• پنج شنبه،23 آبان 1398
 • ورود
 
   
  •  
   منبع خبر : روزنامه شهرآرا
   تعداد بازدید: 61
   کد: 91158
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
   روزنامه شهرآرا:

   گشت و گذاری در نمایشگاه فجر آفرینان مشهد مشهدی، مردمی ، انقلابی

   شاید این از معدود نمایشگاه‌هایی باشد که برچسب «مردمی»بودن تنها تشریفات نیست و به‌وضوح می‌توانی آن را در جای‌جای نمایشگاه حس کنی.سالن بزرگ فردوسی به غرفه‌های مختلف و جذابی تقسیم شده بود که شهرداری هر منطقه مسئولیت آن را برعهده داشت.
    گشت و گذاری در نمایشگاه فجر آفرینان مشهد مشهدی، مردمی ، انقلابی

   معین اصغری - چند روز از نمایشگاه دهه فجر در محل دائمی نمایشگاه مشهد می‌گذرد. هرچه از روز اول نمایشگاه رد می‌شویم، انگار جمعیت بیشتری از این رخداد بزرگ باخبر شده و شوروحرارت بیشتری در غرفه‌ها دیده می‌شود.

   شاید این از معدود نمایشگاه‌هایی باشد که برچسب «مردمی»بودن تنها تشریفات نیست و به‌وضوح می‌توانی آن را در جای‌جای نمایشگاه حس کنی.سالن بزرگ فردوسی به غرفه‌های مختلف و جذابی تقسیم شده بود که شهرداری هر منطقه مسئولیت آن را برعهده داشت.
   غرفه‌ها به گونه‌ای طراحی شده بود که وقتی کسی وارد آن می‌شد، می‌توانست به‌راحتی ارتباط برقرار کرده و حس کند که او نیز یکی از اعضای همین محله است که امروز صاحب غرفه شده و افتخارات محله خود را به دیگران عرضه می‌کند.

   وارد غرفه منطقه١ که شدم، تابلویی را دیدم که توجهم را به خود جلب کرد: «آیا می‌دانستید حاج‌احمد واعظی، مداح معروف کشور از اعضای محله فلسطین است؟» این پلاکاردی بود که تقریبا مشابه آن را می‌شد در سایر غرفه‌های مناطق دیگر مشاهده کرد.
   عکس‌ها و پلاکاردهایی که مفاخر هر محله‌ای را به بازدیدکنندگان معرفی می‌کرد. این بخش از برنامه‌ها جزو ثابت تمامی غرفه‌ها بود؛ اما هر منطقه‌ای ابتکارات منحصر‌به‌فرد خاص خود را نیز داشت.

   مثلا در یکی از غرفه‌ها ماکت بزرگی از یک درخت نصب شده و بالای آن نوشته شده بود: «یک برگ از درخت بردارید و یک شعار انقلابی روی آن بنویسید.» خیلی‌ها دور این درخت جمع شده بودند که البته بیشتر مشتریان آن خانم‌ها بودند. خودکارم را به پیرزنی که دست پاچه شده بود، دادم تا مبادا از قافله جایزه‌های این درخت سحرآمیز بازبماند.به غرفه منطقه۴ رفتم و در آنجا با خانمی آشنا شدم که با دو تا میله و چند رشته کاموا، برای بازدیدکنندگان بافتنی می‌بافت.

   می‌گفت در ایام شهادت امام‌رضا(ع) برای زواری که پیاده می‌آمدند، شال‌گردن و دستکش می‌بافتم تا سرما نخورند. سفارشاتی هم را همان‌جا از مردم می‌گرفت و بعد از دهه فجر تحویلشان می‌داد.
   اتفاق دیگری که خیلی پررنگ بود و بخش مهمی از نمایشگاه را به خود اختصاص داده بود، برنامه‌های ویژه‌ای بود که برای بچه‌ها تدارک دیده شده بود؛ برنامه‌هایی که بعضا مجری آن نیز خود بچه‌ها بودند.

   در ابتدای درِ ورودی سالن فردوسی تعداد زیادی از کوچولوهای قدونیم‌قد کنار هم قطار شده بودند و یک نفس آواز می‌خواندند: «روزها کوشم و شب نخوابم، پاس می‌دارم از انقلابم» معمولا خواننده‌های حرفه‌ای هم بیشتر از یک حد معین صدایشان کشش ندارد؛ اما این وروجک‌ها انگار هرچه می‌خواندند، بیشتر انرژی می‌گرفتند.
   بدون شک مردمی که دورشان جمع شده بودند و مدام عکس و فیلم می‌گرفتند هم در این اتفاق بی‌تاثیر نبودند.در راهروی یکی از سالن‌ها صفحه مارپله بزرگی پهن شده بود که مهره‌های آن خود آدم‌ها بودند.
   حقیقتا آن‌قدر وسوسه‌انگیز بود که خیلی از بزرگ‌ترها قید آبروداری را بزنند و چنددقیقه‌ای روی آن کودکی خود را مرور کنند.

   امکان ندارد در چنین‌نمایشگاهی که حساب ویژه‌ای برای کودکان و نوجوانان باز شده است، خبری از بازی‌های رایانه‌ای نباشد؛ سه تا رایانه و کلی بازیکن حرفه‌ای و غیرحرفه ای.
   یکی از این بازی‌ها که pes معروف بود و لازم به صحبت درباره آن نیست؛ اما دو بازی دیگر «خلیج عدن» و «ذوالفقار» بود که به‌شدت هم از آن استقبال شده بود. برای من که با بازی‌های رایانه‌ای آشنایی زیادی ندارم و سال‌ها از آن فضاها دور شده بودم، دیدن گرافیک بالای این بازی‌ها خیلی جالب بود.

   آخرین بازدیدم از غرفه‌های سالن فردوسی مصادف شد با حضور دکتر کرمانشاهی، مدیرکل حوزه ریاست و روابط بین‌الملل سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی که بسیار از برگزاری این نمایشگاه احساس رضایت داشت و گفت: «هر گوشه‌ای از این نمایشگاه گوشه‌ای فرهنگ اسلامی، قرآنی و ایرانی ماست.
   با برگزاری چنین‌نمایشگاه‌هایی می‌توانیم مردم را به خیرخواهی، نیکی و فعالیت در عرصه‌های مختلف اجتماعی دعوت کنیم.» مصاحبه‌ام که تمام شد، از سالن فردوسی خارج شدم.

   ورودی سالن شماره٢ محل استقرار بچه‌های روزنامه شهرآرا بود. محیطی بزرگ که با خوش‌سلیقگی تزیین شده و دورتادور غرفه را شماره‌های مختلف روزنامه که در طول سال و درقالب ویژه‌نامه چاپ‌شده دربرگرفته بود.
   از بازدیدکنندگان پذیرایی مختصری انجام می‌شد و مسئولان غرفه با متانت سوال‌های شهروندان را پاسخ می‌دادند. بازدیدم که از نمایشگاه تمام شد، تصمیم گرفتم حتما یک بار دیگر با خانواده و به‌همراه کوچولوهای نسل چهارم انقلاب برای بازدید بیایم.

   تعداد بازدید: 61
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • اخبار مرتبط
  • گزارش تصویری مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 743,563
  تعداد بازدید امروز : 1,342
  تعداد بازدید دیروز : 927
  آخرین به روزرسانی : 1398/08/22 14:42
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :
  مشهد- میدان امام حسین (ع)- خواجه ربیع 7 - بوستان بهار - سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد - طبقه +1  - اداره شوراهای اجتماعی محلات
  تلفن :05131297336
  فاکس :
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد می باشد.