• پنج شنبه،23 آبان 1398
 • ورود
 
   
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 65
   کد: 157592
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۵/۲۹
   مشاور امور بانوان شهردار مشهد:

   بانوان شوراهای اجتماعی محلات باید نیازسنجی و مطالبه‌گری کنند

   مشاور امور بانوان شهردار مشهد گفت: من از بانوان شوراهای اجتماعی محلات می‌خواهم که با جدیت پیگیر حقوق خود باشند و پس از نیازسنجی دقیق و شناسایی ظرفیت‌های بانوان منطقه از شهرداری و دیگر سازمان‌ها مطالبه‌گری کنند.
   بانوان شوراهای اجتماعی محلات باید نیازسنجی و مطالبه‌گری کنند

   زری جراح در نخستین نشست هم‌اندیشی مشاور شهردار مشهد با بانوان شوراهای اجتماعی محلات منطقه سه، افزود: زنان ما باید طرز تفکر قدیمی را کنار بگذارند و بدانند وظیفه و مهارت‌های زنان فقط محدود به خیاطی و آشپزی نیست، اگر در محلات خرد جمعی و اندیشه ورزی را در دستور کار قرار دهید اتفاقات بزرگی رقم می‌خورد.

   اجازه ندهید برنامه‌های بدون بازده تکرار شوند

   جراح با بیان این که بانوان محلات باید با نیازسنجی و برنامه‌ریزی دقیق شوراهای اجتماعی محلات را تحت فشار بگذارند تا پیگیر رفع مشکلات آن‌ها باشد، اظهار کرد: نباید اجازه دهید برنامه‌های بدون بازده سابق تکرار شود و باید بجای آن‌ها برنامه‌های کاربردی که بر اساس نیازهای شما طرح شده جایگزین کنید. ما اعتقاد به توانمندسازی بانوان از این روش‌ها داریم و این کار نیاز به سرمایه‌ و ثروت زیاد ندارد و تنها اعتماد به نفس بانوان را طلب می‌کند.

   وی ادامه داد: یکی از کارهایی که باید توسط بانوان شورای اجتماعی محلات صورت گیرد شناسایی ظرفیت‌های زنان محلات، نواحی و مناطق است. شورای اجتماعی محله باید آمار دقیقی از افراد محله داشته باشند که این نیازمند تغییر نگاه است. محله را به شکل خانواده خود ببینید، همانگونه که توانایی‌های افراد خانواده را می‌شناسید باید به محله نیز احاطه پیدا کنید.

   نشاط و سلامت اصلی‌ترین دغدغه بانوان مشهدی است

   مشاور امور بانوان شهردار مشهد  تصریح کرد: شهرداری مشهد همواره پیگیر دغدغه‌های بانوان شاغل، خانه‌دار و زائر است. طبق نیازسنجی‌های انجام شده از بانوان مناطق مختلف مشهد از جمله منطقه سه، بحث نشاط و سلامت زنان یکی از اصلی‌ترین مسائل زنان است. در همین راستا تصمیم گرفته شد فضاهایی برای ورزش بانوان در نظر بگیریم تا بانوان در امنیت کامل به ورزش بپردازند.

   جراح ادامه داد: البته ما هیچگاه موافق تفکیک جنسیتی در مراکز عمومی نبودیم اما شرایط جامعه اینگونه اقتضا می‌کنند که بانوان محیط‌های مخصوص به خود را نیز در کنار مکان‌های عمومی داشته باشند. یکی از مکان‌هایی که به فعالیت بانوان اختصاص داده شد بوستان بزرگ بهار بود اما بخاطر نبود امکانات و پوشیده نبودن مکان که مقصر آن شهرداری است، بانوان ناچار به ورزش در شرایط مکان‌های عمومی هستند که البته اقداماتی در جهت رفع این مشکل نیز صورت گرفته و بزودی مرتفع خواهد شد.

   وی افزود: من از بانوان شورای اجتماعی محلات به ویژه بانوان منطقه سه که با جدیت پیگیر حقوق خود باشند و پس از نیازسنجی دقیق و شناسایی ظرفیت‌های بانوان منطقه از شهرداری و دیگر سازمان‌ها مطالبه‌گری کنند.

   زنان باید به قدرت خود باور داشته باشند

   مشاور امور بانوان شهردار مشهد با تاکید بر این که اگر زنان جامعه ما دغدغه‌مند باشند به طور قطع می‌توانند هر مشکلی را از میان بردارند، اظهار کرد: من از شما خواستارم نگاه ویژه‌ای به محیط اطراف خود داشته باشید. زنان باید به این باور برسند که قدرت بسیار بالایی دارند و نقش اصلی را در کانون خانواده و حتی جامعه بر عهده دارند.

   جراح با تاکید بر اهمیت حمایت از زنان سرپرست خانوار گفت: اگر پدری از بین خانواده برود مادر اگر چه خیلی سخت اما می‌تواند جای خالی او را پرکند اما اگر مادر خانواده از بین برود، جای او را پدر نمی‌تواند پر کند و خانواده تلاشی خواهد شد. از همین رو باید نگاه ویژه‌ای نیز به شیرزنان سرپرست خانوار داشت تا بتوانند بار سنگین پدر بودن را به دوش بکشند.

   مشاور امور بانوان شهردار مشهد گفت: متاسفانه برخی از شوراهای اجتماعی محلات فقط یک نام با خود یدک می‌کشند و تلاشی صحیحی برای حل مشکلات ندارند. وقتی به مشکلات برخی محله‌ها نگاه می‌کنیم که مدت‌ها است منتظر مانده‌اند تا سازمان‌ها برای حل آن اقدام کنند متوجه می‌شویم بسیاری از آن‌ها می‌توانستند با یک همکاری محلی و مشارکت مردمی ساده حل شود. بانوان ما نیز اگر منتظر سازمان‌ها نباشند بسیاری از مشکلات را خودشان با مشارکت حل می‌کنند.

   زنان از نیمه دیگر جامعه انتظار حل مشکلاتشان را نداشته باشند

   وی در پایان ابراز کرد: زنان اگر حامی هم نباشند و به حل مشکلات خود فکر نکنند، نمی‌توانند از نیمه دیگر جامعه انتظار حل این مشکلات را داشته باشند. باید به این باور رسید که سازمان‌ها نیازمند کمک مردم هستند نه مردم محتاج آن‌ها. قطعا بانوان جامعه ما می‌توانند به این مهم دست یابند اگر پشتکار، همت و اعتماد به نفس کافی را داشته باشند.

   49 درصد شوراهای اجتماعی محلات را بانوان تشکیل می‌دهند

   در ادامه این نشست رئیس اداره شوراهای اجتماعی محلات مشهد گفت: در حال حاضر 49 درصد اعضای شوراهای اجتماعی محلات مشهد را بانوان تشکیل داده که در سمت‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند. امیدوارم جلسات بانوان عضو شواری اجتماعی محلات مختلف با مسئولین شهرداری مستمر باشد تا بتوان با تعامل بیشتر گام موثری در جهت بهبود شرایط زنان شهر برداشت.

   حمایت سازمانی ناقص ولی حمایت مردمی راه‌گشا است

   مجتبی منتظری افزود: جامعه و به ویژه بانوان باید بیشتر نگاه به درون داشته باشند و به سراغ حل معضلات به واسطه مشارکت مردمی باشند چرا که حمایت سازمان‌ها همیشه محدود بوده اما حمایت مردمی کامل و راه‌گشا است. حتی در مواردی سازمان‌ها با ورود و کمک‌های خود موجب از بین رفتن تشکل‌های با سابقه مردمی شده‌اند  چرا که ورود سازمان‌ها، کمک‌های خیرین و مشارکت مردم را متوقف می‌کند

   منتظری ادامه داد: سابقه نشان داده هرجا مردم مشارکت داشته‌اند تشکل توانسته  پایدار و تاثیرگذار باشد. این نشان می‌دهد مشارکت‌ها کوچک مردمی ارزش بسیار بیشتری نسبت به آورده‌های سازمانی دارد.

   وی در پایان گفت: هر تصمیمی را که خرد جمعی بانوان شوراهای اجتماعی مناطق مختلف شهر در جلسات خود بگیرد، اداره شورای اجتماعی محلات مشهد پذیرفته و پیگیری می‌کند.

    

   تعداد بازدید: 65
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • اخبار مرتبط
  • گزارش تصویری مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 743,647
  تعداد بازدید امروز : 1,426
  تعداد بازدید دیروز : 927
  آخرین به روزرسانی : 1398/08/22 14:42
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :
  مشهد- میدان امام حسین (ع)- خواجه ربیع 7 - بوستان بهار - سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد - طبقه +1  - اداره شوراهای اجتماعی محلات
  تلفن :05131297336
  فاکس :
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد می باشد.