط را آلوده نکند. روشنایی محل و بازسازی پیاده روها نیز درخواست گردید. برای بچه ها درخواست شد فضای بازی بزرگتر و مفیدتر شود و وسایل بازی و ورزش چندکاره به مجموعه افزوده شود.
در مجموع پیشنهادات و خواسته های ساکنین به طراحان منتقل شد این طراحان مطالعات اولیه محل را انجام دادند. قرار شد خواسته ها به صورت جمع بندی در جلسه ملاقات بعدی برای مردم ارائه گردد.

2- گام دوم ، برنامه ملاقات با شهروندان تبدیل خواسته ها به طرح

ملاقات بعدی که دومین ملاقات مسئولان و مردم بود برای اخذ نظرات ساکنین محل از طراحی پروژه بود. یک پیشنویس طرح برای احیا و بازسازی فضای بین ساختمان ها تهیه شده بود که در معرض نمایش قرارداده شد. توافق دوجانبه ای برای کاهش حجم درختان و بوته ها به عمل آمد این کار بر مبنای یک مطالعه بر روی درختان انجام خواهد گرفت. 

درون منطقه و در اطراف محل بازی کودکان یک چمنزار برای گذران اوقات فراغت و بازی وجود دارد. این محل شبیه یک پارک کوچک است ، در این چمنزار فرصتی برای فعالیت های مردمی ومراودات اجتماعی در تمام گروه های سنی مختلف بوجود می آورد به همین علت این منطقه را به کانون توجه این منطقه تبدیل کرده است. در این منطقه وسایل بازی کودکان از نوعی تهیه شده است که بتوانند بازی های متنوعی با آن انجام داد. برای بزرگترها نیز وسایل بازی فراهم است از جمله میز پینگ پنگ ، حلقه بسکتبال و مانند این. یک زمین ماسه ای نیز برای بازی کودکان در وسط این منطقه تعبیه شده است که دورتادور آن الوار چوبی کشیده شده است منطقه دور آن نیز از خرده چوب مفروش شده است. چمن زار ذکر شده در کل سایت ادامه دارد و در انتها به پیاده روهای مفروش با موزائیک های سنگی (از جنس سنگ مارل) ختم می شود که نیاز به ترمیم و بازسازی دارند . پیاده روهای مزبور بعلت جنس سنگ بکاررفته (آهکی) برای قدم زدن مناسب نیست و لازم است سطح آن زبرتر شود. مبلمان محل نیز باید تعویض شود نیمکت ها باید در مکان های سایه و آفتابگیر به تناسب توزیع شود. ایستگاه های دوچرخه باید تهیه شود. نور پردازی باید موثر تر باشد شبکه راه ها باید بهینه تر شود و به نکات بهداشتی بیشتر توجه شود.

3- گام سوم ،  بحث در مورد نتیجه بررسی درختان    

یک مطالعه بر روی وضعیت درختان انجام شد تا میزان سلامت درختان ثبت شود. فهرستی از گیاهان بزرگ (اصلی) شامل درختان، درختچه ها و بوته ها تهیه شد. سپس مطالعه دقیق تری روی آنها انجام شد. اطلاعات جمع آوری شده در یک جدول خلاصه شد در این جدول نشان داده می شود که کدام گونه از گیاهان مورد مطالعه مسن تر است یا کدام گونه بهتر در خاک منطقه رشد کرده است و یا کدام درخت بلندتر است همچنین وضعیت سلامت آنها نیز مشخص می شود. بنابراین حد ارزش زیبایی شناسی آنها و اطلاعاتی دیگر مانند این تعیین می شود. اطلاعاتی دیگر از قبیل اینکه بهترین روش نگهداری هر گونه تهیه شد ونیز تعیین گونه های گیاهی قابل جانشینی برای گیاهانی که خراب شده یا حذف شده اند تعیین می گردد. میزان تداخل تاج هر درخت بر درخت دیگر مشخص می شود تا تصمیم گیری شود کدام درخت باید حذف گردد. میزان آسیب و خسارت اکولوژیک وارد شده به درختان اندازه گیری و محاسبه می شود.

در سومین ملاقات با ساکنین منطقه در مورد بازآفرینی فضای بین بلوک ها اعلام وضعیت نتایج مطالعات گیاه شناسی منطقه بود. اطلاعات جمع آوری شامل نوع گونه، ارتفاع  هردرخت یا بوته، قطر تنه، ارزش زیبایی شناختی، مقاومت در برابر عوامل ناپایدار جوی (باد و طوفان) و نیز نظر ساکنین در مورد سرنوشت هر گیاه مرور گردید .
نتایج مطالعات گیاه شناسی و توسعه پیشنهادی در یک برنامه مشخص و در تاریخ اول اکتبر سال 2008 توسط مهندس معمار و بر اساس خواست های ساکنین اجرا گردید.

ساختن یک  " جزیره تفرجی"   

منطقه ی مورد نظر در بخش مرکزی و فضاهای باز بین ساختمان ها قرار دارد و دارای چندین تقاطع مسیر پارکی است. معمولاً یک مکان استراحتگاه در این میان قرار دارد. منطقه مزبور دارای یک لکه باز چمن و چندین پارک کوچک است. مسیرها نیز با سنگ مارل و کمی ملات سیمان مفروش است. تعداد 4 عدد نیمکت و یک زمین ماسه بازی بچه ها نیز وجود دارد. در قسمت شرقی نیز یک دیوار کوتاه برای نشستن وجود دارد. نیکمت های چوبی نیز در وضعیت نامناسبی هستند.

توصیف پیش نویس طرح مبتنی بر درخواست های مردم 

طراح، مهمتر از همه موارد پیش نویس طرح معمارانه فضای "منطقه مسکونی آتش نشانی" را از دیدگاه اجتماعی و عملکردی ارزیابی می کند. ایده اصلی که در پشت طراحی این محوطه تفرجی و تفریحی قرار دارد بر اساس حضور هر روزه مردم بدون بر هم زدن آرامش همسایه ها می باشد.
در این طرح سه نقطه استراحت پیش بینی شده است. یکی از آن سه منطقه بخشی است که یک سری دیواره چوبی آن را جدا کرده است به همراه زمین ماسه بازی برای بازی بچه ها، که آفتاب گیر بوده و فضای مناسبی برای کودکان، مادران و همچنین افراد سال‌خورده بوجود آورده است.
زمین پشت این منطقه با سنگ‌ریزه فرش شده است. درحالی که قطعه چمن مجاور آن برای بازی های مختلف و فعالیت های تفرجی برای همه گروهای سنی سطح مناسبی را بوجود آورده است. زمین چمن دارای مبلمان قابل جابجایی است و وضعیت یک پارک را بوجود آورده است. زمین چمن و زمین بازی از قسمت گیاه دار بوسیله یک دیوار کوتاه از یکدیگر جدا می شود. امکان نشستن بر روی این دیواره کوتاه وجود دارد.

در نهایت راههای پیشنهادی نیز به پیش نویس طرح افزوده شده و  وضعیت جاری و پیشنهادی با یکدیگر نشان داده شد. 

وضعیت منظر محیط پیرامون

چنانچه بخواهیم وضعیت کلی را بیان کرده باشیم می توانیم بگوئیم شیب ملایمی از جنوب سایت به طرف شمال آن وجود دارد و سازه هایی متناسب با شیب در آن ساخته شده است. در مکان هایی که نیمکت ها قرار دارند نیاز است پیاده روی قدیمی با جنس سنگ مارل که طول آن به  62 متر می رسد هم تعمیر شود. تخته سنگ های استفاده شده را می توان بخشی در ایجاد دیواره های کوتاه و بخشی را در محوطه بازی کودکان بعنوان وسایل بازی استفاده نمود. در اطراف زمین بازی نیز با گرانول های سنگی مفروش می شود.

وضعیت طراحی ساختمانی:

دیوارها و الوارها باید نمایی طبیعی داشته باشند. ارتباط سازه های چوبی با سایر  بخش های  فضای سبز  لازم است بدون مرز باشد.  برای این منظور از چوب کاج اروپایی استفاده می شود زیرا این چوب در هوای بیرون مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. از این چوب به دفعات در سازه های چوبی  استفاده می شود. عمدتاً از این چوب در ترکیب با فلز استفاده می شود.

وضعیت سطوح سخت:‌

از کف پوش های دارای مواد گرانولی فیکس شده برای زمین بازی استفاده می شود. به این زمین های فشرده شده کمی شیب داده شده است. از ماسه نرم  برای ایجاد این شیب استفاده می شود. راه های سنگی قدیمی را با مواد جدید فوق الذکر اصلاح کرده اند. پیاده روها در مکانی که دیوار کوتاه برای نشستن وجود دارد تعمیرجزئی  شده است.

دیوار چوبی ، الوارچوبی ، ‌مبلمان و عناصری برای بازی:

یک تراس چوبی به ابعاد 14 در 6 متر در این فضا قرار دارد زمین ماسه بازی که با الوار چوبی بسته شده است به ابعاد 2در2 تهیه شده است زیر الوار های چوبی لایه ای از سنگریزه ریخته شده است که تا 5 سانت بالای سطح خاک نیز دیده می شود. بخش هایی از دیوار چوبی متناوباً توسط صفحات تخت پوشده شده است پنجره هایی بدون صفحه با این صفحات تخت بصورت متناوب برای نقاشی کودکان بروی آنها که بر روی نرده ها نصب شده اند استفاده می شود.
درخواست های مردم برای استفاده از مبلمان شهری منتهی به استفاده از انواع صندلی های راحتی خواسته شده و میزهای همسان با آنها در محیط شد. مبلمان اضافی برای محیط مزبور طراحی شد . وسایلی برای بازی کودکان طراحی شد. یک شبکه افقی و یک سری میله های متصل به طناب برای بازیهای کودکان نصب گردید جنس میله ها استیل ضد زنگ استفاده گردید. 

پی نویس:

1- شهر کرودیوم نام شهری است در جمهوری چک و با جمعیت حدود 23 هزار نفر
2- پروژه Health 21  نامی است که سازمان بهداشت جهانی برگزیده است. این برنامه با شعار "سلامتی برای همه" برای قرن بیست و یکم برنامه های خود را اعلام می کند. انتخاب عدد 21 هم به نشانه قرن بیست و یکم و هم به سبب داشتن 21 هدف در برنامه مزبور است. 
3- کلمه " Pod požární zbrojnicí " به زبان چک به معنی "‌بر اساس ایستگاه آتش نشانی" ترجمه می شود که در این متن خلاصه شده و "ایستگاه آتش نشانی" ذکر شده است.


 منبع : European Urban Knowledge  Network


لینک:

/http://www.eukn.org/E_library/Social_Inclusion_Integration/Community_Development/Citizens_Participation

/City_of_Chrudim_Regeneration_of_a_Resting_Point

*استتفاده از مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

نویسنده: مترجم/امین فقیهی
نوع:
No Cache
Gt: 3.1843013763428
Qt: 3.6663067340851