• معرفی دبیرخانه

    

    

       دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات مشهد از سال 1389 در شهرداری مشهد راه اندازی گردیده است که وظیفه راهبری شوراهای اجتماعی محلات شهر مشهد مقدس را بر عهده دارد .

      
    

    
   اعضای شورا راهبردی شوراهای اجتماعی محلات مشهد:
   دکتر هادی بختیاری :معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد
   رمضانعلی فیضی: نائب رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد
   حمیدرضا موحدی زاده: عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد
   رضا دانای سیج : معاون اجتماعی ومشارکتهای سازمان اجتماعی فرهنگی
   سید امیر مرتضوی: معاون پیشگیری از جرم دادگستری خراسان رضوی
   سید مجتبی منتظری : رئیس اداره شوراهای اجتماعی محلات مشهد

   آئین نامه شوراهای اجتماعی محلات مشهد:

   مقدمه :

    تعاون یکی از اصول اخلاقی مهم است که در قرآن با صیغه امر به آن اشاره‌شده و همین امر نشانگر اهمیت و ارزشمندی آن است. خداوند در سوره مائده آیه 2 می‌فرماید:

   «و (همواره) درراه نیکی و پرهیزگاری باهم تعاون کنید؛ و (هرگز) درراه گناه و تعدی همکاری ننمایید.»
    در این آیه هم جنبه مثبت همیاری و تعاون و هم جنبه منفی آن بیان‌شده است و اشاره به این دارد که تعاون و همکاری باید هم در دعوت به نیکی‌ها و هم در مبارزه با بدی‌ها انجام گیرد.
    
    روایاتی با عناوین مختلفی مسلمانان را به یاری یکدیگر فراخوانده و در بعضی از امور، آن را واجب و ضروری دانسته است.
   حضرت امام علی (ع) دراین‌باره می‌فرماید: «بر شماست که یکدیگر را نصیحت‌کنید و نیکو همکاری نمایید. درست است که هیچ‌کس نمی‌تواند حق اطاعت خداوندی را چنان‌که باید بگذارد. لکن باید به‌قدر توان، حقوق الهی را رعایت کند که یکی از واجبات الهی، یکدیگر را به‌اندازه توان نصیحت کردن و برپاداشتن حق و یاری‌دادن به یکدیگر است.»
    
   ائمه معصومین (ع) در کارهای نیک اجتماعی و دسته‌جمعی نیز شرکت فعال داشتند و به آن اهمیت می‌دادند. ایشان علاوه بر رهبری و کارهایی از قبیل زراعت، تجارت، دامداری و غیره، مردم را در کارهای گروهی نیز یاری می‌دادند. به‌عنوان‌مثال: امام سجاد (ع) به‌طور ناشناس در کاروان‌ها شرکت می‌کرد و نیازمندی‌های کاروانیان را برآورده می‌ساخت.
    پرداختن به امور فرهنگی و پاسخگویی به عطش معنوی جامعه نیز همکاری معصومین (ع) را طلب می‌کرد و چنین کاری جز از عهده برگزیدگان الهی بر‌نمی‌آمد. ایشان با تمام وجودشان فقر فرهنگی و معنوی و بسیاری از مشکلات اجتماعی مردم را درک کرده و با ایثار و ازجان‌گذشتگی در رفع آن می‌کوشیدند و به مردم، مدد می‌رساندند.
    
   خداوند متعال در قرآن کریم شورا را مبنای سلوک و رفتار متقابل مردم دانسته و آن را یکی از خصائص برجسته مؤمنان و در ردیف اطاعت از امر خدا و برپاداشتن نماز قرار داده است تا بدین ترتیب راه خیره‌سری، خودمحوری و استبداد بر روی افراد بسته شود. حتی پیامبر اکرم (ص) علیرغم داشتن مراتب مطلق عقل و اندیشه و متکی بودن به وحی الهی موظف به مشورت با مردم زمان خود گردیده است.
   با استناد به روایات و تکیه‌بر یافته‌های تجربی و عقلانی بشری می‌توان به‌صراحت اعلام نمود در امر مشورت چه در حوزه‌های فردی و حوزه‌های اجتماعی و چه در عرصه‌های حکومتی و مدیریتی آثار و فواید بسیار مترتب بوده و حکمت‌های فراوانی در آن نهفته است. شخصیت دادن و تکریم افراد، آزمایش مردم و شناسایی نخبگان، انتخاب بهترین راه برنامه و تصمیم، ایمنی از خطا و پشیمانی هلاکت و سقوط، بهره‌مندی از حمایت و پشتیبانی مردم در اداره شهر، مشاوره برای جلوگیری از انتقادهای بیجا، جلوگیری از عمل زدگی مدیران، برای نیل به حیات طیبه و زندگی واقعی، برای ورزیدگی نیروی فکر و اندیشه وبه ‌منظور توسعه فرهنگ مشارکتی و تقویت احساس مسئولیت همگانی، رهایی از تحیر و سرگردانی در تصمیم‌گیری‌ها از آثار و فواید مشورت با مردم و گروه های مردمی و صاحب نظران است.
    
   از دیدگاه صاحب‌نظران مدیریت شهری، مشارکت مردم دادن در شهر فقط به پرداخت هزینه‌های مدیریت شهری منحصر نمی‌شود بلکه مناسب است مردم در فرایند تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی که به‌نوعی به‌طور مستقیم در کیفیت زندگی آن‌ها تاثیرگذاراست، سهیم و شریک باشند. اولین گام برای فراهم شدن زمینه های تعاون و همکاری، نگاه محله‌ای‌ست که امروزه در اداره شهرها با رویکرد مدیریت محله محور به منظور تقویت روابط و مناسبات اجتماعی بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد. تقویت محله می تواند به ساکنان آن، در دسترسی آسان‌تر به خدمات شهری، توزیع عادلانه امکانات و‌ فرصت ها، جلب مشارکت مردم در تعیین اولویت ها و نیازسنجی های محلی و ارتقاء جایگاه فرهنگی و اجتماعی محله کمک شایان توجهی نماید و به همین منظور نیزمحله محوری در نظام برنامه ریزی و اجرا روز به روز مهم تر می‌شود.
    
   مشارکت مردم در اداره امور کلان شهرها به ویژه کلان​شهر مشهد آنچنان دارای اهمیت و اولویت است که در چند سال گذشته مدیریت شهری را برآن داشت تا با برنامه‌ریزی به منظور برقراری تعامل دو سویه بین شهروندان مدیریت شهری، هم افزایی بین سازمان های و مدیریت خدمات دهنده به مردم در مقیاس محله؛ پایه‌ نهاد مردمی با نام «شوراهای اجتماعی محله» را بنیان گذارد. به عنوان نمونه در سند چشم انداز نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگی واجتماعی به تربیت مردمی فعال، مسوولیت پذیر، ایثارگر، مومن، رضایت مند، برخوردار از وجدان کاری، انضباط، روحیه تعاون و سازگاری اجتماعی، متعهد به انقلاب و نظام اسلامی و شکوفایی ایران و مفتخر به ایرانی بودن تاکید شده است. تشکیل شورای اجتماعی محله در قالب نظام شورایی که مورد تاکید دین مبین اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می​باشد، بارویکرد محله محور و در راستای افزایش همکاری، تعاون و همدلی اجتماعی می تواند پاسخی به نیاز مدیریت شهری در اداره ی مناسب تر امور شهر باشد.
    
   هم چنین شوراهای اجتماعی محلات مشهد پس از بازنگری در آیین نامه های گذشته در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای محترم اسلامی (3/10/93+1/ف/437) شهر تصویب شد.
    
    
    
     2. اهداف
      
    

    2-1 - تقویت فعالیت های جمعی مبتنی بر آموزه های دینی

    2-2- تلاش در جهت نهادینه سازی حقوق و تکالیف مردم

    2-3- جلب و افزایش مشارکت مردم در فرایند تصمیم سازی، اجرا و نظارت در راستای پیشگیری

    2-4- کاهش، کنترل، اصلاح و حل مشکلات مردم در مقیاس محله

    2-5- تقویت کارکرد و نقش مساجد در مدیریت فرهنگی و اجتماعی و محله

    2-6- ایجاد هم افزایی و هم سویی در تشکل ها و سازمان های اجرایی در مقیاس محله

    2-7- ارتقاء همبستگی محلی و سرمایه اجتماعی

    2-8- تقویت هویت محلات مشهد در راستای افزایش تعلق شهری

    2-9- نهادینه سازی نظارت های همگانی

    
    
     2.1 . اهداف میان مدت (سال 94)
      
    

      
           2-1-1- اهداف میان مدت (یک ساله) به پیشنهاد دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات و تایید شورای راهبری ابتدای هر سال ابلاغ می شود.

           2-1-2- هر کدام از شوراها بر اساس اهداف کلی شوراها یک هدف موضوعی را برای یک سال و بر اساس مسائل و اولویت های محله انتخاب می نمایند.

    
    
     3. هدف
      
    

   مشخص کردن فرآیند شکل گیری و اداره شوراهای اجتماعی محله به منظور تقویت تعاون و مشارکت اجتماعی در محلات شهر مشهد

    
    
    4. دامنه کاربرد
      
    

   دامنه ی کاربرد این آیین نامه معاونت های شهرداری، مدیریت های حوزه معاونت، سازمان فرهنگی وتفریحی، شهرداری های مناطق سیزده گانه شهر مشهد و حوزه شهردار و موسسه فرهنگی شهرآرا (شهرآرا محله) می باشد.

    
    
    5. مسئولیت ها
      
    
   • دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات مشهد: ناظر عالی
   • حوزه اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه: ناظر منطقه ای
   • کارشناس بهبود کیفیت، مسئول به روز رسانی این دستورالعمل می باشد.

    
    
    6. تعاریف و اصطلاحات
      
    


   6-1- شورای راهبری: شورایی است که برای یک دوره معین از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل و مسوولیت سیاستگذاری های کلی شوراها را به عهده دارد.

   6-2- شورای اجتماعی محله:
   شورایی است با ماهیت مشورتی و نظارتی که با عضویت حداقل 9 نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان رابط اقشار و صنوف مختلف تشکیل واعضای آن در چهارچوب قوانین مدون و در زمان معین به صورت افتخاری و داوطلبانه فعالیت می نمایند.

   6-3 - محله: کوچکترین واحد جغرافیایی در تقسیم بندی شهری است و از تجمع و به هم پیوستگی، معاشرت نزدیک، روابط محکم همسایگی و اتحاد غیر رسمی میان گروهی از مردم به وجود می آید.

   6-4- ناظر شورا: بر اساس مصوبه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر امام جماعت عضو شورا به عنوان ناظر بر عملکرد شورا معرفی می گردد.

   6-5- دبیرخانه شوراهای اجتماعی منطقه: به منظور هماهنگی، انتظام و انسجام بخشی، بهبود عملکرد و کیفیت بخشی به تصمیمات، مصوبات و جلسات شوراها در هر منطقه دبیرخانه شوراهای اجتماعی منطقه به ریاست اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه تشکیل، دبیر آن تعیین و به دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات مشهد معرفی گردد.

   6-6- تشکل مردمی محلی: به یکی از تشکل های مردمی محلی مانند، هیات مذهبی، سازمان های مردم نهاد، گروه های علمی، گروه های ورزشی، گروه های محیط زیست و ...گفته می شود که دارای شناسنامه فعالیت است و از مراجع ذی صلاح مجوز فعالیت در محله را دارد.

   6-7- خیریه محله: دفتر خیریه محله باید در محدوده محله یا منطقه مستقر باشد و مجوز قانونی فعالیت با شماره ثبت رسمی از مراجع ذی صلاح را داشته باشد.

   6-8- مجتمع مسکونی: به مجموعه ی واحدهای مسکونی که دارای هیات مدیره و مدیر مجتمع هستند؛ اطلاق می گردد.

   6-9- پیشکسوت محله: به فردی که در یک رشته یا موضوع خاص از تجربه، دانایی، پختگی، متانت برخوردار است و می تواند راهنمای نسل جوان باشد؛ اطلاق می گردد. مثل پیشکسوت در امور قرآنی، ورزشی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، خیرین، پیشقدم در گره گشایی امور مردم و ...که امین مردم محله نیز باشد.

   6-10- فرهیخته محله: در یکی از رشته ها یا تخصص های حوزوی یا دانشگاهی صاحب مدرک معتبر مولف، مخترع، مبتکر، متفکر و... باشد.

   6-11- رئیس شورا: رئیس ناحیه شهرداری رئیس شورای اجتماعی محله است.

   6-12- دبیر شورا: کارشناس فرهنگی و اجتماعی ناحیه دبیر شورای اجتماعی محله است.

   6-13 – کارگروه: متشکل از حداقل 5 نفر افراد متخصص (در صورت تخصصی بودن موضوع کارگروه) یا عامه مردم محله که دارای تجربه و سکونت در محله می باشند؛ طور افتخاری وداوطلبانه درچهار چوب وظایف تعیین شده علاقه مندی خود را به دبیرکارگروه یا دبیر شورای اجتماعی محله اعلام و در جلسات کارگروه ها شرکت می نمایند.
    
    
    
    7. ساختار
      
    

   7-1- شورای راهبری:
   2 نفر از اعضای کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای شهر (به انتخاب کمیسیون)، معاون فرهنگی واجتماعی شهردار مشهد، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خراسان رضوی، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، نماینده تام الاختیار سازمان بسیج مستضعفین،2 نفر صاحب نظر (1 نفردانشگاهی و 1 نفر حوزوی)، دبیر شوراهای اجتماعی محلات مشهد اعضای شورای راهبری می باشند.


   7-2- اعضای شورای اجتماعی محله:
   1- امام جماعت مسجد، 2- مدیر مدرسه، 3- خیریه محله، 4- مجتمع مسکونی، 5- تشکل مردمی، 6- بانوی خانه دار، 7- پیشکسوت، 8- کاسب محله، جوان محله، 9- رابط پایگاه بهداشت، 10 - رابط دادگستری، 11- رابط کلانتری، 12- رابط پایگاه بسیج، 13- خبرنگار محله 14- رئیس ناحیه شهرداری و 15- دبیر شورا می باشند و ساختار شورا بر اساس مقتضیات از بین اعضا تعیین می گردد.

    

    
    
     8. مسئولیت، شرایط اختصاصی و شیوه انتخاب اعضا
      
    

   مسوولیت

   شرایط اختصاصی

   شیوه انتخاب

   8-1- امام جماعت مسجد، مدیر مدرسه، خیریه محله، مجتمع مسکونی، تشکل مردمی
   1 حداقل سن 24 سال
   2 متأهل
   3 مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
   4 سابقه یکسال سکونت در محله

   1 اطلاع رسانی به مراکز دینی، آموزشی و مسکونی وفرهنگی و مساجد محله
   2 ثبت نام از علاقمندان برای عضویت
   3 برگزاری جلسه با حضور امامان جماعت، مدیران مدارس، نمایندگان مجتمع ها و تشکل های مردمی و رای گیری برای داوطلبین عضویت با احراز اکثریت آرا
    8-2- بانوی خانه دار، پیشکسوت وکاسب محله 1 - حداقل سن 24 سال
   2 - متاهل
   3 - مدرک تحصیلی حداقل سیکل
   4 - سکونت حداقل یک سال در محله
   5 - اشتغال نداشتن در کارهای اداری بخش دولتی، خصوصی وعمومی برای بانوی خانه دار
   6 - در شرایط یکسان اولویت با مدارک تحصیلی و سابقه سکونت بالاتر در محله است.
   7- کاسب محله باید محدوه کسب وی نیز در محله باشد.
   1- اطلاع رسانی در مراکز دینی، فرهنگی، اداری و ...
   2 - ثبت نام از علاقمندان به عضویت
   3 - بررسی احراز صلاحیت 3 نفر توسط دبیر شورا و معرفی به شورا
   4 - انتخاب توسط شورا بر اساس رای اکثریت
    8-3- جوان محله 1 - حداقل سن 18 سال و حداکثر 30 سال
   2- مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
   3 - سکونت حداقل یک سال در محله
   1 اطلاع رسانی در مراکز دینی، فرهنگی، اداری و ...
   2 ثبت نام از علاقمندان به عضویت
   3 بررسی احراز صلاحیت 3 نفر توسط دبیر شورا و معرفی به شورا
   4 انتخاب توسط شورا بر اساس رای اکثریت
    8-4- فرهیخته محله 1 حداقل سن 24 سال
   2 متاهل
   3 مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی
   4 سابقه یکسال سکونت در محله
   5 در شرایط یکسان اولویت با مدارک تحصیلی و سابقه سکونت بالاتر در محله است.
   1 اطلاع رسانی در مراکز دینی، علمی، دانشگاهی و حوزوی و ...
   2 ثبت نام از علاقمندان به عضویت
   3 بررسی احراز صلاحیت 3 نفر توسط دبیر و معرفی به شورا
   4 انتخاب توسط شورا بر اساس رای اکثریت
    8-5- خبرنگار محله 1 حداقل سن 18 سال و حداکثر 45 سال
   2 مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
   3 سکونت حداقل یک سال در محله یا منطقه
   4- علاقمند به فعالیت رسانه ای
   5- در شرایط مساوی اولویت با کسانی است که در مراکز معتبر دوره های حضوری یا غیر حضوری خبرنگاری را آموزش دیده اند.
   1 - اطلاع رسانی در مراکز دینی، فرهنگی، علمی و ...
   2 - ثبت نام از علاقمندان به عضویت
   3 - بررسی احراز صلاحیت 3 نفر توسط دبیر شورا، مسوول شهرآرا محله منطقه (احراز تخصصی)
   4 - انتخاب توسط شورا بر اساس رای اکثریت
   8-6- رابط پایگاه بهداشت، رابط دادگستری، رابط کلانتری/رابط پایگاه بسیج رابطین پایگاه بسیج / بهداشت، دادگستری و کلانتری از سوی نهادهای مربوطه به شورای اجتماعی محله با اولویت سکونت در محله و منطقه معرفی می شوند.

   *رابط پایگاه بسیبج فرمانده پایگاه بسیج محله می باشد.
    8-7– رئیس و دبیر شورا  رئیس شورا؛ رئیس ناحیه شهرداری و دبیر شورا، کارشناس فرهنگی و اجتماعی ناحیه است.

    

    
    
    9. عضویت
      
    


   1- 9 شرایط عمومی عضویت:

   9-1-1 تابعیت جمهوری اسلامی ایران
   9-1-2 تعهد و وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت فقیه
   9-1-3 حسن شهرت و وجاهت اجتماعی و اخلاقی در محله
   9-1-4 آشنایی با فرصت ها، ظرفیت ها و مشکلات محله
   9-1-5 نداشتن سابقه محکومیت کیفری موثر به تایید مراجع ذی صلاح
   9-1-6 نداشتن سابقه سلب عضویت از شورای اجتماعی محله

   9-2 مدارک عضویت:

   9-2-1 کپی کارت ملی
   9-2-2 کپی تمام صفحات شناسنامه
   9-2-3 کپی آخرین مدرک تحصیلی
   9-2-4 دو قطعه عکس رنگی 3*4 (عکس جدید + یک سال گذشته)
   9-2-5 تکمیل فرم اطلاعات و مشخصات

   9-3 احراز صلاحیت: صلاحیت عمومی اعضا از طریق مراجع ذیصلاح قانونی احراز می شود و مسوولیت آن به عهده دبیرخانه منطقه است.

   9-4 عضویت اعضای شورای اجتماعی محله در جلسات شوراها با صدور شماره شناسه از طرف دبیرخانه مرکز رسمیت می یابد و تا قبل از دریافت شناسه به عنوان مهمان در جلسات شرکت می نمایند.

   9-5 اعضای شوراهای اجتماعی محله نباید نسبت یا وابستگی فامیلی درجه یک با هم داشته باشند.

   9-6 برای هر یک اعضا کارت عضویت از طرف دبیرخانه مرکز و حکم انتصاب با امضای شهردار منطقه به مدت 2 سال صادر می شود.

   9-7 موضع گیری سیاسی له یا علیه جریان ها، احزاب سیاسی به عنوان رسمی شورای اجتماعی محله موجب لغو عضویت می شود.

   9-8 هریک از اعضا که التزامی به رعایت شرایط و تعهدات آیین نامه نداشته باشند و در عمل به منشور اخلاقی یا وظایف محول شده کوتاهی نمایند؛ رئیس شورا موظف است در اولین جلسه مستندات را ارائه و در خصوص ادامه عضویت فرد مذکور در اولین جلسه ی شورا رای گیری نمایند.

   9-9 عزل، استعفا یا انصراف هر کدام از اعضای شورا می بایست به اطلاع دبیرخانه مرکز برسد.

   9-10 چنانچه هریک از اعضای شورا سه نوبت متوالی یا 4 جلسه طی سال درجلسات شورا غیبت نماید، به خودی خود مستعفی شناخته می گردد. دراین صورت دبیر شورا موظف است عضو جایگزین را بر اساس ضوابط مندرج در آیین نامه مشخص و در اولین جلسه شورا معرفی نماید.

   9-11 عضویت در شورای اجتماعی محله به مدت 2 سال و برای سه دوره متوالی در صورت دارا بودن شرایط قابل تمدید است.

    
    
    10. جلسات
      
    
   10-1 تعداد جلسات شورای اجتماعی محله حداقل هر ماه یک جلسه می باشد. تشکیل جلسات فوق العاده یا افزایش جلسات بیشتر از یک ماه باید به تصویب اکثریت اعضا برسد.

   10-2 جلسات شورای اجتماعی محله با حضور حداقل 9 نفر از اعضا رسمیت می یابد.

   10-3 مکان برگزاری جلسات شورای اجتماعی محله با پیشنهاد اعضا تعیین می گردد.


    
    
    11. مصوبات
      
    
   1- 11 مصوبات شورای اجتماعی محلات پس از بررسی و تطبیق آن با سایر ضوابط و قوانین لازم و تایید دبیرخانه مرکزی اجرایی می شود و هیچ یک از مسئولین امر نمی تواند نسبت به حذف، افزایش یا کاهش مصوبات آن اقدام نماید، مگر با استعلام ازدبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات.

   2- 11 گستره ی جغرافیایی تصمیمات، پیشنهادها و مصوبات شورا در مقیاس محله می باشد.

    
    
    
    12. شرح وظایف
      
    


   12-1- شورای راهبری

   12-1-1- بررسی و تصویب سیاست های کلی

   12-1-2- بررسی و تصویب طرح ها، آئین نامه ها و دستورالعمل های شوراها

   12-1-3- بررسی و تصویب طرح های آموزشی، توسعه و بهبود روش ها، توانمندسازی شوراها

   12-1-4- تعیین و تصویب اولویت های پژوهشی مرتبط با شوراها

   12-1-5- بررسی و تصویب سایر موضوعات پیشنهادی رئیس شورا

   2-12- وظایف شورای اجتماعی محله

   12-2-1- تدوین سند سالانه محله

   12-2-2- شناسایی و اولویت بندی مشکلات، معضلات و مسائل محله و انتقال آن به سازمان های دولتی، عمومی و مردمی

   12-2-3- شناسایی و به کارگیری ظرفیت هاو فرصت های انسانی و کالبدی محله در جهت بهبود زندگی در محله و ارایه طرح و پیشنهادهای خلاقانه با

   موضوع تحول در زندگی شهری

   12-2-4- مشارکت در تدوین آیین نامه ها و شیوه نامه های داخلی شورا

   12-2-5- تصویب درخواست خدمات فرهنگی، ورزشی، اجتماعی، هنری، عمرانی کلیه نهادهای خدماتی محله از شهرداری

   12-2-6- ارتباط موثر بین نهادهای محله به منظور افزایش مشارکت آنان در اجرای مصوبات شورا

   12-2-7- تصویب و تشکیل کارگروه های تخصصی با مسولیت اعضای شورا

   12-2-8- تصویب تغییر یا اصلاح نامگذاری معابر و اماکن محلی در صورت درخواست مردمی یا نهادهای متولی

   12-2-9- ارایه پیشنهاد متناسب با اهداف عملیاتی مصوب

   12-2-10- همکاری با کمیته های منطقه ای ونظارتی شورای محترم اسلامی شهر مشهد

   تبصره 1: کلیه وظایف مربوطه فوق‌الذکر اعم از ارائه طرح ها و همکاری هایی که نیاز به تعامل با سایر دستگاههای اجرایی دارد باید از طریق هماهنگی با دبیرخانه منطقه یا با امضای رئیس شورا با مسوولین منطقه ای نهاد مذکور در (سربرگ و مهر شورا) انجام شود.

   12-3- وظایف دبیرخانه منطقه:

   12-3-1- نظارت بر حسن اجرای آئین نامه ها، ضوابط مالی، دستورالعمل ها و ...ابلاغی دبیرخانه مرکز

   12-3-2- ارسال گزارش های ادواری مورد نیاز دبیرخانه مرکز

   12-3-3-ارسال صورتجلسات شوراهای اجتماعی منطقه به دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات

   12-3-4- برنامه ریزی و اجرای برگزاری دوره های آموزش، توانمند سازی و حمایت های معنوی و مادی از اعضا شوراهای اجتماعی محلات منطقه برابر با ضوابط و آیین نامه های ابلاغی

   12-3-5- برنامه ریزی و اقدامات مناسب در جهت تسهیل اجرای مصوبات

   12-3-6- تعیین دبیر شوراهای اجتماعی محلات منطقه

   12-3-7- نظارت بر تدوین سند یکساله محلات

   12-3-8- برگزاری نشست ها و برنامه های فرهنگی، آموزشی ویژه اعضا

   12-3-9- اطلاع رسانی عملکرد شوراها در منطقه محله

   12-3-10- ارسال صورتجلسات کارگروه ها به دبیرخانه مرکز

   12-3-11- تشکیل بانک اطلاعات، مشخصات و پروندهای پرسنلی اعضا در منطقه

   12-3-12- نظارت بر تشکیل کارگروه های تخصصی

   12-3-13- تشکیل بانک مصوبات و جلسات

   12-3-14- اطلاع رسانی جلسات شوراهای اجتماعی منطقه یک روز قبل به دبیرخانه شوراها

   12-3-15- اخذ تایید صلاحیت های عمومی اعضای حقیقی شوراهای منطقه از مراجع ذیصلاح

   12-3-16- پیگیری دریافت شماره شناسایی عضویت برای کلیه اعضای شورای اجتماعی محله

   12-4- وظایف ناظر شورا

   12-4-1- نظارت بر مصوبات و عملکرد شورای اجتماعی محله

   12-4-2- تدوین گزارش های نظارتی حسب درخواست مراجع ذیصلاح

   12-4-3- حضور در کمیته رفع اختلافات احتمالی بین شورای اجتماعی محله

   12-5- وظایف رئیس شورا

   12-5-1- مسئولیت مستقیم کلیه امور مربوط به شورا

   12-5-2- مدیریت جلسه، برگزاری منظم و اثر بخش جلسات

   12-5-3- شناسایی ظرفیت ها و توانمندی های ناحیه و به کارگیری آن در راستای کیفیت بخشی به جلسات و مصوبات شوراها

   12-5-4- ارائه ی اطلاعات، آمارها، گزارش های بخش های خدمات رسانی ناحیه به اعضای شورا

   12-5-5- انجام مکاتبات لازم در خصوص ارایه طرح ها یا همکاری سایر دستگاه ها یا نهادهای اجرایی در محله در راستای وظایف شورا

   12-6- وظایف دبیر شورا

   12-6-1- تنظیم صورتجلسات شورا

   12-6-2- حضور وغیاب اعضای شورا و ثبت آن در صورت جلسات

   12-6-3- هماهنگی و اطلاع رسانی دقیق به اعضای شورا

   12-6-4- مستندسازی صورتجلسات و مصوبات شوراها در ناحیه

   12-6-5- برگزاری جلسات انتخاب اعضای شورای اجتماعی محله

   12-6-6- ارائه گزارش اجرای مصوبات شوراها در جلسات

   12-6-7- برگزاری انتخابات ویژه اعضای انتخابی از گروه ها و تشکل های محلی

   12-7- وظایف دبیرو اعضای کارگروه:

   12-7-1- برگزاری و شرکت منظم در جلسات کارگروه

   12-7-2- ارایه راهکاری های پیشنهادی در جهت موضوعات تعیین شده به شورای اجتماعی محله
    

    
    
    13. اعتبارات
      
    


   13-1- اعتبار شورا قبل از تایید در سامانه ی برنامه و بودجه مصوبات قابل اجرا نمی باشد.

   13-2- اعتبارات شوراها در سر فصل ها و رویکردهای معین و مشخص که در سامانه سیبنا و سالانه اعلام می گردد، هزینه می شود.

   13-3- هزینه های اخذ مدارک سوپیشنه اعضای حقیقی از محل اعتبارات شورای اجتماعی محله پرداخت می شود.

   13-4- اعضای شورا نباید پیمان کار اجرایی طرح ها و پیشنهادهای مصوب شورای اجتماعی محله باشند. در برون سپاری اجرای مصوبات اولویت با تشکل های فرهنگی و سازمان های مردم نهاد محله است.

   13-5- اعتبارات شورای اجتماعی محله در برنامه های موازی که مشابه آن در معاونت فرهنگی و اجتماعی، سازمان ها و فرهنگسراها وسایر نهادهای فرهنگی محله اجرا می شود، هزینه نمی شود.

   13-6- اعتبار شورای اجتماعی محله صرفا برای فعال شدن ظرفیت ها و فرصت های مردمی در راستای مشارکت اجتماعی در محله است و در قالب مساعدت برای اجرای طرح ها وبرنامه های سایر نهادهای محله هزینه نمی شود.

   13-7- اعتبارات شورا در قالب اعانه به نهادهای اجتماعی مانند خیریه ها، هدیه، خرید تجهیزات، تعمیرات یا بهبود اماکن فرهنگی و اجتماعی یا سایر نهادها و ...هزینه نمی شود.

   13-8- اعتیارات شورا برای بسته های موسوم به بسته های فرهنگی، چاپ یا اقلام تبلبغاتی (پوشه، تقویم، خودکار)، با آرم شورا، بسته های پذیرایی غیر متعارف، حق الزحمه، حق الجلسه یا هزینه ی نیروی اجرایی برای اجرای طرح هایی که مشارکتی است؛ تخصیص نمی یابد.
    

    
    
    14. مرجع حل اختلافات
      
    


   درصورت اختلاف بین اعضای شورا، موضوع در کمیته ای با حضور نماینده دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات،رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه و ناظر شورای اجتماعی محله بررسی و تصمیم گیری می شود.

    

    
      
    15. مدارک ذیربط
      
     ابلاغ کمیسیون فرهنگی، اجتماعی وزیارت شورای اسلامی شهر  
    
    16. توزیع
      
     معاونت فرهنگی و اجتماعی، سازمان فرهنگی و تفریحی، مدیریت های ستادی معاونت، روزنامه شهرآرا، مناطق 13 گانه شهرداری مشهد  
    
   آشنایی با دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات مشهد مقدس
      
      

   دبیر خانه شوراهای اجتماعی محلات مشهد در سال 90 و همزمان با تشکل شوراهای اجتماعی محلات به منظور سیاست گذاری ، تشکیل ، هدایت و راهبری شوراها در معاونت فرهنگی واجتماعی شهرداری مشهد تشکیل گردید.

   مهم ترین ماموریت های دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات:

   1- سیاست گذاری و تعین اهداف کلان وراهبردی

   2- نظارت ، ارزیابی و ارزشیابی عملکرد و مصوبات شوراها

   3- مستند سازی و اطلاع رسانی

   4- آموزش و توانمندسازی اعضای شوراها    

    
        

       تعداد بازدید :2375
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 510,724
  تعداد بازدید امروز : 205
  تعداد بازدید دیروز : 798
  آخرین به روزرسانی : 1397/04/28 14:57
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :

  مشهد- میدان شهدا - ساختمان تالار شهر - طبقه منفی 1 - دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات

  تلفن :05131291320-3
  فاکس :
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد می باشد.