شنبه, ۰۶ تیر ۱۳۹۴ ۰۹:۴۶ ۹۸
طبقه بندی: دبیرخانه
چچ
2YXYtNin2LHZg9iqINmF2LHYr9mFINib2YbZitin2LIg2KzYr9mKINmI2KfYtdmE2Yog2YXYr9mK2LHZitiqINi02YfYsdmK

مشارکت مردم ؛نیاز جدی واصلی مدیریت شهری

مشارکت مردم در عرصه های مختلف سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی از ذغدغه های جدی و اساسی حاکمیت ها و حکومت ها به شمار می رود.

1- جمهوری اسلامی ایران با تئوری " مردم سالاری دینی" در قالب مشارکت مردم از طریق انتخابات های گوناگون توانسته است الگوی جدیدی از مشارکت مردم در عرصه های سیاسی به جهان معرفی نماید.با این تفاوت که در نظام های مردم سالار مبتنی بر لیبرالسیم ، حزبی و سرمایه داری انتخابات حقیقی برگزار نمی شود و فقط عده ای کمی با دغدغه های حزبی در سرنوشت سیاسی خود مشارکت می نمایند. انتخابات خبرگان رهبری ، انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا از بزرگترین عرصه هایی است که مردم منتخبان خود را برای تصمیم گیری و تصمیم سازی انتخاب می نمایند. رویکرد اصلی اقتصادی جهموری اسلامی ایران نیز مبتنی بر مشارکت حداکثری مردم در قالب شرکت های تعاونی و واگذاری بخش های اقتصادی به مردم طراحی و قانون اصل 44 نیز با همین رویکرد در حال اجرا می باشد. قوه قضائیه نیز با راه اندازی شوراهای حل اختلاف با روی کرد حضور معتمدان محلی در حل اختلافات قضایی توفیقاتی را کسب کرده است. در عرصه ی مدیریت شهری اگر انتخاب شوراهای اسلامی شهر نمادی از مردمی سازی مدیریت شهری است اما رشد چشم گیر زندگی شهر نشینی و به موازات آن رشد چند برابری آسیب های زندگی شهری نشان می دهد مدیریت با نگان کلان شهری نمی تواند پاسخگوی نیازها و چاره ای برای حل مشکلات پیش آمده باشد.

2- بنابراین شهرداری ها برای حل مسائل شهری نیازمندتر از هر سازمان و نهاد دیگری به " مشارکت مردم " هستند.مسائل و مشکلاتی که اکنون در شمار مشکلات و مسائل دولت محلی فهرست می شود. نگاهی کوتاه به معضلات و مسائلی هم چون ، هویت ، مشارکت ، هزینه های مدیریت شهر ، محله محوری ، آسیب های اجتماعی ، آلاینده های محیطی ، شادابی و نشاط ، ساخت وسازهای غیر مجاز ، فضای سبز ، معماری شهری ، اموز خانواده و زنان ، ترافیک ، حمل و نقل عمومی ، بهداشت محیط ، مبلمان شهری ، حاشیه نشینی و ... اهمیت یافتن راهکاری جدید برای استفاده از توان و ظرفیت های مردم محله برای بهبود ، کاهش یا اصلاح معضلات و مسائل شهر را نشان می دهد.

3- رویکرد محله محوری ؛ حضور مردم در عرصه های تصمیم گیری و تصمیم سازی های محلی، افزایش مشارکت مردم در عرصه مدیریت شهری و کمک به تقویت هویت محلات در چشم انداز شورای اجتماعی محلات مشهد مقدس پیش بینی شده است. از 157 محله شهر مشهد در حال حاضر 114 شورای اجتماعی صاحب شورای اجتماعی محله شده اند و بیش از 700 نفر در این شوراها به عنوان نمایندگان افتخاری اصناف و اقشار مختلف در خصوص بهبود وضعیت محله سکونت خود چاره جویی می کنند.شوراهای اجتماعی محلات مشهد می تواند الگوی جدید در جلب مشارکت های مردم و افزایش سرمایه اجتماعی برای سایر شهرهای ایران نیز باشد.الگویی که اگر چه در اجرا نوپاست اما نشان می دهد شهرداری مشهد توانسته است در افزایش اعتماد اجتماعی موفقیت های نسبی کسب نماید.

نویسنده: ابراهیم مهدوی
نوع: