• پنج شنبه،23 آبان 1398
 • ورود
 
   
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 138
   کد: 157785
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۶/۰۷
   مشاور امور بانوان شهردار مشهد:

   ظرفیت‌های درونی محلات درمان بسیاری از مشکلات هستند

   مشاور امور بانوان شهردار مشهد گفت: شوراهای اجتماعی محلات باید توجه ویژه‌ای به شناسایی ظرفیت‌های محله‌ها داشته باشند و اگر این کار صورت گیرد هر محله می‌تواند بسیاری مشکلاتش را با ظرفیت‌های درونی خود حل کند.
   ظرفیت‌های درونی محلات درمان بسیاری از مشکلات هستند
   زری جراح در نشست هم‌اندیشی با بانوان عضو شوراهای اجتماعی منطقه 9 که در اداره ناحیه سه این منطقه برگزار شد، افزود: شناسایی این ظرفیت‌ها به تعامل و ارتباط مستقیم بیشتر با ساکنین ‌محله‌ها وابسته است که این تعامل با هم‌محله‌ای‌ها ریشه در سنت ما ایرانی‌ها دارد، پس نباید اجازه دهیم این سنت‌ها فراموش شوند.
    
   در بحث آموزش موازی کاری می‌شود
    
   جراح در خصوص آموزش مهارت‌های زندگی به زنان اظهار کرد: بحث آموزش یک امر تخصصی است که متولی خاص خود را دارد، اما متاسفانه برخی نهادها که ارتباطی با آن ندارند وارد این مقوله شده و موازی کاری می‌کنند. باید فعالیت در این حوزه برنامه‌ریزی شده، هدف‌مند و تخصصی باشد تا هدر رفت بودجه نداشته باشیم.
    
   وی ادامه داد: از موارد مهمی که زنان باید در آن حوزه آموزش ببینند و فعالیت کنند بحث تربیت فرزند است. مادران باید نسل بعد را افرادی مسئولیت‌پذیر تربیت کنند که مهارت‌های زندگی شهری را در خانواده آموخته‌اند. البته کودکان باید آموزش‌های اجتماعی دیگری نیز ببینند تا در مقابل خطراتی که آن‌ها را تهدید می‌کند اگاهی داشته‌ باشند.
    
   جراح افزود: این خطرات مختص به کشور ما نیست و در همه نقاط دنیا دیده می‌شود که چاره آن نیاز آموزش و آگاه‌سازی است، باید توجه داشته‌ باشیم که کتمان و پوشاندن این معضلات عواقب بسیار خطرناکی دارد.
    
   مردم نشاط اجتماعی را اولویت قرار نمی‌دهند
    
   مشاور امور بانوان شهردار مشهد با اشاره به مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم تصریح کرد: مردم در این شرایط نشاط اجتماعی را اولویت خود قرار نمی‌دهند اما باید توجه کرد که غفلت از این موضوع تاثیر منفی روی تربیت و آینده فرزندان ما دارد. خوشبختانه مدیریت شهری جدید و فعالین اجتماعی در بحث فرهنگی بسیار موفق عمل کرده‌اند و با برگزاری برنامه‌ها و مراسم‌های شاد سعی در بازگرداندن نشاط به شهر دارند.
    
   وی افزود: زنان شوراهای اجتماعی محلات نیز نباید از برنامه‌ریزی برای نشاط و هدف‌مند کردن زندگی بانوان محلات غافل شوند. شما باید مطالبه‌گری کنید و پیگیر جدی اجرای برنامه‌های آموزشی مختلف برای زنان باشید. شما باید حداکثر تلاش خود را بکار گیرید تا فعالیت زنان از شکل سنتی خارج شود و به سمت مهارت‌های نوین حرکت کند.
    
   باید سواد رسانه‌ای را افزایش داد
    
   جراح ادامه داد: امروزه در دنیا سواد رسانه‌ای اولویت مهارت‌های افراد است و اگر ما بخواهیم این سواد را در زنان ایجاد کنیم باید مهارت‌های نوین چون کار با کامپیوتر را در همه ایجاد کنیم. این مباحث همت و اراده بانوان شهر را می‌طلبد که این در زنان شهر شاهنامه که مرام پهلوانی دارند نهادینه ‌است.
    
   وی تصریح کرد: یکی از راهکارهایی که برای کمک به زنان سرپرست خانواده و البته جامعه زنان وجود دارد، توانمندسازی آن‌ها در بعد اقتصادی است. ما زنانی را در شهر داریم که محصولات دست‌ساز آن‌ها نسبت به برندهای معتبر کیفیت بسیار بیشتری دارد و این یک ظرفیت مغفول مانده است.
    
   جراح ابراز کرد: اگر زنان جامعه توانمند و مستقل شوند، هنگام از دست دادن سرپرست خانواده دچار مشکلات بزرگ و بحران نمی‌شوند چرا که یاد گرفته‌اند همیشه نباید به دیگران تکیه کنند.باید زنان به این باور برسند که قدرتمند هستند، ظرفیت بالایی دارند و نباید خود، نشاط اجتماعی و استقلالشان را فراموش کنند.
    
   زنان را از زیر سقف‌ها بیرون بکشید
    
   مشاور شهردار در امور بانوان اظهار کرد: من از بانوان عضو شوراهای اجتماعی محلات خواهش می‌کنم همواره به دنبال مطالبه‌گری باشند و از یکدیگر حمایت کنند. شما باید زنان را از زیر سقف‌ها بیرون بکشید و با اتحاد و همکاری اتفاقات خوبی رقم بزنید.
    
   وی در پایان گفت: کار مدیران فقط برنامه‌ریزی است و تا مطالبه‌گری و آگاه‌سازی شما نباشد مدیران به دنبال حل مشکلات زنان نخواهند بود، خواهش می‌کنم لقب‌ها را یدک نکشید و به دنبال تاثیرگذاری باشید.
    
   هدف شوراهای اجتماعی محلات تعامل نزدیک با شهروندان است
    
    در ادامه این نشست، معاون اجتماعی و امور مشارکت‌های سازمان اجتماعی- فرهنگی شهرداری مشهد گفت: دلیل بنیان‌گذاری شوراهای اجتماعی محلات این بوده که شهرداری تعامل بیشتری با مردم داشته باشد و به طور مستقیم در جریان مشکلات مردم قرار بگیرد. در همین راستا سازمان اجتماعی – فرهنگی شهرداری یکی از راهبردهایی خود را تعامل با بانوان شوراهای اجتماعی که نماینده زنان محلات هستند قرار داده است.
    
   رضا دانایی افزود: در همین راستا در ماه‌های اخیر در بازدیدهایی که از مناطق حاشیه شهر داشتیم سعی بر این بود که به مشکلات و چالش‌های بانوان نگاه ویژه‌ای شود و برای توانمندسازی بانوان حداکثر همکاری صورت گیرد. البته شوراهای اجتماعی منطقه9 از فعال‌ترین شوراهای اجتماعی شهر هستند اما امیدواریم بانوان عضو این شوراها با فعالیت دوچندان خود زمینه تعامل بیشتر شهرداری با زنان را ایجاد کنند.
    
    
   تعداد بازدید: 138
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 1
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • اخبار مرتبط
  • گزارش تصویری مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 742,636
  تعداد بازدید امروز : 415
  تعداد بازدید دیروز : 927
  آخرین به روزرسانی : 1398/08/22 14:42
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :
  مشهد- میدان امام حسین (ع)- خواجه ربیع 7 - بوستان بهار - سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد - طبقه +1  - اداره شوراهای اجتماعی محلات
  تلفن :05131297336
  فاکس :
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد می باشد.