• پنج شنبه،23 آبان 1398
 • ورود
 
   
  • پربازدید ترین گالری ها
  • بازگشت به عکس            
  •  
  • اجتماعی

   به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای اجتماعی محلات، مجید عسکری با اشاره به اینکه یکی از مشکلات بزرگ و اصلی جامعه عدم مطالعه و کتابخوانی است گفت: امر مطالعه و کتابخوانی دغدغه عمومی فعالین حوزه کتاب است. بر همین مبنا میخواهیم با تصمیم سازی در حد توان خودمان، مردم را به سمت کتابخوانی هدایت کنیم.

   وی با تاکید بر نقش کارگروه کتابخوانی در این مسیر خاطر نشان کرد: هر وقت در کشور خواستگاه مردمی را فعال کرده ایم، همه پای کار آمده اند و از این ماحصل توانسته ایم به نتایج خوبی برسیم.

   عسکری با مهم خواندن تربیت نسل کتابخوان تصریح کرد: برای تربیت نسل آینده که می تواند مخاطب حوزه کتاب باشد، باید ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم.

   وی با بیان اینکه هر اقدامی که بخواهد انجام شود، باید توسط خودمان صورت بگیرد افزود: شاید کمتر فرصتی فراهم شود که گروهی از فعالین کتابخوانی مشهد گرد هم جمع شوند و جلسات مداوم و مستمری تشکیل دهند. لذا باید از این فرصت و بستر فراهم شده جهت برنامه ریزی در سطح عملیاتی حداکثر استفاده را برد.

   فرزندان در محیط خانواده با کتاب انس پیدا نمی کنند

   کارشناس مسئول دبیرخانه شورای اجتماعی محلات نیز در این نشست با اشاره به نقش خانواده ها در میزان مطالعه کتاب گفت: واقعیت این است که فرزندان در محیط خانواده با کتاب انس پیدا نمی کنند و به همین دلیل همواره آمار فروش کتاب پایین است.

   وی با بیان اینکه کشور در صورت رشد فرهنگ مطالعه پیشرفت خواهد کرد افزود: متاسفانه سواد بچه های ما در حد کتاب های مدرسه است و بزرگترها هم مطالعه شان در حد تیتر مطلب و به صورت سطحی است.

   هاجر ساقی ادامه داد: این رویه حاکم بر جامعه باعث شده است که سطح مطالعات عمقی نبوده و در نتیجه نتوانیم درباره مسائل نظر بدهیم.

   وی بسیاری از مسائل و مشکلات را با خواندن کتاب قابل برطرف شدن دانست و خاطر نشان کرد: اگر پدرها و مادرها کتابخوان باشند، می توان بسیاری از مشکلات را مرتقع ساخت؛ اما چه اتفاقی برای ذائقه مردم افتاده است که اینقدر نسبت به کتاب بی مهری می شود.

   مردم کتاب را یک نیاز اساسی نمی دانند

   مسئول انتشارات به نشر آستان قدس رضوی عدم احساس نیاز به کتاب را یکی از مشکلات اساسی حوزه کتاب برشمرد و گفت: مردم هنوز کتاب را یک نیاز اساسی نمی دانند. لذا با اینکه با فواید کتاب آشنا هستند، اما برای خرید آن هزینه نمی کنند.

   وی با انتقاد از خانواده ها در این زمینه افزود: متاسفانه در جامعه ما خانواده هنوز به این نیاز نرسیده است که می تواند فرزند خود را با کتاب تربیت کند.

   سید جمال حقیرالسادات پیشگیری و برطرف کردن مشکلات اجتماعی و ارتباطی را با کتاب امکان پذیر دانست و خاطر نشان کرد: برای رسیدن به این خواسته باید مردم را با کتاب آشتی داد و در این راه باید از پایین ترین سطح ممکن شروع کرد.

   وضعیت کتابخوانی مطلوب نیست

   مسئول پاتوق کتاب در این نشست با بیان اینکه بسیاری از مشکلات و مسائل به دلیل نداستن اطلاعات کافی است گفت: یکی از رسانه هایی که می تواند در افزایش اطلاعات و آگاهی های مردم نقش موثر داشته باشد، کتاب است.

   وی مطالعه کتاب های ارزنده را باعث عمق بخشی به ذهن مخاطب عنوان کرد و افزود: بحث مطالعه کتاب از اینجا اهمیت پیدا می کند که مطالعه باعث عمق بخشیدن به اطلاعات و آگاهی های مخاطبین می شود.

   سعید محمدی نیا با بیان اینکه وضعیت مطالعه مطلوب نیست خاطر نشان کرد: عرضه کتاب می تواند مشخص کند که وضعیت کتابخوانی در جامعه چگونه است. بر این اساس وضعیت مطلوب نیست و اگر جایی اتفاق خاصی می افتد، با کمک های دولتی بوده است.

   چیزی که یک جامعه را می سازد، فرهنگ است

   نماینده اداره نهاد کتابخانه های عمومی مشهد با اشاره به اینکه فرهنگ، سازنده بنیان یک جامعه است، گفت: متاسفانه به مسئله فرهنگ اهمیت داده نمی شود.

   وی ادامه داد: باید برای کتابخوان کردن مردم، ابتدا آن ها را به امر کتابخوانی حساس کرد.

   سمیرا اسدی با انتقاد از تعدد انتشارات در حوزه کتاب خاطر نشان کرد: تعدد کتاب ها و عناوین مختلف گاها باعث می شود که فرد توانایی انتخاب درست را از دست داده و کتاب هایی انتخاب کند که نیاز او نیست.

   وی با تاکید بر اینکه هر کتابی را نباید به مردم داد افزود: گاهی این مطالعات نادرست دیدگاه مردم را به کتاب و کتابخوانی تحت تاثیر منفی قرار می دهد و باعث دور شدن آنها از جامعه کتابخوانی می شود.

   باید به سراغ مراکز علمی برویم

   این مسئولین کتابخانه های عمومی مشهد در ادامه این نشست با مهم خواندن توجه به نتایج علمی در حوزه کتابخوانی گفت: اگر می خواهیم کار به صورتی باشد که در مسیر درست قدم برداریم، باید به سراغ مراکز علمی برویم.

   وی بر این اساس بررسی وضعیت موجود و ارائه راه حل برای رسیدن به وضعیت مطلوب را امری ضروری دانست و افزود: برای این امر لازم است که به امر تحقیقات و پژوهش توجه ویژه نشان داد.

   سمیرا اسدی ارائه راه حل و پیشنهاد عملیاتی بر مبنای علمی را امری مهم قلمداد کرد و ادامه داد: چنانچه بتوانیم از ظرفیت علمی دانشگاه های مشهد در زمینه کتابخوانی استفاده کنیم، می توانیم انتظار داشته باشیم که به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنیم.

    

    

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 742,468
  تعداد بازدید امروز : 247
  تعداد بازدید دیروز : 927
  آخرین به روزرسانی : 1398/08/22 14:42
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :
  مشهد- میدان امام حسین (ع)- خواجه ربیع 7 - بوستان بهار - سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد - طبقه +1  - اداره شوراهای اجتماعی محلات
  تلفن :05131297336
  فاکس :
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد می باشد.