یکشنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۲۵ ۱۱۱
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
مرکز اجتماعی بارقه ‏ها محله رئونیون پرلاشز منطقه 20 شهر پاریس

مرکز اجتماعی بارقه ‏ها محله رئونیون پرلاشز منطقه 20 شهر پاریس

پگی بوکاس، مدیر مرکز اجتماعی بارقه‏ ها که در سال 2005 میلادی تأسیس شده، درباره این مرکز گفت: مرکز بارقه‏ ها که در‏ رئونیون پرلاشز یکی از محلات بسیار پرجمعیت منطقه 20 پاریس قرار دارد، از جمله مراکز اجتماعی همیاری است که عموماً در محلات مختلف از سوی اهالی و برای پاسخگویی به نیازهای مردم به وجود می‏ آید. مسئولان چنین مراکزی، خود مجریان و مصرف‏ کنندگان پروژه هستند.

وی محله رئونیون پرلاشز را محله ‏ای قدیمی معرفی کرد و در این زمینه گفت: اگرچه این محله در طول تاریخ هم چندان اعیان‏ نشین نبوده، اما امروزه با ساختار خانه ‏های جدید تفاوت ‏هایی در آن ایجاد شده است که از جمله آنها، جمعیت متغیر ساکن در آن و گروه ‏های اجتماعی مختلفی است که الزاماً روش زندگی یکسانی ندارند. تا حدی که این مسأله حتی گاهی باعث بروز تنش ‏هایی در زندگی محلی و هم‏جواری این افراد با یکدیگر شده است. وجود کوچه ‏های کوچک، باریک و بن‏ بست و ساخت و سازهای بسیار، از دیگر ویژگی‏های این محله است. علاوه بر این، با وجود آنکه در این نقطه از شهر، فعالیت‏ های زیادی برای تقویت زندگی اجتماعی صورت می‏ گیرد، به دلیل عدم وجود شبکه ‏های ارتباطی و خبر دهی درمیان آنها، بسیاری از ساکنین و فعالان، این محله را منطقه‏ ای فراموش شده از سوی مسئولین شهرداری می ‏دانند. از سوی دیگر، مساله جوانان که جمعیت زیادی را در محله تشکیل می‏دهند، برای مسئولان مختلف مسأله‏ ای پردغدغه است. همچنین وجود تعداد زیاد کودکان خانواده‏ های آفریقایی تبار کار را از نظر دیگری مشکل می‏ کند. البته در عین حال، باید یادآور شد که با وجود همه این مسائل، زندگی در این محله از جهاتی دیگر بسیار خوشایند است و به همین دلیل، بسیاری از زوج‏های جوان ترجیح می‏ دهند در این منطقه ساکن شوند.

بوکاس افزود: برای حفظ ویژکی های مثبت محله و بهبود شرایط زندگی اجتماعی در محله رئونیون پرلاشز، ساکنان آن محلی را برای گردآوردن مردم و ایجاد زمینه مشارکت ‏های محلی تشکیل دادند. آنها به این منظور، مرکز اجتماعی بارقه‏ ها را در اواخر سال 2005 تأسیس کردند. البته مرکز اجتماعی همیاری مشابهی چند سال پیش هم در این منطقه وجود داشت که به دلیل وابستگی به نهادهای دولتی، چندان نتوانسته بود موفقیتی به دست آورد.

این شهرشناس در ادامه یادآور شد: تجربیات به ما نشان داده که مرحله اول برای تأسیس یک مرکز موفق اجتماعی، بررسی و مطالعه در مورد منطقه و محلی است که قرار است مرکز در آن ایجاد شود و در این زمینه، حتماً باید دیدگاه مشترکی بین اهالی و مسئولین برای به دست آوردن نتیجه مطلوب حاصل شود. در این راستا می ‏توان با انجام مصاحبه با مسؤولان و ساکنین و آمارگیری در مورد نوع زندگی و ویژگی‏های فردی و اجتماعی آنها و حتی مشخصات ساختمان‏ها، توسط افراد متخصصی که اهالی آنها را تعیین کرده‏ اند، داده‏ های مورد نیاز را جمع‏ آوری کرد. مرحله دوم، جذب امکانات مالی و انسانی است که باید با توجه به ویژگی ‏های خاص هر محله، به صورت یک‏سری فعالیت‏ های مداوم در دستور کار قرار گیرد. در این زمینه، مرکز بارقه ‏ها از مراکز دولتی مختلف و برخی نهادهای غیردولتی کمک گرفته است. در مرحله سوم نیز که مرحله تعیین جهت ‏دهی کلی است، در سیستم شهرداری فرانسه عموماً پرونده‏ای تشکیل شده و به کمیسیون مربوطه فرستاده می‏ شود تا در مورد آن تصمیم ‏گیری شده و بودجه مورد نیاز آن تامین شود. در نهایت، در مرحله چهارم که از اهمیت بسزایی برخوردار است، تجربیات مختلف پیشین ارزیابی و گردآوری خواهند شد.

بوکاس از جمله فعالیت‏های مرکز بارقه ‏ها را برگزاری برنامه‏ هایی مانند جشن، کارناوال و سخنرانی‏ برای ایجاد رابطه میان اهالی محله و بر اساس نیازهای شناخته شده و برگزاری کلاس‏های آموزشی در قبال دریافت مبلغی ناچیز معرفی کرد. او در این زمینه تأکید کرد که یکی از اصول مسئولان این مرکز آن است که برای تعیین فعالیت ‏ها، هیچ یک از اقشار محله را نباید فراموش کرد و برای هر یک از آنها باید برنامه‏ ریزی‏ های مختلفی را صورت داد. از سوی دیگر برای سامان‏دهی فعالیت‏ ها می‏توان از نیروهای داوطلب محلی استفاده کرد که خود از جمله اهداف اصلی این مرکز برای جلب مشارکت اهالی است.

نوع:
منبع درج : مطالعات شهری ایران