• پنج شنبه،25 مهر 1398
 • ورود
 
   
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 75
   کد: 74055
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۴/۲۲

   هم اندیشی دبیران کارگروه های اقتصاد مقاومتی شوراهای اجتماعی محلات مناطق 8 و 7 مشهد

   اولین نشست هم اندیشی دبیران کارگروه های اقتصاد مقاومتی شوراهای اجتماعی محلات مناطق 8 و 7 شهر مشهد برگزار شد.
   هم اندیشی دبیران کارگروه های اقتصاد مقاومتی شوراهای اجتماعی محلات مناطق 8 و 7 مشهد

    

   به گزارش پایگاه همدلی؛ در این نشست که در مرکز شهید شعبانی در محله دکترشهید بهشتی برگزار شد هر کدام از اعضا نظرات و پیشنهادهای خود را بیان کردند.

   در ابتدای این نشست دبیر شوراهای اجتماعی محلات مشهد مقدس گفت: در بیش از 80 محله ی مشهد با کمک اعضای شورای اجتماعی محله فهرستی از آسیب های اجتماعی طی یکسال شناسایی شد.طلاق ، اعتیاد و بیکاری در همه محلات به عنوان آسیب های اصلی مطرح شده است و فقط در محلات مختلف رتبه ی آن فرق می کند.البته آسیب های دیگری هم توسط اعضا شناسایی شده ولی این آسیب بیشترین فراوانی را در محلات دارد.

   مهدی ابراهیمی ادامه داد: برای رفع معضلات اجتماعی با نگاه فرصت محوری دو کارگروه ازدواج آسان و اقتصاد مقاومتی در بخش مدیریت مصرف در اواخر سال 93 به شوراهای اجتماعی محلات پیشنهاد شد که این کارگروه ها باید ظرفیت های مردمی را شناسایی و در جهت کاهش مسکلات محله به کارگیری نمایند.

   وی گفت :برخی از آسیب های اجتماعی عامل موثر یکدیگرند.بر همین اساس باید به ریشه های آسیب ها پرداخت و البته باید بضاعت و توان شورای اجتماعی محله را نیز در نظر گرفت.برخی از آسیب ها به مباحث کلان کشور و جامعه بر می گردد و عزم ملی نیاز دارد ولی بسیاری از عومال را خود مردم می توانند اصلاح کنند.واز توان و امکانات مردم می شود در جهت کاهش مشکلات نه حذف کامل آن بهره گیری کرد.

   ابراهیمی ادامه داد: این کارگروه ها چنانچه به ایده های مردمی برسد و بتواند در این زمینه  گفتمان سازی کند در میان مدت کمک زیادی به اقتصاد شهر و محله خواهد کرد.مهم ترین مساله این است که مردم با این واژه ها غریبه اند.

   در ادامه ی این نشست آقای کلالی از محله المهدی گفت:برای اقتصاد مقاومتی و مدیریت مصرف باید از خانواده شروع کرد.مدیریت مصرف و دخل و خرج منزل توسط اعضای خانواده و به خصوص خانم های خانه دار باید آموزش داده شود.

   وی پیشنهاد کرد : از ظرفیت بازنشستگان که تجربه های زیادی در زندگی دارند در محلات استفاده شود.

   حیدری عضو شورای اجتماعی محله دکتر شهید بهشتی نیز گفت:باید بین مدیریت مصرف و مصرف تفاوت قائل شویم.در این زمینه کارهایی در شوراها انجام شده است که باید اطلاع رسانی بیشتری شود.بسیاری از مردم مهارت مصرف کردن و درست مصرف کردن را آموزش ندیده اند.

   سرحدی دبیر کارگروه اقتصاد مقاومتی محله عسکریه نیز مهم ترین کار در زمینه ی مصرف را  عزم جهادی دانست.

   غلامی از محله ایمان نیز مطالبی را در خصوص رعایت مسوولان و مدیران در زمینه ی مصرف با اهمیت دانست و اضافه کرد:برخی مسوولان باید با این موضوعات شعاری برخورد می کنند و فقط چند ماهه اول سال روی آن کار تبلیغاتی انجام می دهند و به فراموشی می سپارند.

   غلامی اضافه کرد: مردم از مسوولان نیز انتظار دارند مدیریت مصرف را بیش از دیگران رعایت کنند.وی بهترین پایگاه های فرهنگی برای فراگیر شدن بحث اقتصاد مقاومتی را مساجد دانست و گفت:

   مساجد باید با رعایت الگوی مصرف و مدیریت مصرف و برگزاری فعالیت های فرهنگی پیشقدم باشند.

   واعظ موسوی عضو شورای اجتماعی محله سراب نیز بر اهمیت آموزش مدیریت مصرف و ترویج فرهنگ قناعت تاکید کرد.

   نوروزی عضو شورای اجتماعی محله عنصری چشم و هم چشمی را یکی از آسیب های فرهنگی بین خانواده ها دانست و گفت:چشم و هم چشمی ها در خانواده ها زیمنه ی اسراف را فراهم می کند.

   خانم شوشتری از محله ولی عصر باور قلبی به مباحثی مانند اقتصادمقاومتی را یک اصل دانست و گفت:

   برای همه گیر شدن فرهنگ مصرف و اقتصاد مقاومتی باید در همه محافل عمومی این مباحث تکرار شود. مساجد، بسیج و کانون های فرهنگی و مخاطبین این نهادها بسیار می توانند کمک کننده باشند.در این زمینه اصلاح و تغییر از قدم های کوچک شروع می شود.روضه ها و محافل خانگی ، پاتوق های خوبی برای انتقال این گونه موضوعات است.

   خانم علیجانی از محله ولی عصر بهترین تبلیغ و اطلاع رسانی گفت و گوی چهره به چهره با مردم دانست و گفت :من در محله با مردم در این زمینه صحبت کردم و تاثیر زیادی دارد.هم چنین برای عمومی شدن اقتصاد مقاومتی باید از بیان هنری مانند گروه های سرود ، تئاتر ، کاریکاتور و ...استفاده کرد تا با عامه مردم ارتباط بر قرار کنند.

   رضایی از محله امام خمینی ره کنارگذاشتن الگوهای غلط و جایگزین شدن الگوهای سنتی و مناسب با فرهنگ دینی را یکی از راهکارهای اصلاح الگوی مصرف می داند.

   وی گفت:امروزه متاسفانه خانواده داشته ها  ونداشته هایشان را برای همه می گویند ، در صورتی که در فرهنگ دینی برای نداشته ها نباید حسرت خورد وبرای داشته ها باید شکر کرد.در زمینه اقتصاد مقاومتی مخاطب ما در بلند مدت کودکان و در کوتاه مدت خانواده هستند.

   بی بی حوا حسینی نیز خانواده را مهم ترین عامل در مدیریت مصرف دانست و گفت: این مفاهیم را باید از همین کودکی به فرزندانمان منتقل کنیم.تجربه زندگی ها خوب را باید به دیگران نیز منتقل کرد.

   مبرا از محله خرمشهر نیز بر انجام طرح هایی مانند نمایشگاه های تولید ایرانی را در محله با کمک تولید کنندگان یک راهکار برای حمایت از تولید ایرانی دانست.

   لطفی از محله خرمشهر نیز گفت:باید بین کارآفرینی و کسب و کار و اقتصاد مقاومتی تفکیک قائل شد واقتصادمقاومتی با سعار حل نمی شود.

   در پایان جلسه دبیرشوراهای اجتماعی محلات مشهد از دبیران کارگروه ها برای ارایه نظرات و پیشنهادها تقدیر کرد و ابزاز امیدواری کرد این جلسات ادامه داشته باشد.

    

   تعداد بازدید: 75
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • اخبار مرتبط
  • گزارش تصویری مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 719,987
  تعداد بازدید امروز : 575
  تعداد بازدید دیروز : 844
  آخرین به روزرسانی : 1398/07/25 00:37
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :
  مشهد- میدان امام حسین (ع)- خواجه ربیع 7 - بوستان بهار - سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد - طبقه +1  - اداره شوراهای اجتماعی محلات
  تلفن :05131297336
  فاکس :
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد می باشد.